F1-tallipomo närkästyi testit pilanneesta säästä – vaatii testipaikan vaihtoa

Lämpimästä ilmastostaan tunnetun Barcelonan luminen sää yllätti F1-tallit täysin tällä viikolla alkaneissa talvitesteissä. Keskiviikon testipäivä meni käytännössä kokonaan hukkaan. McLaren-jehu Eric Boullier hermostui asiasta niin pahanpäiväisesti, että vaati F1:tä vaihtamaan jatkossa testipaikkaa.
Uudet F1-autot seisovat paikallaan talleissa. Lumi- ja vesisade on piiskannut Kataloniaa aamupäivän, ja huonot kelit jatkuvat ennusteiden mukaan iltaan asti.
Barcelonan varsinaisella rataosuudella ei ole lunta, mutta asfaltti on märkä ja sohjoinen. Suurin syy F1-kilpureiden seisoskeluun on kuitenkin siinä, että FIA:n vaatima lääkintähelikopteri ei voi lentää niin haastavassa säässä.
Siinä on muutama syy, miksi McLarenin tallipäällikön mielestä talvitestit pitäisi jatkossa järjestää kuivan lämpimässä aavikkoilmastossa Bahrainissa.
Bahrainia on toivottu testiradaksi usealta taholta viime vuosien mittaan. Monet tallit ovat kuitenkin hylänneet idean Bahrainiin matkustamisen tuomien rankkojen kulujen vuoksi.
Boullier ei kuitenkaan näe asiassa enää muita vaihtoehtoja. Brittikonkarin mielestä F1:n olisi vain hyväksyttävä kalliimmat kulut, jos vaihtoehtona on keskiviikon lumisateen kaltainen fiasko.
– Tässä menee tietenkin rahaa hukkaan. Ajattelimme säästävämme kaikki rahaa pitämällä vain kahdeksan päivän testit. Tarvitsemme kaikki nämä kahdeksan päivää löytääksemme kaikki ongelmat ensimmäiseen kisapäivään mennessä. Toisaalta säätä ei voi koskaan tietää varmasti, mutta Bahrainissa kuivat olosuhteet ovat ainakin taattua. Mielestäni sarjan on pakko harkita sinne menemistä uudestaan, Boullier jyrähti Pitpassin haastattelussa.
Lähde: Pitpass.com
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Red Bull -kuskille potkut vain kahden kilpailun jälkeen – korvaaja nähdään autossa jo ensi viikolla
- Vahvistus: Ferrarille katastrofi – molemmat autot hylättiin
- Ferrari tuomariston eteen Kiinan GP:n jälkeen – tallia uhkaa hylkäys osakilpailusta
- McLarenille kaksoisvoitto Kiinan osakilpailussa – viime viikon katastrofitallille kaksi pistesijaa
- Draamaa Ferrarilla: Lewis Hamilton ei totellut tallimääräyksiä Kiinassa – ”Minä päätän sen”
- Huonon tuurin multihuipentuma – Kalle Rovanperä keskeytti ”kahden markan vikaan” Keniassa
- Voi pahus! Kalle Rovanperällä epäonnen päivä Safari-rallissa
- Lähde: Liam Lawson yhden kilpailun päässä potkuista Red Bullilta – ”Tämä on tulosurheilua”
- Red Bullilla viimeiseksi – näin Liam Lawson kommentoi aika-ajokatastrofiaan
- Lando Norris mokasi jälleen – Oscar Piastrille uran ensimmäinen paalupaikka
- Draamaa Ferrarilla: Lewis Hamilton ei totellut tallimääräyksiä Kiinassa – ”Minä päätän sen”
- F1-valmistajaa uhkaa hylkäys Kiinan GP:ssä – talli tuomariston tutkintaan uuden säännön rikkomisesta
- Lähde: Liam Lawson yhden kilpailun päässä potkuista Red Bullilta – ”Tämä on tulosurheilua”
- Vahvistus: Ferrarille katastrofi – molemmat autot hylättiin
- Red Bull Kiinan sprintin aika-ajon viimeinen – ”Olen niin pahoillani, mutta en vain pysty siihen”
- Ferrari tuomariston eteen Kiinan GP:n jälkeen – tallia uhkaa hylkäys osakilpailusta
- Lewis Hamilton huolissaan omasta suorituksestaan sprinttikisassa- ”Joudun opettelemaan samalla”
- Red Bullilla viimeiseksi – näin Liam Lawson kommentoi aika-ajokatastrofiaan
- Lewis Hamiltonille historiallinen voitto Kiinan sprintissä – viimeisissä mutkissa ketjukolari
- Lando Norris mokasi jälleen – Oscar Piastrille uran ensimmäinen paalupaikka