Kimi Antonellilla jälleen iskun paikka – tässä Monacon GP:n lähtöjärjestys
Formula 1 -kauden 2026 kuudes osakilpailu kaasutellaan sunnuntaina Monacossa ja MM-kärki Kimi Antonellilla on jälleen menestyksen avaimet käsissään.
Nuori italialainen taisteli itsensä lauantaina paalupaikalle viimeisellä mahdollisella hetkellä ja osoitti tempullaan melkoista kylmäpäisyyttä nuoresta iästään huolimatta.
Red Bull -tähti Max Verstappen jäi Antonellista vain neljä sadasosaa ja hollantilainen on pitkästä aikaa nauttinut F1-autolla ajamisesta, sillä Monacon katuradalla ei tarvitse juurikaan akuston säännöstelyyn keskittyä.
Toisessa rivissä vaanii tällä kaudella väkeviä kisastartteja väläytelleet Ferrarit. Tosin kolmantena lähtevä Lewis Hamilton oli skeptinen mahdollisuuksistaan lähtövalojen sammuessa, sillä hänen mukaansa muut ovat jo päässeet jyvälle hyvistä lähdöistä.
Olosuhteiden osalta Monacon F1-kisasta ei ole luvassa kasinorulettia, mutta ajovirheet tuovat lähes poikkeuksetta turva-auton radalle. Tässä kohtaa täytyykin olla taktisesti hereillä, kuten aina ja ainakin vasta kuudennesta ruudusta lähtevä George Russell toivonee mahdollisen turva-auton ajoituksesta apua.
LUE MYÖS: George Russell avuttomassa tilanteessa – britti äimänkäkenä vauhdin puutteesta
Taktisesta vinkkelistä katsoen kilpailusta on valitettavasti tulossa vain yhden stopin kilpailu, mikäli mitään dramaattista ei tapahdu. Pirellin pehmeimmät seokset tuntuvat kestävän liiankin hyvin ja aika-ajoissakin nähtiin niillä pystyttävän ajaa jopa useita aikakierroksia samalla setillä.
Cadillac ottanut harppauksen – ainakin toisen auton osalta?
Tulokastalli Cadillacilla kilpailusta saattaa tulla sunnuntaina muutakin kuin pelkkää osallistumista. Tosin Sergio Perez oli vahva jo Kanadassa, taistellen muun muassa koko sprintin väkevästi keskikastissa. Aika-ajoissa Perez kolkutteli jopa toista osiota, kun meksikolainen jäi vain kuusi sadasosaaa jatkopaikasta.
Samaa ei voi valitettavasti sanoa tallikaveri Valtteri Bottaksesta. Suomalaisen trendi pilttuun toiselle puolelle verratessa on ollut huolestuttava viime aikoina ja Monacossakin eroa on ollut liikaa. Lauantain aika-ajoissa Perez oli puoli sekuntia nopeampi kuin suomalaiskonkari. Toivottavasti kisavauhdissa myös Bottas saisi tällä kertaa kaiken irti ja ilman ongelmia, sillä luotettavuusongelmat ovat osuneet enemmän suomalaisen kohdalle. Bottas lähtee matkaan ruudusta 20 ja tallikaveri pari pykälää edempää.
Monacon GP käynnistyy kello 16:00. Lähtöjärjestys kokonaisuudessaan alla.
Monacon GP:n lähtöjärjestys
- Kimi Antonelli, Mercedes
- Max Verstappen, Red Bull
- Lewis Hamilton, Ferrari
- Charles Leclerc, Ferrari
- Isack Hadjar, Red Bull
- George Russell, Mercedes
- Oscar Piastri, McLaren
- Lando Norris, McLaren
- Pierre Gasly, Alpine
- Liam Lawson, RB
- Alex Albon, Williams
- Carlos Sainz, Williams
- Nico Hülkenberg, Audi
- Franco Colapinto, Alpine
- Arvid Lindblad, RB
- Gabriel Bortoleto, Audi
- Esteban Ocon, Haas
- Sergio Perez, Cadillac
- Oliver Bearman, Haas
- Valtteri Bottas, Cadillac
- Fernando Alonso, Aston Martin
- Lance Stroll, Aston Martin
LUE LISÄÄ
- Paraguayn tapahtumat toivat muutoksen – Chilen MM-rallissa poikkeusjärjestely
- Max Verstappenilta täyslaidallinen – otti Red Bull -tuuraajat esimerkeiksi: ”En halua olla epäkunnioittava, mutta…”
- Drift Masters -finaali 2026: Aikataulu, suomalaiskuskit ja livelähetykset
- Näin Kimi Räikkönen kommentoi poikansa Red Bull -sopimusta
- Robin Räikkönen: sopimus F1-huipputallin kanssa!
- Valtteri Bottas: MM-kisat jäämässä väliin?
- Rallifaneille ilouutisia – legendaarinen kilpailu tekemässä paluuta MM-kalenteriin
- Suomalaislupaus dominoi Italiassa – sarjajohto jo 97 pistettä
- Kalle Rovanperältä iso uutinen – uusi perheenjäsen!
- Kalle Rovanperä julkaisi jälleen mystisen päivityksen
- Kalle Rovanperä julkaisi mystisen videon – unelmaprojekti alkamassa!
- Kimi Antonelli Ferrarin väreihin? Vastaus ei jättänyt paljoa arvailtavaa
- Suomalaislupaus dominoi Italiassa – sarjajohto jo 97 pistettä
- MM-rallissa iso käänne – Toyota ja Hyundai nostivat kädet pystyyn
- Huhumylly kiihtyy – Robin Räikkönen, 11, hyppäsi F1-auton kyytiin
- Kolmen kuukauden odotus päättyi – Monacon GP:n palkintokorokesijat jälleen uusiksi
- Kalle Rovanperä julkaisi jälleen mystisen päivityksen
- Kalle Rovanperältä iso uutinen – uusi perheenjäsen!
- Takamoto Katsutan kartanlukija sivuun – loukkaantui rajussa ulosajossa
- Valtteri Bottas: MM-kisat jäämässä väliin?