F1-legenda ei halua nähdä erikoiskohtelua Lewis Hamiltonin kohdalla FIA:n korutarkistuksissa – ”Kyse on turvallisuudesta”
Vuoden 2009 F1-mestari Jenson Buttonin mielestä FIA:n ei tulisi joustaa kiristetyissä korusäännöissään. Autoliitto on tarkentanut viime viikkoina kuljettajien käyttämää varustusta. Kaiken tulee olla FIA:n turvallisuusstandardien mukaista.
Lewis Hamilton ei ymmärrä FIA:n innostusta poistaa kaikki mahdolliset korut kuljettajilta. Hamilton itse on tunnettu pukeutumistyylistään, jota useat korut sekä lävistykset vahvistavat. Hamilton on puhunut suoraan siitä, että hän ei aio ottaa kaikkia korujaan pois.
Nelinkertainen maailmanmestari Sebastian Vettel seisoo kolleegansa rinnalla. Saksalainen kutsui uutta sääntöä noitajahdiksi, jolla keskitytään tarpeettomasti Hamiltoniin.
Button ei ole asiasta samaa mieltä. Jo nyt eläkkeelle jäänyt britti pitää koruja turvallisuushaittana.
– Kyse ei ole vain siitä, mitä tapahtuu radalla. Jos ratavirkailija joutuu poistamaan kuljettajan kypärän nopeasti, niin voi korvakoru jäädä kiinni. Tämän jälkeen ratavirkailija voi aiheuttaa suurta vahinkoa repiessään kypärää sekä kiinni olevaa korua, Button kommentoi Sky Sportsille.
– Tai jos sinut viedään sairaalaan röntkenkuvauksiin. Silloin naamassasi ei saa olla metallia.
– Aihe on vaikea. Moottoriuhreilussa on niin paljon puhuttavaa, mutta tällä hetkellä me keskitymme tähän.
Hamiltonille on annettu kaksi kisaviikonloppua aikaa poistaa korut ajaessaan.
LUE MYÖS:
- Maksoiko George Russellin ja Kimi Antonellin kamppailu Mercedekselle voiton? Talli harkitsee nyt muutoksia
- MM-tilanne voi avata Max Verstappenille ulospääsyn Red Bullilta
- Upea ele Mika Häkkiselle – McLaren kunnioitti suomalaislegendaa näyttävästi
- Lewis Hamilton mukana mestaruustaistelussa? Toto Wolff antoi selvän vastauksen
- Nyt puhuu Kalle Rovanperä: näin ura jatkuu – iso päätös tehty
- Tuukka Taposesta tipahti huolestuttava arvio – ”Jossain kohtaa selityksiltä loppuu teho”
- Suomen MM-rallin tulevaisuus varmistui – Jyväskylä jatkaa isäntäkaupunkina
- Kalle Rovanperältä mahtava uutinen: Formulaunelman metsästys jatkuu
- Lewis Hamiltonilta karu paljastus: Ferrarin testikolarista toipuminen kesti kuukausia
- Valtteri Bottas kommentoi keskeytystään: ”Se oli varotoimenpide”
- Valtteri Bottas onnistui Barcelonan harjoituksissa – kärjessä äärimmäisen tasaista
- Miten tämä on edes mahdollista? Barcelonassa nähtiin yksi F1-historian oudoimmista keskeytyksistä
- Suomalaiskuski palaa USA:n rallicrossradoille – alla F1-autoakin nopeammin kiihtyvä laite
- Nyt puhuu Kalle Rovanperä: näin ura jatkuu – iso päätös tehty
- MM-kärki Kimi Antonellille dramaattinen keskeytys – Mercedes vahvisti syyn
- FIA kumosi rangaistukset – Monacon GP:n palkintokoroke uusiksi
- Jyväskylän SM-ralli 2026: Tulokset
- Synkkä putki jatkuu: Valtteri Bottas keskeytti jälleen
- F1-kuskeja odottaa tukalat oltavat Barcelonassa
- Mika Häkkinen kommentoi Ferrari-tähden tulevaisuutta – tässä on mestarin vinkit: ”Sinun täytyy olla itsekäs”