F1:n tuore maailmanmestari Kimi Antonelli ei aio ottaa käyttöönsä hallitsevalle mestarille kuuluvaa kilpailunumeroa 1 ensi kaudella.

Antonelli on päättänyt pitää kiinni tutusta numerosta 12.

Numerolla on yhteys hänen esikuvaansa Ayrton Sennaan, joka kilpaili samalla numerolla Lotuksella vuosina 1985–1987 sekä ensimmäisellä mestaruuskaudellaan McLarenilla vuonna 1988.

– Pysyn numerossa 12, koska se on minulle todella erityinen. Se auttaa minua myös pysymään maanläheisenä ja nöyränä, Antonelli perusteli The Racelle.

Antonelli paljasti myös olevansa taikauskoinen.

– Olen rehellisesti sanottuna todella taikauskoinen. Numero yksi ei ole koskaan ollut minulle hyvä numero. Aina kun olen käyttänyt sitä, kaikki on mennyt todella huonosti. Se on yksi lisäsyy pysyä numerossa 12, italialainen kertoi.

Vuoden 2020 kartingin MM-kilpailuissa Antonelli kilpaili numerolla yksi, kun hän joutui rajuun kolariin. Onnettomuudessa Antonellilta murtui jalka.

Lue myös: George Russellin toiminta johti sakkoihin – Toto Wolff avasi tapahtumia

  • Luetuimmat
  • Uusimmat