Ex-mestari haukkui FIA:n Vettelin lippukohun tiimoilta
Kuva: Getty Images
Kolminkertainen F1-mestari Sir Jackie Stewart haukkuu FIA:n kovin sanoin Brasilian GP:n tapahtumien jäljiltä.
Red Bullin Sebastian Vettelin muistetaan ohittaneen Toro Rosson Jean-Eric Vergne kisan alkupuolella, mistä Espanjan mediassa nostettiin jälkeenpäin kohu. Ohituksen luultiin tapahtuneen keltaisten lippujen alaisuudessa ja myöhemmin Ferrari teki asiasta selvityspyynnön FIA:lle.
Suorasanainen skotti sanoo tapahtuman heittäneen varjon Vettelin mestaruuden päälle ja että epäselvyydet on käsiteltävä heti, eikä seuraavalla viikolla. Ongelmana Stewart näkee vaihtuvan tuomariston.
– Koko maailma juhlii uutta maailmanmestaria ja sitten tällaista tapahtuu keskiviikkona. Sellainen on huono osoitus asioiden hoitamisesta, Stewart jyrisi brittiläiselle City A.M -talouslehdelle.
– Miten voi olla mahdollista, että joka kisassa on neljä eri tuomaria? Miksi ei ole yhtä ammattilaista; yhtä miestä, joka menee joka kisaan ja tekee johdonmukaisia tuomioita ja jolla on asiantuntijuutta?
FIA:n edustaja tyrmäsi skotin kommentit.
– Kyse ei ole hoitamisen puutteesta, koska mitään kysymystä ei ollut käsiteltäväksi. Kisan johto ei vienyt asiaa eteenpäin tuomaristolle, koska sen ei katsottu olleen rike.
LUE MYÖS:
- EK11: Sami Pajari löi muille luun kurkkuun!
- EK10: Oliver Solberg sortui jälleen ulosajoon – Sebastien Ogier: ”Ei yllätä”
- Valtteri Bottaksesta levisi villi huhu – nyt tallipomo latasi suorat sanat
- Sami Pajari löysi vauhdin – Oliver Solbergilla yllättävä kohtaaminen erikoiskokeella
- Japanin MM-ralli 2026: Erikoiskokeet, televisiointi ja tilanne
- MM-rallitähtien pitkä odotus päättymässä? – ”Se olisi hieno paikka kilpailla”
- Mika Salon tapauksesta uutta tietoa: poliisi ei epäile puukotusta
- Kimi Räikkönen rikkoi hiljaisuuden Kimi Antonellista – varoittaa yhdestä asiasta
- Esapekka Lappi joutui Ylellä kiperän kysymyksen eteen: ”Siihen en kyllä lähde”
- Toyotan nuori virolaislupaus hämmästyttää ralliväkeä – ”Samanlaista lahjakkuutta kuin Kalle Rovanperällä”
- Japanin MM-ralli 2026: Erikoiskokeet, televisiointi ja tilanne
- Kimi Räikkönen rikkoi hiljaisuuden Kimi Antonellista – varoittaa yhdestä asiasta
- Valtteri Bottaksesta levisi villi huhu – nyt tallipomo latasi suorat sanat
- Kalle Rovanperä paljasti IS:lle: ”Alkaa pikkuhiljaa tuntua siltä…”
- Potku-uhka – Valtteri Bottaksesta levisi ikäviä huhuja
- Jyväskylän SM-ralli 2026: Reitti, aikataulu, televisiointi ja liput
- EK10: Oliver Solberg sortui jälleen ulosajoon – Sebastien Ogier: ”Ei yllätä”
- Robin Räikkösen ylivoimaa – täydellinen suoritus!
- Poliisi selvittää Mika Salon epäiltyä puukotusta – tapauksessa uusi käänne
- EK11: Sami Pajari löi muille luun kurkkuun!