Valtteri Bottaksen Bahrainin GP päättyi sunnuntaina ennenaikaisesti.

Cadillacin valitsema strategia suomalaiselle koitui lopulta kilpailun kannalta kohtalokkaaksi. Epävakaat olosuhteet saivat usean tallin kokeilemaan riskillä kuivan rengasseoksen käyttämistä kilpailun startissa. Päätös oli väärä, sillä radan kuivumisessa kesti pitkän aikaa.

Pehmeällä renkaalla ajanut Bottas joutui paikkaamaan vauhtiaan, sillä välikelin renkaalla ajaneet kuskit olivat sekunttikaupalla nopeampia.

– Oli aina riski lähteä pehmeällä renkaalla kilpailuun. Päätimme tarttua siihen, mutta tällä kertaa se ei kannattanut, Bottas aloitti Cadillacin tiedotteessa.

– Kun näin kilpailun alussa kuinka nopeita muut kuskit olivat, tajusin olevamme pulassa.

Bottaksen kilpailu päättyi ulosajoon. Suomalainen puski kilpuristaan kaiken irti, lopulta pyörähtäen hietikolle, jääden jumiin. Suomalainen otti täyden vastuun tilanteesta.

– Jouduin ottamaan riskejä, jotta olisin pysynyt muiden vauhdissa. Kilpailun päättymiseen johtanut virhe oli minun omani, ja en voi kuin pyytää tallilta anteeksi.

Cadillacin ensimmäinen F1-kausi on sujunut murheellisesti. Talli on useamman sekunnin pistetiloja perässä.

LUE MYÖS: