Sami Pajarille kylmä herätys lauantaihin
Kanariansaarten MM-rallin lauantai toi ensimmäistä kertaa muuttuvat sääolosuhteet mukaan peliin, ja EK10 osoittautui kuljettajille selvästi aiempaa haastavammaksi. Kevyt sade teki tiestä liukkaan erityisesti pätkän loppuosalla.
Vahvasti perjantaina ajanut Sami Pajari ei saanut lauantaiaamuun toivomaansa alkua, vaan suomalainen jäi erikoiskokeella kuudenneksi nopeimmaksi. Ero kärkeen kasvoi samalla lisää.
Pajarin tallikaveri Takamoto Katsuta oli selvästi nopeampi ja nousi entistä lähemmäs kokonaistilanteessa. Japanilainen on viidentenä ja hengittää nyt suomalaisen niskaan taistelussa neljännestä sijasta. Yllättääkö Katsuta jälleen, niinkuin kahdessa edellisessä osakilpailussa?
Kilpailun kärjessä jatkaa Sébastien Ogier ennen Oliver Solbergia ja Elfyn Evansia. Pajari on edelleen neljäntenä, mutta ero kärkeen venähti yli 20 sekuntiin.
Pajari myönsi maalissa, ettei aamun veto ollut täydellinen.
– Tämä oli vaikeaa. Ehkä minun olisi pitänyt puskea vähän enemmän.
Kommentti kertoo siitä, että suomalainen jäi pohtimaan rohkeampaa ajotapaa vaikeissa oloissa. Lauantaina on vielä useita erikoiskokeita jäljellä, joten kamppailu neljännestä sijasta on täysin auki.
Ota aikataulu ja tilastot haltuun täältä: Kanarian MM-ralli 2026: Erikoiskokeet, tv-lähetykset ja osallistujat
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Sami Pajarille kylmä herätys lauantaihin
- Suosikkirata tekee paluun F1-sarjan kisakalenteriin
- Juha Miettisen epäonnisesta kuolonkolarista lisätietoja
- Mercedes-tähdeltä tylyt terveiset Max Verstappenille: ”F1 on suurempi kuin yksikään kuljettaja”
- Miamin GP 2026 – F1: Aikataulu, tv, kuskit, tulokset
- Ferrarin ex-pomolta yllättävä paljastus Red Bullista: ”Tarkoitus oli johtaa koko toimintaa”
- Zak Brown sanoi sen ääneen: tähän talliin Max Verstappen siirtyy
- Nyt jysähti – mullistava uutinen rallin MM-sarjaan!
- FIA reagoi – Miamin F1-kisaviikonloppuun yllätysmuutos!
- Villi väite: F1-supertähti korvaa Max Verstappenin?
- Villi väite: F1-supertähti korvaa Max Verstappenin?
- Järkyttävä uutinen: Juha Miettinen on kuollut onnettomuudessa
- Nyt jysähti – mullistava uutinen rallin MM-sarjaan!
- Ferrarilta raju ratkaisu – tallin kilpuriin jättimuutos
- Zak Brown sanoi sen ääneen: tähän talliin Max Verstappen siirtyy
- FIA reagoi – Miamin F1-kisaviikonloppuun yllätysmuutos!
- Valtteri Bottas fiilistelee Cadillac-pestiään – näitä asioita ei edellisissä tiimeissä päässyt tekemään
- Ferrarin ex-pomolta yllättävä paljastus Red Bullista: ”Tarkoitus oli johtaa koko toimintaa”
- Jari-Matti Latvala: mykistävän ylivoimainen suoritus!
- Juha Miettisen epäonnisesta kuolonkolarista lisätietoja