Valtteri Bottas luottaa Mercedekseen tallin alkukauden heikkoudesta huolimatta
Kuva: Getty Images
Puutteet sisäisessä viestinnässä ja vuorovaikutuksessa kuljettajien ja varikon välillä kisatilanteissa ovat olleet Mercedeksen suurin heikkous alkukaudella. Valtteri Bottas luottaa kuitenkin siihen, että ongelmat saadaan ratkaistua.
Ohjelmistovirhe ja puutteellinen viestintä maksoi jo saksalaistallin voiton kauden avauskisassa Melbournessa. Tapauksen jälkeen Mercedes vannoi korjaavansa ongelman heti.
Kommunikaatio osoittautui kuitenkin tallin pahimmaksi kompastuskiveksi myös Bahrainin aavikkokisan voittotaistelussa.
Ferrarin Sebastian Vettel onnistui puolustamaan asemaansa Bottaksen loppukirin alla ja ajoi kauden toiseen voittoonsa.
Myöhemmin Mercedes myönsi, että heiltä jäi käyttämättä ”90 prosentin ikkuna” voittaa kisa. Talli kärsi teknisistä ongelmista tiimiradionsa kanssa.
Bottas kertoi crash.netille olevansa luottavaisin mielin keskusteltuaan asiasta Mercedeksen teknisen osaston kanssa.
– Meillä on ollut muutama palaveri siitä aiheesta. Kaikki on käyty läpi. Se oli vaikea kisa meille, sillä kaikki vaihtoivat strategioita koko ajan. Tiimille on vaikea viestittää, kuinka paljon pitäisi puskea milläkin osuudella. Se oli kisa, jossa meillä oli mahdollisuus oppia jotain tallin välisen palautteen suhteen, Bottas pohdiskeli.
– Tallin sisällä ei ole tunnetta, että meillä olisi ongelma viestinnän kanssa, joten se oli mahdollisuus oppia ja viedä viestintä uudelle tasolle sekä kehittää sitä eteenpäin, suomalaistähti vakuutti.
Lähde: Crash.net
LUE MYÖS:
- Suomen MM-rallin tulevaisuus varmistui – Jyväskylä jatkaa isäntäkaupunkina
- Kalle Rovanperältä mahtava uutinen: Formulaunelman metsästys jatkuu
- Lewis Hamiltonilta karu paljastus: Ferrarin testikolarista toipuminen kesti kuukausia
- Valtteri Bottas kommentoi keskeytystään: ”Se oli varotoimenpide”
- Britannian GP 2026 – F1: Aikataulu, ohjelma, tv, tulokset
- Itävallan GP 2026 – F1: Aikataulu, ohjelma, tv, tulokset
- Kreikan MM-ralli 2026: Aikataulu, erikoiskokeet, osallistujat ja tv-lähetykset
- Katalonian GP 2026 – F1: Tulokset ja uutiset
- Toyotan virolaiskuski löi Esapekka Lapin Jyväskylässä
- Miten tämä on edes mahdollista? Barcelonassa nähtiin yksi F1-historian oudoimmista keskeytyksistä
- Valtteri Bottas onnistui Barcelonan harjoituksissa – kärjessä äärimmäisen tasaista
- Suomalaiskuski palaa USA:n rallicrossradoille – alla F1-autoakin nopeammin kiihtyvä laite
- Miten tämä on edes mahdollista? Barcelonassa nähtiin yksi F1-historian oudoimmista keskeytyksistä
- FIA kumosi rangaistukset – Monacon GP:n palkintokoroke uusiksi
- MM-kärki Kimi Antonellille dramaattinen keskeytys – Mercedes vahvisti syyn
- Jyväskylän SM-ralli 2026: Tulokset
- F1-kuskeja odottaa tukalat oltavat Barcelonassa
- Synkkä putki jatkuu: Valtteri Bottas keskeytti jälleen
- Mika Häkkinen kommentoi Ferrari-tähden tulevaisuutta – tässä on mestarin vinkit: ”Sinun täytyy olla itsekäs”
- Mika Häkkisen tytär paljastaa: ”Käyn usein kisoissa ilman isääni”