McLaren avautui välirikosta – filosofioiden yhteentörmäys

Nykyinen tallipäällikkö Martin Whitmarsh on paljastanut syitä McLarenin ja Fernando Alonson pahasti tulehtuneisiin väleihin kauden 2007 aikana.
Kuten muistetaan, espanjalainen siirtyi kyseiseksi kaudeksi wokingilaistalliin, mutta hermostui pian siihen, että silloinen tulokaskuljettaja, Lewis Hamilton, sai tasapuolista kohtelua tallin sisällä. Yleisen käsityksen mukaan lopulta hiuksen hieno tappio sarjataulukossa brittitulokkaalle oli henkisesti kova kolaus kaksinkertaiselle maailmanmestarille.
– Minusta me molemmat teimme virheen: me olisimme voineet kommunikoida paremmin. Fernando on peräänantamaton voittokone ja tämä on pääosin hyvä asia, Whitmarsh sanoo brasilialaisen TotalRacen erikoishaastattelussa.
”Me olimme puolueettomia”
– Se, mitä me halusimme – ja mikä on aina ollut filosofiamme – on kohdella kuljettajiamme tasapuolisesti ja antaa heidän kilpailla.
– Fernandon filosofia, jonka voin hyvin ymmärtää, on ”kohdistakaa minuun kaikki paino, niin voitan mestaruuden”. Totuus on, että mikäli olisimme painottaneet häntä kaudella 2007, hän olisi voittanut mestaruuden siinä missä Lewiskin, jos olisimme painottaneet häntä.
– Me olimme puolueettomia ja reiluja, enkä kadu sitä. Jatkamme samalla linjalla. Kommunikointi olisi voinut olla parempaa molemmin puolin. Kun ihmisten välillä on ristiriita, se yleensä johtuu kommunikoinnin puutteesta, Whitmarsh uskoo.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Valtteri Bottaksen nimi nostettiin jälleen esiin – F1-floppitalli vaihtamassa kuskia toistamiseen
- Rangaistus – Kimi Antonellilta kallis sukellus
- Lando Norrisin painekattila kesti – Sauber-kuskille uran ensimmäiset MM-pisteet
- F1-kisassa dramaattinen startti – Max Verstappen kolattiin ulos kisasta
- F1-sarjan klassikkokisalle pitkä jatkosopimus
- Tuukka Taposella ankea viikonloppu Itävallassa
- Lando Norrisilta häikäisevää ylivoimaa Itävallassa – Max Verstappenin aika-ajot pieleen
- Kalle Rovanperä ajoi ulos ja keskeytti
- McLaren ennakkosuosikkina aika-ajoihin
- Mercedes-pomolta jättipaljastus: Talli neuvottelee Max Verstappenin kanssa
- Näin näet Kreikan Akropolis-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Sebastian Vettel neuvottelee paluusta F1-ympyröihin – tästä on kyse
- Tuukka Taponen jälleen tositoimissa – tässä Itävallan GP -viikonlopun lähetysajat
- Rangaistus – Kimi Antonellilta kallis sukellus
- Keskeytys – Tuukka Taponen kolattiin tylysti ulos
- Mercedes-pomolta jättipaljastus: Talli neuvottelee Max Verstappenin kanssa
- Autosport: Valtteri Bottas noussut Cadillacin ykkösvaihtoehdoksi
- Lando Norris palasi ja tykitti pohja-ajan – McLarenit karkumatkalla
- F1-debytantti säväytti harjoituksissa – George Russell nopein
- Tuukka Taposelle jättipettymys Itävallassa