Hallitseva mestaritalli jäi täysin Mercedeksen jalkoihin – Onko tässä osasyy isolle aikaerolle?
Formula 1 -kauden avaavan Australian GP:n aika-ajoista tuli Mercedeksen näytöstä, kuten jo talvitestien jälkeen monet osasivat ennakoida.
George Russell nappasi paalupaikan ennen tallikaveri Kimi Antonellia, eikä muut päässyt edes hajulle tästä kaksikosta. Mercedeksen uudesta voimanlähteestä kantautui positiivisia sointuja jo pitkään ennen talvitestienkin alkua, joten myös heidän asiakastiimien odotettiin hyötyvän.
Näin ei kuitenkaan käynyt, sillä jopa viime kauden mestaritalli McLaren jäi lähes sekunnin päähän Mercedeksestä ja väliin mahtui yksi Red Bull sekä Ferrarikin. Williamsin ja Alpinen vaikeudet lienevät muualla kuin kuljettajan selän takana, mutta silti heidänkin uskottiin hyötyvän Mercedeksen keksinnöstä.
Nyt kuitenkin muun muassa formularacers uutisoi, että Mercedeksen asiakastiimit saivat vasta Australiaan käyttöönsä uusimman version saksalaisvalmistajan voimanlähteestä. Heillä ei myöskään ole käytössä samaa ohjelmistoa, joka on tehdastiimin käytössä, joten voimayksikön suorituskyvyn maksimoinnin opettelussa menee vielä aikaa.
Mercedeksen ylivoima ei tietenkään selity pelkästään voimayksiköllä, sillä marginaali parhaaseen asiakastalliin McLareniin oli sen verran iso. Brackleyssä on tehty hyvää työtä myös alustan ja aerodynamiikan suhteen.
LUE LISÄÄ
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Valtteri Bottas fiilistelee Cadillac-pestiään – näitä asioita ei edellisissä tiimeissä päässyt tekemään
- Ferrarilta raju ratkaisu – tallin kilpuriin jättimuutos
- Jari-Matti Latvala: mykistävän ylivoimainen suoritus!
- Järkyttävä uutinen: Juha Miettinen on kuollut onnettomuudessa
- Rallimaailmasta jysähti iso uutinen: Ott Tänak Toyotalle
- Mercedes ja Red Bull jäivät kiinni ovelasta tempusta – F1-sarja puuttui peliin välittömästi
- Rallin MM-sarjassa muhii jättipaukku – HS: Jari-Matti Latvalan leuka loksahti
- Drift Masters 2026: Aikataulu, kuskit, Ahvenisto, mistä katsoa?
- Kanarian MM-ralli 2026: Erikoiskokeet, tv-lähetykset ja osallistujat
- Kalle Rovanperä: paluu!
- Järkyttävä uutinen: Juha Miettinen on kuollut onnettomuudessa
- Rallimaailmasta jysähti iso uutinen: Ott Tänak Toyotalle
- Ferrarilta raju ratkaisu – tallin kilpuriin jättimuutos
- Jari-Matti Latvala: mykistävän ylivoimainen suoritus!
- Valtteri Bottas fiilistelee Cadillac-pestiään – näitä asioita ei edellisissä tiimeissä päässyt tekemään