F1-sarjan arvostetulta tekniikkagurulta iso paljastus: Siirto Ferrarille oli todella lähellä – ”Heitä ei kiinnostanut voittaminen”

Red Bullilla työskentelevä Adrian Newey on yksi tunnetuimmista F1-insinööreistä sekä auton kehittäjistä. Kolmessa eri tallissa mestaruuksia voittanut Newey on työskennellyt energiajuomajätin riveissä jo yli vuosikymmenen, mutta pesti oli miehen mukaan päättymässä jo vuosia sitten.
Ei ole salaisuus, että legendaarinen italialaistalli Ferrari oli jahdannut Neweyn palveluksia jo useaan otteeseen. Turbo-hybridiaikakauden alkaessa britti-insinööri oli hyväksyä italialaistallin muhkean tarjouksen. Renault’n uusi voimanlähde ei miellyttänyt Neweytä, mutta lopulta mies päätti jäädä.
– Olin aika pettynyt autoomme silloin. Olin lähellä liittyä Ferrarin leiriin, mutta lopulta niin ei käynyt, Newey kommentoi kautta 2014.
– Pidin kuitenkin ajastani Red Bullilla, enkä halunnut lopulta hypätä kilpailijasta toiseen. Asia mikä sai minut harkitsemaan sitä oli todella kilpailukyvytön moottorimme. Valmistajamme tuntui olevan enemmän kiinnostunut F1-sarjan tuomasta huomiosta kuin itse voittamisesta.
Red Bull sekä Renault lopettivat yhteistyönsä kauden 2018 päätteeksi, jonka jälkeen talli vaihtoi kilpuriinsa Hondan voimanlähteen. Nykyään RB:llä on käytössä itsevalmistamat koneet.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Max Verstappenkin vahvisti jatkonsa
- Hyundai jatkaa rallin MM-sarjassa
- Kimi Antonelli liian kovassa paikassa
- Oscar Piastri on jo tehnyt F1-ennätyksen
- Brasilialaiskuski tulossa Valtteri Bottaksen tallikaveriksi
- Useita uusia kisoja tyrkyllä Formula ykkösiin
- Red Bull vahvisti Max Verstappenin tilanteen
- Tulevasta F1-kalenterista paljastuksia
- Max Verstappen antoi Mersulle rukkaset
- Näin näet Suomen MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Brasilialaiskuski tulossa Valtteri Bottaksen tallikaveriksi
- Valtteri Bottas palaa F1-kilpakuljettajaksi
- Max Verstappen antoi Mersulle rukkaset
- Oscar Piastri on jo tehnyt F1-ennätyksen
- Näin näet Suomen MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Red Bull vahvisti Max Verstappenin tilanteen
- Max Verstappen oli raivoissaan
- McLaren vastasi Max Verstappenille eturivillä
- Kimi Antonelli liian kovassa paikassa
- Lando Norris oli hyvä häviäjä – ei marmatusta