Kalle Rovanperältä väkevä nousu Monte Carlossa – ranskalaiskonkari kärjessä kahden päivän jälkeen

Monte Carlon MM-rallin toinen ajopäivä on saatu pakettiin. Klassikkokilpailun kimurantit kurvit hallitsi perjantain tapaan etevimmin Toyotan konkarikuljettaja Sebastien Ogier.
Perjantain erikoiskokeet selvittiin läpi ilman suurempaa draamaa, mutta epäonnisimpiin kavereihin kuuluivat M-Sportin Pierre-Louis Loubet sekä Toyotan Elfyn Evans. Ford Puman ohjaustehostin sanoi sopimuksensa irti viidennellä ek:lla ja Loubetin matka on ollut tuskaista tämän jälkeen.
Evans puolestaan kärsi niin ikään viidennellä pätkällä rengasrikon ja menetti noin 40 sekuntia. Britti on kuitenkin tämän jälkeen pitänyt hyvää kyytiä, eikä ole pudonnut palkintopallitaistostakaan vielä kokonaan pois. Evans löytyy tuloslistalta viidenneltä sijalta.
Viides erikoiskoe yllätti myös hallitsevan maailmanmestarin Kalle Rovanperän perjantaina, kun suomalaissankari meni yhden kurvin pitkäksi ja kolhi autonsa perä edellä kaiteeseen. Rovanperä selvisi tilanteesta säikähdyksellä ja melko vähäisin vaurioin, eikä menettänyt tilanteessa juurikaan aikaa. Viileä suomalainen on noussut perjantain pätkien aikana viidenneltä sijalta toiseksi ja oli tyytyväisen oloinen päivän viimeisen ek:n jälkeen. Eroa kärkimies Ogieriin on 36 sekuntia.
– Yritimme tulla puhtaasti. Auto tuntui aamullakin hyvältä tällä samalla pätkällä, veisteli Rovanperä.
Hyundailla kaasuttelevan Esapekka Lapin päivä oli vaikea. Autonsa säätöjen kanssa tuskaillut pieksämäkeläinen on perjantain pätkien jälkeen rallissa kahdeksantena.
– Ollut haastavaa selvittää, että mitä pitäisi tehdä toisin saadakseni lisää vauhtia ja parempia aikoja, ruoski Lappi itseään.
Monte Carlon MM-ralli jatkuu lauantai-aamuna klo 9:24 Suomen aikaa ja ohjelmassa on kuusi erikoiskoetta. Rallin kokonaistilanteen näet alta.
Monte Carlon MM-ralli, tilanne ek 8/18
- Sebastien Ogier, Toyota
- Kalle Rovanperä, Toyota +36,0
- Thierry Neuville, Hyundai +37,9
- Ott Tänak, M-Sport Ford +54,2
- Elfyn Evans, Toyota +1:02,3
- Daniel Sordo, Hyundai +1:30,2
- Takamoto Katsuta, Toyota +1:33,1
- Esapekka Lappi, Hyundai +1:57,7
- Nikolai Gryazin, Skoda (WRC2)
- Yohan Rossel, Citroen (WRC2)
Monte Carlon MM-ralli jatkuu lauantai-aamuna klo 9:24 Suomen aikaa.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Cadillacin F1-projektista kantautuu positiivisia merkkejä
- Williamsin valitus meni läpi – F1-tähden rangaistuspisteet poistettiin
- Sebastien Ogier juhlii voittoa Chilessä
- Kalle Rovanperä tuskin voittaa Chilessä
- Kalle Rovanperä tekee komeaa nousua Chilessä
- Dramaattinen perjantaipäätös – Ott Tänak ajoi ulos
- Kalle Rovanperälle karmea takaisku Chilessä
- Onko tässä syy F1-tähden jatkopahvin viivästykseen? – ”Syöttää Toto Wolffille omaa lääkettä”
- Näin näet Chilen MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Tiesitkö tätä? Tällainen on F1-mekaanikon palkka ja työnkuva
- Näin näet Chilen MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Onko tässä syy F1-tähden jatkopahvin viivästykseen? – ”Syöttää Toto Wolffille omaa lääkettä”
- Kalle Rovanperä tekee komeaa nousua Chilessä
- Kalle Rovanperälle karmea takaisku Chilessä
- Williamsin valitus meni läpi – F1-tähden rangaistuspisteet poistettiin
- Dramaattinen perjantaipäätös – Ott Tänak ajoi ulos
- Kalle Rovanperä tuskin voittaa Chilessä
- Sebastien Ogier juhlii voittoa Chilessä