Sami Pajari säväyttänyt Safarirallissa – Toyota pitää kärkipaikat hallussaan
Kenian MM-ralli käynnistyi torstaina haastavissa olosuhteissa. Rankkasade teki avauspäivän erikoiskokeista paikoin mutaisia ja vaikeita, mikä venytti eroja kuljettajien välillä heti kilpailun alussa.
Kilpailun kärkeen nousi Toyotan Oliver Solberg, joka onnistui avaamaan rallin vahvasti. Ruotsalaiskuljettaja on rakentanut eroa Elfyn Evansiin, joka on noin puolen minuutin päässä kärjestä. Kahdeksankertainen maailmanmestari Sébastien Ogier ajaa kolmantena hieman yli puolen minuutin erolla.
Ralli käynnistyi haastavissa oloissa
Perjantain ohjelma alkoi poikkeuksellisesti, kun kolmas erikoiskoe jouduttiin perumaan heikentyneiden tieolosuhteiden vuoksi. Kansainvälinen autoliitto kertoi runsaan sateen aiheuttaneen reitille syviä uria, minkä vuoksi erikoiskoe ei täyttänyt turvallisuusvaatimuksia.
Lähetyksessä nähtiin myös mielenkiintoinen hetki, kun rallia johtava Solberg nosti esiin Ogierin kovana haastajana jättäen mainitsematta täysin Evansin välistä. Ruotsalaisen mukaan kokeneen Ogierin vauhtia ei kannata aliarvioida.
Sami Pajari väläytteli vauhtiaan
Suomalaisittain perjantaiaamupäivän ajokokeissa ilonaiheena oli Toyotan Sami Pajari, joka esitti vahvaa vauhtia viidennellä ja kuudennella erikoiskokeella ajamalla molemmille pätkille pohja-ajat.
Pajari nousi onnistumisten ansiosta rallin kokonaistilanteessa viidenneksi. Hänen edellään ovat Solbergin ja Evansin lisäksi Ogier sekä Toyotan Takamoto Katsuta.
Hyundain suomalaiskuljettaja Esapekka Lappi on puolestaan kilpailussa yhdeksäntenä ja on jäänyt kärjestä lähes kolme minuuttia.
Lue lisää: Kenian MM-ralli 2026: Aikataulu, erikoiskokeet, osallistujat ja televisiointi
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Jari-Matti Latvala: mykistävän ylivoimainen suoritus!
- Järkyttävä uutinen: Juha Miettinen on kuollut onnettomuudessa
- Rallimaailmasta jysähti iso uutinen: Ott Tänak Toyotalle
- Mercedes ja Red Bull jäivät kiinni ovelasta tempusta – F1-sarja puuttui peliin välittömästi
- Rallin MM-sarjassa muhii jättipaukku – HS: Jari-Matti Latvalan leuka loksahti
- Drift Masters 2026: Aikataulu, kuskit, Ahvenisto, mistä katsoa?
- Kanarian MM-ralli 2026: Erikoiskokeet, tv-lähetykset ja osallistujat
- Kalle Rovanperä: paluu!
- Kalle Rovanperä rikkoi hiljaisuuden somessa – paljastuksia yksityiselämästään
- Toto Wolff paljastaa: Mercedeksen tähtikuljettajat olivat lähellä saada kenkää
- Rallin MM-sarjassa muhii jättipaukku – HS: Jari-Matti Latvalan leuka loksahti
- Järkyttävä uutinen: Juha Miettinen on kuollut onnettomuudessa
- Kanarian MM-ralli 2026: Erikoiskokeet, tv-lähetykset ja osallistujat
- Rallimaailmasta jysähti iso uutinen: Ott Tänak Toyotalle
- Mercedes ja Red Bull jäivät kiinni ovelasta tempusta – F1-sarja puuttui peliin välittömästi
- Jari-Matti Latvala: mykistävän ylivoimainen suoritus!