F1-tallipomo ärähti Romain Grosjeanin yllätystuuraajan arvostelijoille – ”Ei hän ole mikään maskotti”
Kuva: Getty Images
Haasin tallipäällikkö Günther Steiner suivaantui väitteistä, joiden mukaan Pietro Fittipaldi ei ansaitsisi pestiään Romain Grosjeanin tuuraajana.
Formuloissa nähtiin viime viikonloppuna karmein onnettomuus vuosiin, kun Haasin ranskalaiskuljettaja Grosjean joutui pelastautumaan kahtia revenneestä ja liekehtivästä autosta ulosajon jälkeen.
Grosjean on ymmärrettävästi sivussa ensi viikonlopun kisasta Sakhirissa. Haas pestasi kiireellä hänen korvaajakseen kuskilegenda Emerson Fittipaldin pojanpojan Pietron, joka on toiminut aiemmin jenkkitallin reservipilottina.
Jotkut älähtivät heti amerikkalaisen kuskilupauksen nimityksestä F1-pestiin. Fittipaldin väitettiin olevan aivan liian kokematon kuninkuusluokan ajovastuihin. Steiner on asiasta luonnollisesti eri mieltä.
– Hän ei ole meillä mikään maskotti. Emerson oli tähti aikanaan ja hänen nimensä on toki hieno asia, mutta se ei ole syy sille, miksi Pietro on meillä täällä. Hän on täällä, koska hän on tehnyt hyvää työtä, itävaltalainen vakuutti.
LUE MYÖS:
- Rallilegenda Sébastien Loeb haastaa suomalaiskuskit EM-sarjassa
- F1-legenda löi pöytään kovan arvion Lewis Hamiltonista
- Lehti: Toyotan kulisseissa kuohuu – suomalaiskonkari ulos!
- F1-kulisseista jysähti väite: Max Verstappen sai tarjouksen Mercedekseltä
- Monacon GP:n jälkipyykki jatkuu – huipputallit haastavat FIA:n päätöksen
- Belgian GP 2026 – F1: Aikataulu, ohjelma, tv, tulokset
- Viron MM-ralli 2026: Aikataulu, erikoiskokeet, osallistujat ja tv-lähetykset
- Maksoiko George Russellin ja Kimi Antonellin kamppailu Mercedekselle voiton? Talli harkitsee nyt muutoksia
- MM-tilanne voi avata Max Verstappenille ulospääsyn Red Bullilta
- Upea ele Mika Häkkiselle – McLaren kunnioitti suomalaislegendaa näyttävästi
- Nyt puhuu Kalle Rovanperä: näin ura jatkuu – iso päätös tehty
- Lehti: Toyotan kulisseissa kuohuu – suomalaiskonkari ulos!
- Miten tämä on edes mahdollista? Barcelonassa nähtiin yksi F1-historian oudoimmista keskeytyksistä
- MM-kärki Kimi Antonellille dramaattinen keskeytys – Mercedes vahvisti syyn
- Jyväskylän SM-ralli 2026: Tulokset
- F1-legenda löi pöytään kovan arvion Lewis Hamiltonista
- Upea ele Mika Häkkiselle – McLaren kunnioitti suomalaislegendaa näyttävästi
- F1-kulisseista jysähti väite: Max Verstappen sai tarjouksen Mercedekseltä
- Synkkä putki jatkuu: Valtteri Bottas keskeytti jälleen
- Lewis Hamilton mukana mestaruustaistelussa? Toto Wolff antoi selvän vastauksen