Sergio Perez ei totellut tallimääräystä: ”Ei hän olisi pystynyt ohittamaan kun minäkään en pystynyt”
Kuva: Getty Images
Force Indian tiimi pyysi kilpailun loppupuolella Sergio Pereziä päästämään tallikaverinsa Esteban Oconin ohitseen yrittämään ohitusta Daniel Ricciardosta ja nousemaan palkintopallille.
NBC:n toimittaja hiillosti Pereziä oikein kunnolla Kanadan GP:n jälkeen. Tiimi pyysi Pereziä päästämään Esteban Oconin ohitseen, koska tällä olisi ollut tuoreemmilla renkailla mahdollisuus yrittää ohi Red Bullin Daniel Ricciardosta palkintopallille. Perez ei totellut, ja maaliin tultuaan Ocon sanoi tiimiradioon suoraan olevansa erittäin pettynyt.
– Tämä ei ollut reilua, Ocon puuskahti.
Perez selitteli tilannetta.
– Siinä oli juuri kierroksella ohitettavia edessä, ajattelin, että siinä tulisi tilaisuuteni. Mutta tilanne oli sellainen, että olin koko ajan tosi lähellä Daniel Ricciardoa ja Ocon ei ollut riittävän lähellä minua, hän oli ongelmissa ja Ferrarit lähestyivät. Ei Ocon olisi pystynyt ohittamaan Ricciardoa, kun minäkään en siihen pystynyt, Perez sanoi.
Toimittaja hiillosti Pereziä vielä kysymällä, miksi hän ei tehnyt kuten tiimi käski. Hän myös muistutti, että Monacossa Perez sanoi ajavansa enemmän itselleen kuin tiimille.
– Totta kai ajan tiimille, en itselleni. Parasta mitä voin tehdä, on ajaa paljon pisteitä tiimille, kuten olen nyt tehnytkin. Olin koko ajan Danielista ohitusetäisyydellä, kyttäsin vain hänen virhettään. Mutta sellaista hän ei tehnyt.
Ocon piti päänsä kylmänä, eikä alkanut syyttää tallikaveriaan isosti.
– Tämä on kilpailua. Jos olisin saanut mahdollisuuden, olisin uskoakseni ohittanut Ricciardon, Sitä tilaisuutta ei nyt tullut, mutta fantastinen tulos tiimille. Haastoimme Ferrarit ja pidimme Mercedestäkin takanamme.
Oconilta kysyttiin, oliko hänen tallikaverinsa tänään tiimipelaaja?
– Käymme asian läpi tiimipalaverissa. Mutta en vastaa tuohon kysymykseen, Ocon sanoi.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Japanin GP 2026 – F1 | Aikataulu, tv, tulokset
- Valtteri Bottakselle onnistuminen – näin suomalainen kommentoi tallikaverinsa aivopierua
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalla uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- F1-tähti kovissa kivuissa Kiinan GP:ssä – joutui lopulta keskeyttämään ajamisen
- Kimi Antonelli voitti Kiinan GP:n – podiumilla myös pitkästä aikaa tuttu kasvo
- McLarenille katastrofi – molemmat kuskit ulos jo ennen starttia
- Vahvistus: F1-sarja jää pitkälle tauolle
- F1-tähdet ottivat yhteen Kiinan varikolla: Tunteet kuohahtivat myös lehdistötilaisuudessa – katso video
- Lewis Hamiltonilta sisäpiirin paljastus Mercedeksen moottorista – ”Minä tiedän miten he toimivat”
- Kenian MM-rallissa sattui ja tapahtui – Sami Pajari nousi takaisin palkintosijalle
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalla uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- Valtteri Bottas saavutti Cadillacille merkittävän virstanpylvään
- Kiinan aika-ajoissa tehtiin F1-historiaa – Valtteri Bottakselta täystyrmäys tallitoverinsa suuntaan
- F1-tähdet ottivat yhteen Kiinan varikolla: Tunteet kuohahtivat myös lehdistötilaisuudessa – katso video
- Ferrari-tähti riehui raivosta sprintin aika-ajoissa – tästä oli kyse
- Kiinan GP:n harjoituksissa selkeä marssijärjestys
- Max Verstappen loikkaa toisen lajin pariin kesken F1-kauden
- Lewis Hamiltonilta sisäpiirin paljastus Mercedeksen moottorista – ”Minä tiedän miten he toimivat”
- Valtteri Bottakselle hälyyttäviä uutisia Kiinan sprintin aika-ajoissa – Mercedes dominoi ratatapahtumia
- Carlos Sainz nosti esiin huolen F1:n uusista säännöistä: ”Tuntui todella vaaralliselta”