Sebastian Vettel kiistää paluun Red Bullille olleen lähellä – ”Kyllä me keskustelimme asiasta”
Nelinkertainen maailmanmestari Sebastian Vettel jättää F1-radat kauden päätteeksi. Menestyksekkään uran tehnyt saksalainen ei onnistunut voittamaan yhtäkään mestaruutta Red Bull -aikakautensa jälkeen.
Saksalainen oli kuitenkin neuvotellut paluusta energiajuomatalliin. Vettelin sopimusta Ferrarin kanssa ei jatkettu kauden 2020 jälkeen. Lopulta Vettel siirtyi Aston Martinille, mutta mahdollisuus RB-paluuseen oli olemassa.
Raporttien mukaan neuvotteluja käytiin kiivaasti, mutta saksalaisen mukaan tämä on yliampuvaa. Miehen paluu RB:lle ei koskaan ollut lähelläkään.
– Minä olin ehtinyt tehdä sopimuksen Aston Martinin kanssa kauan ennen kuin Alexin (Albonin) potkuista alettiin keskustella, Vettel kommentoi PlanetF1-sivustolle.
– Joten se ei ollut koskaan kovin lähellä. Toki, tunnen Christianin (Horner) sekä Helmutin (Marko), joten pientä keskustelua käytiin, mutta ei koskaan mitään konkreettista.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- F1-maailmassa liikkuu hurja huhu – nyt Toto Wolf laukoi suorat sanat
- IL: Suomalaiskuski aikoo voittaa Max Verstappenin: ”Hän tuo paljon lisähuomiota”
- Kuva: Valtteri Bottas yksityiskoneessa F1-supertähtien kanssa – yksi kuitenkin puuttui
- MM-ralli palaa Skotlantiin – edellisestä kisasta yli 30 vuotta
- SuomiF1 Podcast: F1-kuskin raju kohtelu nousi jälleen esiin – ”Sinä olet ongelma”
- Kipuihin Kiinan GP:n keskeyttänyt Fernando Alonso pitää huumoria yllä: ”Häviämme akkumestaruuskilpailun”
- Max Verstappen raivosi faneille Kiinan GP:n jälkeen – ”Jos pidät tästä, et tiedä lajista mitään”
- IS: Tällaiset Sami Pajarin ja Enni Mälkösen välit ovat nyt – tästä syystä yhteistyö päättyi
- Palkintopallilla hulvaton moka – Kimi Räikkönen Kiinan GP:n voittajaksi
- Kyynelten sunnuntai moottoriurheilussa – Takamoto Katsuta ja Kimi Antonelli liikuttuivat voittojensa jälkeen
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalla uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- Valtteri Bottas saavutti Cadillacille merkittävän virstanpylvään
- Valtteri Bottakselle onnistuminen – näin suomalainen kommentoi tallikaverinsa aivopierua
- F1-tähdet ottivat yhteen Kiinan varikolla: Tunteet kuohahtivat myös lehdistötilaisuudessa – katso video
- Kiinan aika-ajoissa tehtiin F1-historiaa – Valtteri Bottakselta täystyrmäys tallitoverinsa suuntaan
- IS: Tällaiset Sami Pajarin ja Enni Mälkösen välit ovat nyt – tästä syystä yhteistyö päättyi
- Lewis Hamiltonilta sisäpiirin paljastus Mercedeksen moottorista – ”Minä tiedän miten he toimivat”
- Ferrari-tähti riehui raivosta sprintin aika-ajoissa – tästä oli kyse
- F1-tähti kovissa kivuissa Kiinan GP:ssä – joutui lopulta keskeyttämään ajamisen
- Kiinan GP:n harjoituksissa selkeä marssijärjestys