Suomalainen F1-legenda antoi karun arvion Mercedeksestä Yle Puheella: ”Heillä on vähän pakka sekaisin”
Kuva: Getty Images
Yle Puheen järjestämässä urheiluillassa käsiteltiin keskiviikkona Formula 1 -sarjaa. Mukana oli muun muassa puhelimen välityksellä suomalainen F1-legenda Jyrki Järvilehto.
Järvilehto otti kantaa Valtteri Bottaksen tilanteeseen Mercedeksellä. Järvilehdon mukaan Bottas on joutunut kakkoskuskin rooliin, koska Ferrari on yllättänyt Mercedeksen.
– Mercedekselle tuli selkeästi yllätyksenä, että Ferrari on ollut noin vahva alkukauden kisoissa. Heillä on vähän pakka sekaisin ja he joutuvat tekemään aika paljon ratkaisuja, että pystyvät pitämään edes Lewis Hamiltonin siinä mukana, Järvilehto sanoi Ylen uutisen mukaan.
Bottas joutui Bahrainin GP:ssä päästämään tallimääräyksellä Hamilton ohitseen. Talli on joutunut tekemään kovia ratkaisuja maksimoidakseen tuloksen Ferraria ja Sebastian Vetteliä vastaan. Paine kasvaa Mercedes-leirissä Järvilehdon mukaan.
– Näkeehän sen, että Toto Wolff (Mercedeksen tallipäällikkö) lyö nyrkkiä pöytään. Kun tiimille lyödään painetta, he eivät ole ihan valmiita siihen. He eivät ole tottuneet siihen, että joku pystyy painostamaan niin paljon, Järvilehto analysoi.
Bottas on alkukauden aikana osoittanut, että pystyy vastaamaan Hamiltonin vauhtiin parhaimmillaan. Bahrainissa suomalaiskuski jo voitti Hamiltonin aika-ajoissa. Voitto tekisi Järvilehdon mukaan hyvää Bottakselle.
– Heti kun Valtteri voittaa ensimmäisen kisan, se solmu vähän aukeaa ja nähdään vielä parempi Valtteri.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- IL: Suomalaiskuski aikoo voittaa Max Verstappenin: ”Hän tuo paljon lisähuomiota”
- Kuva: Valtteri Bottas yksityiskoneessa F1-supertähtien kanssa – yksi kuitenkin puuttui
- MM-ralli palaa Skotlantiin – edellisestä kisasta yli 30 vuotta
- SuomiF1 Podcast: F1-kuskin raju kohtelu nousi jälleen esiin – ”Sinä olet ongelma”
- Kipuihin Kiinan GP:n keskeyttänyt Fernando Alonso pitää huumoria yllä: ”Häviämme akkumestaruuskilpailun”
- Max Verstappen raivosi faneille Kiinan GP:n jälkeen – ”Jos pidät tästä, et tiedä lajista mitään”
- IS: Tällaiset Sami Pajarin ja Enni Mälkösen välit ovat nyt – tästä syystä yhteistyö päättyi
- Palkintopallilla hulvaton moka – Kimi Räikkönen Kiinan GP:n voittajaksi
- Kyynelten sunnuntai moottoriurheilussa – Takamoto Katsuta ja Kimi Antonelli liikuttuivat voittojensa jälkeen
- Japanin GP 2026 – F1 | Aikataulu, tv, tulokset
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalla uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- Valtteri Bottas saavutti Cadillacille merkittävän virstanpylvään
- Valtteri Bottakselle onnistuminen – näin suomalainen kommentoi tallikaverinsa aivopierua
- F1-tähdet ottivat yhteen Kiinan varikolla: Tunteet kuohahtivat myös lehdistötilaisuudessa – katso video
- Kiinan aika-ajoissa tehtiin F1-historiaa – Valtteri Bottakselta täystyrmäys tallitoverinsa suuntaan
- IS: Tällaiset Sami Pajarin ja Enni Mälkösen välit ovat nyt – tästä syystä yhteistyö päättyi
- Lewis Hamiltonilta sisäpiirin paljastus Mercedeksen moottorista – ”Minä tiedän miten he toimivat”
- Ferrari-tähti riehui raivosta sprintin aika-ajoissa – tästä oli kyse
- F1-tähti kovissa kivuissa Kiinan GP:ssä – joutui lopulta keskeyttämään ajamisen
- Kiinan GP:n harjoituksissa selkeä marssijärjestys