Kiinan aika-ajoissa tehtiin F1-historiaa – Valtteri Bottakselta täystyrmäys tallitoverinsa suuntaan
Kauden toisen kisaviikonlopun virallinen aika-ajosessio on saatu päätökseen. Paalulle kurvasi nuoren uransa ensimmäistä kertaa Kimi Antonelli. Samalla 19-vuotiaasta italialaisesta tuli F1-sarjan historian nuorin paalupaikan napannut kuljettaja
Mercedes valtasi eturivin sydämentykytysten jälkeen. Mestaruuskandidaatti numero yksi, George Russell joutui kovaan paikkaan, kun miehen auto jätti hänet keskelle Shanghain rataa viimeisen osion alussa. Nytkähdellen, Russell kampesi itsensä varikolle. Kun kellossa oli vain kaksi minuuttia, Russell ampaisi ulos varikolta, ajaen lopulta toiseen lähtöruutuun.
Huomisen kilpailun lähtöön on kuitenkin vain kaksi ennakkosuosikkia. Ferrari-kuljettajat Lewis Hamilton ja Charles Leclerc lähtevät koitokseen vierekkäin sijoilta kolme ja neljä. Raketin lailla viivalta lähtevät Ferrarit tulevat todennäköisesti johtamaan kilpailua ensimmäisten mutkien jälkeen.
McLarenit joutuivat taipumaan lupaavan ensimmäisten sektorien jälkeen. Oscar Piastri kellisti tallikaverinsa Lando Norrisin. Hallitseva mestari oli kahden sektorin jälkeen Antonellin vauhdissa, mutta lopulta radan takasuoran kyyti oli britille liikaa.
Red Bullin vaikea viikonloppu sai jatkoa. Max Verstappen ja Isack Hadjar joutuivat antautumaan Mercedeksen moottorilla varustetulle Alpinen Pierre Gaslylle, joka ajoi seitsemänneksi. Verstappen ja Hadjar, sijat kahdeksan ja yhdeksän jäivät peräti sekunnin kärkiajasta.
Kärkikymmenikön kruunasi Ollie Bearman, vain kaksi kymmenystä Red Bulleja perässä.
Valtteri Bottaksen aika-ajo oli onnistunut. Perjantaina ja sprintissä teknisistä ongelmista kärsinyt Cadillac sai tuuleteltavaa, kun Bottas säväytti uuden tallin vauhtia. Suomalainen jäi sijalle 20, mutta jätti selkeästi taakseen Aston Martinin Lance Strollin sekä tallikaveri Sergio Perezin. Meksikolaisen Bottas suorastaan murskasi, eroa oli yli 1,5 sekuntia.
Williamsin surkea alkukausi jatkuu, suuret odotukset tähän kauteen ladannut brittitalli ei saanut yhtäkään autoa toiseen osioon.
LUE MYÖS:
- Valtteri Bottas oli aiheuttaa Mersulle katastrofin – Bakusta ei draamaa eikä tapahtumia puuttunut
- Williamsin kauden paras aika-ajo valui hukkaan – kahdelle kuskille lähtöruuturangaistus
- Mykistävää ylivoimaa – George Russell paalulle, MM-kärki Kimi Antonelli seinään
- Max Verstappen kiilasi kärkeen – Lance Strollilta alokasmainen virhe
- F1-kauden päätöskilpailu vaihtumassa – järjestäjille näytettiin vihreää valoa
- SM-rallikauden finaalissa riittää jännitettävää
- Kimi Antonellilla ongelmia – Bakun F1-harjoituksissa rysähti
- Porvoon SM-ralli 2026 – reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Rico Salmelalle, 18, iso MotoGP-sopimus
- Rallin MM-sarjan ympärillä käy kuhina – rallipomolta kovia paljastuksia kulisseista
- Kalle Rovanperä palasi Toyotan Rally1-auton rattiin – ”Sitä on kaivannut”
- Ott Tänak teki paluun rallipoluille – ajoi heti ylivoimaiseen voittoon
- F1-kuski vahvistaa – ura vaarassa katketa: ”Olen ehdottomasti vapaa agentti”
- Porvoon SM-ralli 2026 – reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Robin Räikkönen jatkaa hurjaa menoaan – jälleen ykkönen
- Kimi Antonellilla ongelmia – Bakun F1-harjoituksissa rysähti
- Muistitko tämän? Bakun F1-viikonlopun aikataulussa radikaali muutos
- Lando Norrisilta iso uutinen – Max Verstappen reagoi
- Williamsin kauden paras aika-ajo valui hukkaan – kahdelle kuskille lähtöruuturangaistus
- Rico Salmelalle, 18, iso MotoGP-sopimus