”Miksi ihmeessä tätä tehdään?” Red Bull -kuski lyttäsi päätöksen sprinttikisoista
Red Bullin Isack Hadjar ei säästellyt sanojaan kritisoidessaan F1:n sprinttipäätöstä. Ensi kaudella sprinttejä ajetaan ennätykselliset kymmenen, mutta erityisesti Monacon GP:n lisääminen kalenteriin herättää ranskalaiskuljettajassa kysymyksiä. Myös Max Verstappen ja Charles Leclerc ovat samoilla linjoilla.
F1-sprinttikisaviikonloppujen määrä kasvaa ensi kaudella kuudesta kymmeneen. Päätös ei miellytä Red Bullin Isack Hadjaria, joka kritisoi formaattia Singaporen GP:n yhteydessä.
Hadjarin mukaan sprinttiviikonloppujen ongelmana on se, että talleille jää liian vähän aikaa auton säätämiseen. Kun harjoituksia on vain yksi ennen kilpailullisten sessioiden alkamista, auton ongelmien korjaaminen voi olla vaikeaa.
– On käytännössä mahdotonta tehdä töitä auton kanssa. Siinä täytyy vain olla onnekas, Hadjar kuvaili Motorsport Weekin mukaan.
Ranskalaiskuljettaja kertoi suhtautuneensa sprintteihin aiemmin myönteisemmin, mutta kokemukset ovat muuttaneet hänen mielipidettään.
– En enää pidä sprintistä. Ennen pidin siitä, mutta nyt, kun kokemusta karttuu ja tallikaverina on kova kuljettaja, auton kehitystyön merkitys korostuu, Hadjar sanoi.
Erityisen vaikeasti hän ymmärtää päätöstä järjestää sprintti Monacon GP:ssä vuonna 2027.
– En tiedä, kuka näitä päätöksiä tekee. Ensi vuonna Monacossa ajetaan sprintti. Miten ihmeessä sen pitäisi toimia? Luuletteko, että siellä nähdään ohituksia?
Kun toimittaja vastasi kysymykseen kieltävästi, Hadjar jatkoi:
– Miksi ihmeessä tätä tehdään? Se on todella pettymys, ja näitä sprinttejä tulee vaan koko ajan lisää.
Verstappen jälleen tyytymätön F1:n ratkaisuun – Leclerc samoilla linjoilla
Hadjar ei ole ainoa kuljettaja, joka on kyseenalaistanut sprinttikisojen järjestämisen radoilla, joilla ohittaminen on vaikeaa. Singaporen GP:n sprintin voittajalta Max Verstappenilta kysyttiin, pitäisikö kyseisessä kilpailupaikassa jatkossa ajaa sprinttejä. Hollantilainen ei innostunut ajatuksesta.
– Mielestäni sprinttiä ei pitäisi järjestää radalla, jolla ei voi ohittaa, Verstappen totesi Singaporen lehdistötilaisuudessa.
Myös Charles Leclerc kyseenalaisti sprinttikisojen järjestämisen kaupunkiradoilla yleisesti. Ferrarin kuljettajan mukaan sprintit pitäisi sijoittaa radoille, joilla ohittaminen on helpompaa ja kilpailullista toimintaa syntyy enemmän.
– En usko, että sprinttikisojen järjestämisessä kaupunkiradoilla on yleisesti järkeä. Niiden pitäisi olla radoilla, joilla voi ohittaa ja nähdä paljon kilpailullista toimintaa. Singaporessa tai Monacossa sprintti ei mielestäni lisää viikonloppuun mitään, Leclerc sanoi.
LUE LISÄÄ
- ”Miksi ihmeessä tätä tehdään?” Red Bull -kuski lyttäsi päätöksen sprinttikisoista
- F1-kuljettaja tylyttää Hondaa- ”Se ei auttanut mitään”
- Sergio Pereziltä karu paljastus hänen ja Valtteri Bottaksen tilanteesta – ”Tilanne on epäreilumpi”
- Toyotan valtakaudelle halutaan loppu – Fordilta kova tavoite
- Legendaarisen F1-tallin surkealle kaudelle selitys – tallipäälliköltä karu viesti
- F1-sarjan kohutusta sääntömuutoksesta uutta tietoa: pysyy voimassa vain ensi kauden
- Max Verstappen puolusti tallikaveriaan rajun somehyökkäyksen jälkeen
- Järjestetäänkö F1-kisat Lähi-idässä? FIA-pomo kertoi kantansa
- FIA vahvisti isoja muutoksia – näin rallin MM-sarja uudistuu ensi vuonna
- Red Bull -pomolta jättipaljastus: Lewis Hamilton halusi liittyä talliin
- Robin Räikkönen paketoi menestyksekkään kautensa – ”Olen valmis ensi vuoteen”
- Lewis Hamilton ulos Ferrarilta? Nämä kaksi kuskia kilpailevat britin ajopaikasta
- Hyundai testasi ralliautoaan Keski-Suomessa – kokenut MM-voittaja puikoissa
- Max Verstappen järjesti näyttävän takaa-ajon – nousi kaukaa kärjen takaa
- Lähde: Hyundain tulevaisuus rallin MM-sarjassa ratkeamassa
- Tuukka Taposen uralle loistouutinen
- Rallin SM-sarjaan historiallinen uudistus – ensi kaudella kisataan Suomen ulkopuolella
- Maailmanmestari nosti esiin huolen ensi kauden WRC-autoista – ”Voi yllättää”
- F1-mestarikandidaatti romahtanut täysin – tallipäälliköltä tyly viesti
- Tunturirallin reitti julkaistiin – legendaarinen erikoiskoe tekee paluun