Christian Horner: ”Missä on terve maalaisjärki F1-päätöksissä?”
Kuva: Getty Images
Red Bullin tallipäällikkö Christian Horner ihmettelee, missä on terve malaisjärjen käyttö, kun F1-maailmassa tehdään päätöksiä.
Radiosääntöjen kanssa vääntäminen jatkui edelleen Unkarissa, kun Jenson Button sai rangaistuksen saatuaan tietoja mekaanisesta viasta tiimiradiossa. Hornerin mukaan moiset säännöt eivät miellytä myöskään lajin faneja.
– Me tarvitsemme maalaisjärkeä näihin päätöksiin. Mutta ehkä sellaista ei ole F1:ssä, Horner sanoi Crash.netille.
– Buttonin tapaus oli hyvä esimerkki tästä. Minusta sääntöjä tehdään aivan liikaa täysin turhista asioista. Tästä alkaa tulla pian jo liian hankalaa faneillekin. Asiat on pidettävä simppeleinä, että satunnaiset seuraajatkin pystyvät ymmärtämään, mistä on kysymys.
LUE MYÖS:
- Tuore maailmanmestari Lando Norris liikuttui totaalisesti: ”Tämä on ollut pitkä matka”
- Tässä on F1-sarjan uusi maailmanmestari – jännittävä mestaruustaisto ei ratkennut voitolla
- Valtteri Bottas
- Lewis Hamilton synkissä vesissä – ”Miettii oikeasti jatkaako uraa F1:ssä”
- Onko tässä Max Verstappenin taktiikka maailmanmestaruuteen? Muistissa Lewis Hamiltonin härski pelaaminen
- Max Verstappenista kauden paalukuningas Abu Dhabissa – näin mestaruuskandidaatit sijoittuivat aika-ajoissa
- F1-kauden päätösharjoituksissa raju ulosajo ja karmea aivopieru – rangaistuksia luvassa
- Tunteet kuohahtivat F1-harjoituksissa – Max Verstappenille huomautus tuomaristolta
- F1-kauden finaaliviikonloppu korkattu – tuloslista täynnä kummajaisia
- Vahvistus: Esapekka Lappi tekee paluun rallin MM-sarjaan!
- Kalle Rovanperä paljasti IS:lle, kuka on vierellä usein kulkeva mystinen Jasse
- IS: Kalle Rovanperä tienasi hirmuisen summan MM-rallikaudesta
- Tunteet kuohahtivat F1-harjoituksissa – Max Verstappenille huomautus tuomaristolta
- Onko tässä Max Verstappenin taktiikka maailmanmestaruuteen? Muistissa Lewis Hamiltonin härski pelaaminen
- Formula 1 -kausi huipentuu kolmen kuskin mestaruustaistoon – tässä Abu Dhabin GP:n lähetysajat
- F1-kauden finaaliviikonloppu korkattu – tuloslista täynnä kummajaisia
- F1-kauden päätösharjoituksissa raju ulosajo ja karmea aivopieru – rangaistuksia luvassa
- Suomeen merkittävä rallin talviosakilpailu? Sarjan tv-lähetykset tavoittavat 55 miljoonaa katsojaa
- Red Bull vahvisti ensi kauden kuskinsa – Yuki Tsunoda sysätään sivuun
- Toyota syventää yhteistyötä Haasin kanssa – Kalle Rovanperän nimi nousi jälleen esiin