Red Bull -pomolta jättipaljastus: Lewis Hamilton halusi liittyä talliin
Red Bullin entinen tallipäällikkö Christian Horner paljastaa neuvotelleensa seitsenkertaisen F1-mestari Lewis Hamiltonin kanssa mahdollisesta siirrosta.
Vuonna 2012 McLarenin jättänyt britti löysi tiensä Mercedekselle, jossa Hamilton ja talli tekivät historiaa. Hamilton toi tallille peräti kuusi maailmanmestaruutta kuljettajana.
Mercedes ei ollut miehen ainoa valinta brittitallin jäädessä taakse. Hornerin mukaan neuvotteluita käytiin tosissaan. Hamiltonia kaavailtiin silloin kolme mestaruutta voittaneen Sebastian Vettelin tallitoveriksi. Siirron tiellä seisoi kuitenkin tuttu mies, Red Bullin kuljettajien kehitysvastaava Helmut Marko.
– Salaisessa tapaamisessa Hamiltonin kanssa istuimme alas hänen ja Adrian Neweyn kanssa. Olin oikeassa, sillä hän halusi lähteä McLarenilta, ja me olimme hänen ensimmäinen valintansa, Horner kertoo uudessa Drive-kirjassaan.
– Mitä se vaatii, että voisin liittyä talliinne, Lewis kysyi silloin. Adrianin pokerinaama petti, hän oli todella innoissaan. Ja miksipä ei, Sebastianin ja Lewisin kuljettajapari olisi ollut upea mahdollisuus.
– Helmut ei ollut asiasta innoissaan. Hänen mielestä Lewisin sopimus olisi vaikuttanut Sebastianiin, hänen kasvattiinsa. Hän oli vastahakoinen.
– Lopulta tie nousi pystyyn Hamiltonin joukon hintapyynnössä. Red Bull olisi joutunut maksamaan omaisuuden.
LUE MYÖS:
- Red Bull -pomolta jättipaljastus: Lewis Hamilton halusi liittyä talliin
- Haas yllätti näyttävällä erikoisvärityksellä – tuttu jättiläishirviö valtaa auton
- Hyundai testasi ralliautoaan Keski-Suomessa – kokenut MM-voittaja puikoissa
- Rallin SM-sarjaan MM-sarjasta tuttu uudistus
- Vuosikymmenten odotus päättyy – rallin MM-sarja palaa Yhdysvaltoihin
- Paljastus: Christian Hornerille tarjottiin Mercedeksen tallipäällikön pestiä
- Robin Räikkönen kruunattiin mestariksi!
- Jari-Matti Latvala paljasti MM-rallit, joissa haluaisi ajaa ensi vuonna
- Red Bull -pomo myöntää teatterin F1-sarjan kulisseissa – ”Siitä tuli miesten välistä kukkoilua”
- Max Verstappen järjesti näyttävän takaa-ajon – nousi kaukaa kärjen takaa
- Jari-Matti Latvala: iso paljastus Kalle Rovanperästä!
- Robin Räikkönen paketoi menestyksekkään kautensa – ”Olen valmis ensi vuoteen”
- Valtteri Bottakselta erikoinen väite Cadillacista – ”Parempi kuin Mercedeksellä”
- Lewis Hamilton ulos Ferrarilta? Nämä kaksi kuskia kilpailevat britin ajopaikasta
- Valtteri Bottakselle huudetaan potkuja – suomalainen ymmällään
- Max Verstappen järjesti näyttävän takaa-ajon – nousi kaukaa kärjen takaa
- Lähde: Hyundain tulevaisuus rallin MM-sarjassa ratkeamassa
- Hyundai testasi ralliautoaan Keski-Suomessa – kokenut MM-voittaja puikoissa
- Tuukka Taposen uralle loistouutinen
- Adrien Fourmaux yhdistettiin toiseen talliin – kommentoi nyt siirtohuhujaan