Hallitseva maailmanmestari Max Verstappen on ottanut kantaa McLarenin jäsentenväliseen mestaruustaisteluun.

Hollantilaisen mukaan McLaren on itse luonut omat ongelmansa yrittämällä tehdä kaikesta mahdollisimman reilua. Samaan hengenvetoon nelinkertainen mestari toteaa, ettei tuollaista pääsisi tapahtumaan, jos hän ajaisi brittitallissa. Verstappen pitäisi sanojensa mukaan huolen siitä, että ero tallikaveriin on tarpeeksi iso.

– Mestaruustaistelu ei ole koskaan sata prosenttisesti reilua, kun eteen tulee tietynlaisia hetkiä. Joskus tulee huono varikkopysähdys tai moottori hajoaa, eikä sellaista voi mielestäni tasapainottaa, kommentoi Verstappen motorsport –sivustolle.

– McLarenilla he näkevät sen erilailla ja tämä on vain minun mielipide. Se on vaikeaa ja johtaa välillä turhautumisiin.

McLarenin sisäinen taistelu on ollut Singaporesta asti jälleen mediassa kuuma puheenaihe, kun Oscar Piastri tulistui Lando Norrisin röyhkeästä ohituksesta ensimmäisissä mutkissa. Norris töytäisi hieman tallikaveriaan ohituksen yhteydessä. USA:n GP -viikonlopun alla Norris kertoi saaneen tiimiltään ”seuraamuksia”, muttei suostunut kertomaan minkälaisia. Verstappenin mielestä Piastri sai tilanteessa sitä mitä tilasi.

– Noin voi käydä, jos jätät oven auki, kuten Oscar jätti Singaporessa. He ovat kuitenkin itse luoneet tämän yrittämällä tehdä kaikesta tasavertaista tietyillä toimillaan, jatkaa Verstappen.

Red Bull -tähti purskahti nauruun, kun häneltä kysyttiin sitä, kuinka hän toimisi tallin pyytäessä tekemään vastaavia ratkaisuja kuin McLaren.

– Ei, silloin ei oltaisi todennäköisesti niin lähellä pisteissä missään tapauksessa, täräytti hollantilainen itsevarmaan tyyliinsä.

– Silloin se ei automaattisesti olisi ongelma. Sinun täytyy varmistaa, ettet päätyisi tuollaiseen tilanteeseen.

Piastri johtaa Norrisia 22 pisteellä MM-taulukossa, kun kuusi kisaviikonloppua on jäljellä. Mukaan mahtuu vielä kolme sprinttiäkin, eikä Verstappenin omatkaan mahdollisuudet ole kuopattu, sillä hollantilainen on 63 pisteen päässä aussikuskista. F1-kausi jatkuu tänä viikonloppuna Texasin Austinissa.

LUE MYÖS: F1-sarja palaa Pohjois-Amerikkaan – tässä USA:n GP:n lähetysajat

LUE LISÄÄ