Valtteri Bottas onnistui Barcelonan harjoituksissa – kärjessä äärimmäisen tasaista
Barcelonan F1-viikonlopun perjantai tarjosi sekä onnistumisia että vastoinkäymisiä Valtteri Bottakselle. Suomalainen oli molemmissa harjoituksissa Cadillacin nopeampi kuljettaja, vaikka toisissa harjoituksissa rata-aikaa söi auton ECU-järjestelmässä havaittu tekninen ongelma. Kärjessä vauhtia pitivät McLaren ja Mercedes.
Monacossa huonoa onneaan manannut George Russell oli nopein ensimmäisessä harjoituksessa, mutta toisessa harjoituksessa nopeimman ajan kellotti Lando Norris ennen toiseksi sijoittunutta Russellia ja kolmanneksi sijoittunutta tallikaveri Oscar Piastria. Kärkikolmikko mahtui lopulta vain 0,057 sekunnin sisään.
Perjantain perusteella McLarenin ja Mercedeksen välillä näyttää olevan erittäin tiukka kamppailu, kun taas Red Bull ja Ferrari vaikuttavat olevan ainakin yhden kierroksen vauhdissa hieman takamatkalla. Norrisin, Russellin ja Piastrin muodostama kärkikolmikko erottui myös pidemmillä vedoilla edukseen, mikä lupaa mielenkiintoista taistelua viikonlopun jatkoon.
MM-sarjaa johtava Kimi Antonelli ei ollut täysin tyytyväinen autonsa käytökseen. Italialainen raportoi harjoituksen loppuhetkillä jarruongelmista, jotka saattavat vaatia tallilta lisäselvityksiä ennen lauantaita. Lisäksi Barcelonan rata tunnetaan erityisesti siitä, että se rasittaa renkaita monia muita kalenterin ratoja enemmän, joten renkaiden kestävyys voi nousta viikonlopun aikana suureen rooliin.
Tyre degradation could be a big factor this weekend
— Formula 1 (@F1) June 12, 2026
Antonelli's left front is showing serious signs of wear 🔍#F1 #BarcelonaGP pic.twitter.com/ipUPDQFWL0
Valtteri Bottas oman tiimin vahvin perjantaina
Bottaksen päivä alkoi lupaavasti, kun suomalainen sai alleen täyden harjoitusohjelman 1.vapaissa harjoituksissa ja jätti reservikuski Colton Hertan selvästi taakseen tuloslistalla. Iltapäivällä Cadillacin suunnitelmat menivät kuitenkin uusiksi ECU-ongelman vuoksi. Talli joutui ohjelmoimaan järjestelmää uudelleen ennen kuin Bottas pääsi takaisin radalle vasta harjoituksen loppupuolella, mutta suomalainen ennätti siitä huolimatta kellottaa tallikaveri Sergio Pereziä paremman kierrosajan.
Lawsonin harjoitus päättyi ennenaikaisesti
Liam Lawsonin 2. vapaat harjoitukset päättyivät ennenaikaisesti tekniseen vikaan. Racing Bulls -kuljettaja joutui pysäyttämään autonsa radan varteen, mikä aiheutti virtuaalisen turva-auton. Uusiseelantilainen ehti ajaa ennen ongelmia vain neljä kierrosta.
Liam Lawson emerges from the pit lane only to grind to a halt a few metres onto the track
— Formula 1 (@F1) June 12, 2026
⚠️ Virtual Safety Car ⚠️#F1 #BarcelonaGP pic.twitter.com/mKfpD9l0SR
Harjoituksissa keskikastissa huomio kiinnittyi nuoriin kuljettajiin. Racing Bullsin Arvid Lindblad jatkoi vahvoja otteitaan olemalla seitsemäs sekä Audin Gabriel Bortoleto ajoi kahdeksanneksi. Audin vauhti harjoituksissa ei ole tullut yllätyksenä. Talli on väläytellyt potentiaaliaan useaan otteeseen kauden aikana, mutta lupaavat perjantait eivät ole toistaiseksi johtaneet vastaaviin tuloksiin aika-ajoissa tai kilpailuissa. Myös SuomiF1:n podcastissa nostettiin aiemmin esiin Audin toistuva kaava: vauhtia löytyy harjoituksissa, mutta viikonlopun tärkeimmissä sessioissa suorituskyky on usein kadonnut. Lue lisää täältä.
Harjoitusten ohella F1-varikolla puhuttaa edelleen viime viikonlopun Monacon GP:n jälkipyykki. FIA julkaisi perjantaina päätöksensä, jonka myötä Alpinen Pierre Gasly sai takaisin menettämänsä palkintopallisijan. McLaren ja Red Bull ilmoittivat aikovansa protestoida päätöstä. Lue lisää: Monacon kiista syvenee – McLaren ja Red Bull vastustamassa FIA:n ratkaisua
Espanjan GP:n 2.harjoitukset
- Lando Norris, McLaren
- George Russell, Mercedes +0,009
- Oscar Piastri, McLaren +0,057
- Charles Leclerc, Ferrari +0,373
- Kimi Antonelli, Mercedes +0,589
- Max Verstappen, Red Bull +0,895
- Arvid Lindblad, RB +0,985
- Gabriel Bortoleto, Audi +1,185
- Lewis Hamilton, Ferrari +1,205
- Isack Hadjar, Red Bull +1,248
- Nico Hülkenberg, Audi +1,508
- Oliver Bearman, Haas +1,519
- Liam Lawson, RB +1,541
- Carlos Sainz, Williams +1,594
- Franco Colapinto, Alpine +1,625
- Pierre Gasly, Alpine +1,834
- Esteban Ocon, Haas +2,112
- Valtteri Bottas, Cadillac +2,799
- Alexander Albon, Williams +3,364
- Sergio Perez, Cadillac +3,835
- Fernando Alonso, Aston Martin +3,860
- Lance Stroll, Aston Martin +4,033
LUE LISÄÄ
- Valtteri Bottas onnistui Barcelonan harjoituksissa – kärjessä äärimmäisen tasaista
- Monacon kiista syvenee – McLaren ja Red Bull vastustamassa FIA:n ratkaisua
- FIA kumosi rangaistukset – Monacon GP:n palkintokoroke uusiksi
- Erno Kostamon leikkaukset onnistuivat – pääsee pian palaamaan Suomeen
- Useat F1-tallit vaihtavat kuljettajaa Barcelonassa – nämä tulokkaat saavat näyttöpaikan
- Lewis Hamiltonilta varoitus Kimi Antonellille: ”Aion tehdä kaikkeni”
- Kuvat: F1-talli juhlistaa jalkapallon MM-kisoja näyttävällä erikoisvärityksellä
- F1-tallit pääsivät sopuun – moottorisäännöt muuttuvat jo ensi kaudeksi
- F1-kuskeja odottaa tukalat oltavat Barcelonassa
- SuomiF1 Podcast: Onko tässä F1-sarjan tylsin talli? – ”Jää jopa Cadillacin taakse”
- Robin Räikkönen kerää voittoja Euroopassa – nyt Kimi kommentoi poikansa tulevaisuutta
- Cadillacin johtaja teki kantansa selväksi Valtteri Bottaksesta
- Rangaistus tuli – Cadillacin historian avauspiste romukoppaan
- Suomalaiskuski palaa USA:n rallicrossradoille – alla F1-autoakin nopeammin kiihtyvä laite
- Valtteri Bottaksen Monacon GP päättyi keskeytykseen – talli paljasti syyn
- George Russellilta katkera tilitys Monacossa – Mika Salo ei niele tallin selitystä
- Erno Kostamo loukkaantui vakavasti Mansaarella – huojentava päivitys: ”Välitöntä hengenvaaraa ei enää ole”
- MM-rallin järjestäjä vihjaa yllätyksestä: Ott Tänak saatetaan nähdä lähtöviivalla
- Aikasakko pilasi jättiyllätyksen – Alpine haastaa tuomionsa
- F1-kuskeja odottaa tukalat oltavat Barcelonassa