Myrkyllinen usva uhkaa yhä Singaporen GP:tä – F1 valotti varasuunnitelmaansa
Kuva: Getty Images
Formula 1 -sarja kertoi suunnittelevansa monenlaisia ratkaisuja siltä varalta, että Indonesian metsäpaloista kantautuva usva ja heikentynyt ilmanlaatu haittaisi Singaporen GP:n järjestämistä.
Sankka palokaasujen ja savun aiheuttama usvapilvi on peittänyt Singaporen kaupunkialueen. Usva on peräisin naapurimaasta Indonesiasta, jossa riehuvat rajut metsäpalot.
Ilmanlaatu on pudonnut heikoimmalle tasolle kolmeen vuoteen. Singaporen kansallinen ympäristövirasto on varoittanut ihmisiä liikkumasta ja työskentelemästä pitkään ulkona.
F1-sarja seuraa tilanteen kehitystä viikonlopun alla. Suunnitteilla on jo useita varotoimenpiteitä siltä varalta, ettei ilmanlaatu ehdi parantua ennen kisaviikonlopun alkua.
– Singaporen kisajärjestäjät ovat ottaneet ilmanlaadun ongelman huomioon varasuunnitelmissaan. He ovat tehneet toimenpiteitä vähentääkseen usvan vaikutusta kisaviikonloppuun. Monia siirtoja on tehty, kuten muun muassa julkisen tiedottamisen lisäämistä, formuloiden edustaja kertoi Fox Sportsille.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- IL: Suomalaiskuski aikoo voittaa Max Verstappenin: ”Hän tuo paljon lisähuomiota”
- Kuva: Valtteri Bottas yksityiskoneessa F1-supertähtien kanssa – yksi kuitenkin puuttui
- MM-ralli palaa Skotlantiin – edellisestä kisasta yli 30 vuotta
- SuomiF1 Podcast: F1-kuskin raju kohtelu nousi jälleen esiin – ”Sinä olet ongelma”
- Kipuihin Kiinan GP:n keskeyttänyt Fernando Alonso pitää huumoria yllä: ”Häviämme akkumestaruuskilpailun”
- Max Verstappen raivosi faneille Kiinan GP:n jälkeen – ”Jos pidät tästä, et tiedä lajista mitään”
- IS: Tällaiset Sami Pajarin ja Enni Mälkösen välit ovat nyt – tästä syystä yhteistyö päättyi
- Palkintopallilla hulvaton moka – Kimi Räikkönen Kiinan GP:n voittajaksi
- Kyynelten sunnuntai moottoriurheilussa – Takamoto Katsuta ja Kimi Antonelli liikuttuivat voittojensa jälkeen
- Japanin GP 2026 – F1 | Aikataulu, tv, tulokset
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalla uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- Valtteri Bottas saavutti Cadillacille merkittävän virstanpylvään
- Valtteri Bottakselle onnistuminen – näin suomalainen kommentoi tallikaverinsa aivopierua
- F1-tähdet ottivat yhteen Kiinan varikolla: Tunteet kuohahtivat myös lehdistötilaisuudessa – katso video
- Kiinan aika-ajoissa tehtiin F1-historiaa – Valtteri Bottakselta täystyrmäys tallitoverinsa suuntaan
- IS: Tällaiset Sami Pajarin ja Enni Mälkösen välit ovat nyt – tästä syystä yhteistyö päättyi
- Lewis Hamiltonilta sisäpiirin paljastus Mercedeksen moottorista – ”Minä tiedän miten he toimivat”
- Ferrari-tähti riehui raivosta sprintin aika-ajoissa – tästä oli kyse
- F1-tähti kovissa kivuissa Kiinan GP:ssä – joutui lopulta keskeyttämään ajamisen
- Kiinan GP:n harjoituksissa selkeä marssijärjestys