Rallin mestaruustaisto huipentui sunnuntaina viime metreillä. Voitossa kiinni ollut Oliver Solberg ajoi dramaattisesti ulos viimeisen erikoiskokeen loppuhetkillä.

Kaikkensa ratin taakse jättänyt ruotsalainen menetti autonsa hallinnan vain muutama metri ennen maalia, ja samalla odottavia mestaruusjuhlia. Dramaattinen näky tallentui tv-kameroille auton ulkopuolelta, mutta nyt katsojat pääsevät näkemään mitä auton sisällä tapahtui dramaattisella hetkellä.

Elfyn Evansin voitonjuhliin kääntynyt lähetys jätti näyttämättä, kuinka Solberg kampesi itsensä takaisin polulle ja lopulta myös maaliin rallin voittajana.

Videolla kuuluu myös kuinka miehen kartanlukija Elliott Edmonson ohjaa nuoren ruotsalaisen takaisin raiteille ilman paniikkia.

Jos video ei näy, voit katsoa sen täältä.

DirtFish

@DirtFishRally
Ride onboard for the moment that decided the 2026 World Rally Championship 🤯

LUE MYÖS: