Janni Hussi kertoo, miksi Sami Pajarin vahva kausi tuntuu erityiseltä
Kartanlukija ja mediapersoona Janni Hussi kertoo SuomiF1.comille seuranneensa läheltä Sami Pajarin ja kartanlukija Marko Salmisen nousua rallin MM-sarjan huipulle. Suomalaiskartturin mukaan Pajarin menestys tuntuu erityiseltä myös henkilökohtaisella tasolla.
Suomalaisfanit ovat odottaneet seuraavaa pysyvää huippunimeä rallin MM-sarjan kärkeen. Pajarin kausi rallin MM-sarjan pääluokassa on kerännyt paljon huomiota erityisesti suomalaiskuljettajan tasaisuuden vuoksi. Samalla kun moni kärkinimi on ajautunut virheisiin vaikeissa kilpailuissa, Pajari on onnistunut keräämään tulosta kiitettävästi, kun kuudessa osakilpailussa suomalainen on juhlinut neljästi podiumsijoitusta.
Hussin ja Pajarin yhteinen rallitarina alkoi jo vuonna 2022, kun Pajari soitti kesken Radio Suomipopin Aamulypsy-lähetyksen ja pyysi Hussia kartturikseen Lahti Historic Rallyyn. Alun perin kertaluonteiseksi kokeiluksi tarkoitettu projekti muutti lopulta Hussin uran suunnan täysin.
”Lämmittää sydäntä ihan äärimmäisen paljon”
Hussin mukaan Pajarin sekä Salmisen vahva kausi ei ole tullut yllätyksenä.
– Mieltä on lämmittänyt niin paljon Samin ja Markon menestys. He ovat molemmat todella tärkeitä ystäviä myös rallikentän ulkopuolella, Hussi kertoo SuomiF1.comin haastattelussa.
Hussi kertoo nähneensä läheltä, kuinka paljon töitä Pajari ja Salminen ovat tehneet menestyksen eteen myös kulissien takana.
– Se, että he vihdoin pääsevät niittämään sitä menestystä, lämmittää sydäntä ihan äärimmäisen paljon. Sami ja Marko tekevät molemmat todella kovaa töitä.
– He ovat enemmän kuin ansainneet kaiken hyvän, mitä nyt tulee.
MM-rallikauden seitsemäs osakilpailu ajetaan Japanissa 28.–31. toukokuuta. Hussi kommentoi haastattelussa myös Japanin rallin kotiyleisön suosikin, Takamoto Katsutan, tunteikasta ensimmäistä MM-rallivoittoa. Katso Hussin kommentit SuomiF1.comin Instagramista.
LUE MYÖS:
- F1-mestari ivaili toimittajalle Viaplayn haastattelussa
- Max Verstappen dominoi Singaporessa – Valtteri Bottakselle pettymys
- Singaporen aika-ajot siirtyvät – uusi aika tiedossa
- Max Verstappen Singaporen sprintin voittoon – ajoissa peräti kahdeksan keskeytystä
- Singaporen sprintti alkoi keskeytyssumalla: George Russell ajoi seinään sprintissä
- Sébastien Ogierilta suorat sanat tulevaisuudestaan – ”En halua palata”
- F1-tähti antoi palaa FIA:n naurettavan mokan jälkeen – autoissa jälleen ohjelmistovika
- Singaporen sprinttiaika-ajoissa erikoinen tilanne: bitti taas poikittain – Max Verstappen paalulle
- Mercedes päätyi poikkeusratkaisuun – George Russellille tulossa lisärangaistuksia
- George Russell aloitti vahvasti Singaporessa – Valtteri Bottas jäi viimeiseksi
- IL: Iso paljastus Kalle Rovanperän aikeista – ”Hän haluaa sinne”
- Tältä Oliver Solbergin dramaattinen ulosajo näytti kuskin perspektiivistä – katso video
- Sardinian MM-ralli 2026: Tulokset
- IS: Kalle Rovanperä saattaa palata MM-ralleihin – Jari-Matti Latvala kertoo suunnitelmista
- Näitkö tätä? Näin Elfyn Evans reagoi Oliver Solbergin ulosajoon
- Sébastien Ogierilta suorat sanat tulevaisuudestaan – ”En halua palata”
- Valtteri Bottas pyysi talliltaan anteeksi Bahrainin GP:n jälkeen – tästä on kyse
- Singaporen aika-ajot siirtyvät – uusi aika tiedossa
- Sami Pajarin kausi ei olekaan ohi – kilpailee seuraavaksi Suomessa
- Ratkesiko Formula 1 -mestaruus tähän?