F1-mestarin pokeri petti – uudet autot saivat jälleen osansa kritiikistä
Hallitseva maailmanmestari Lando Norris yritti pitää pokerinsa Australian GP:n jälkeisessä lehdistöaitauksessa.
Britti koitti selkeästi olla ottamatta negatiivisesti kantaa uuden aikakauden kilpureihin, jotka ovat saaneet jo runsaasti kritiikkiä osakseen. Norris tiedostaa saman levyn kuluvan riittävästi, kun sitä soittimeen tarpeeksi tiuhaan työnnetään, mutta F1-auton ajaminen äärirajoilla on muuttunut runsaasti viime kaudesta sähkövoiman lisäyksen seurauksena.
Toimittaja uteli hallitsevalta mestarilta, että miltä uudet autot ja säännöt tuntuvat ensimmäisten aika-ajojen jälkeen.
– Noh …ehkä se kuinka sitä täytyy ajaa. Kaikki on edelleen suhteellista, sillä saan edelleen kisata ja ajaa Formula 1 -autoa, joten en siltä osin voi valittaa, aloitti Norris kiemurtelunsa.
– Sinulle kerrotaan jokaisessa mutkassa, että nosta enemmän saadaksesi lisää virtaa, sillä muuten menet 20 kilsaa hitaampaa suoralla. Se on vain vähän …mjeh, päätti Norris lauseensa kesken.
Itse ajosuoritustaan Norris harmitteli, sillä brittikuskilla meni runsaasti harjoitusaikaa hukkaan jokaisessa sessiossa auton ongelmien myötä.
– Vaikeaa saada fiilistä autoon, vaikka lopussa onnistuinkin vähän paremmin. Olo tuntuu mukavammalta, mutta missasin vain runsaasti kierroksia treeneissä. Nyt tarvitsisi kierroksia enemmän kuin koskaan ymmärtääkseen tätä autoa, summasi Norris.
Norris raapi itselleen lopulta kuudennen lähtöruudun häviten vajaan kymmenyksen edelle ehtineelle tallikaverilleen Oscar Piastrille.
LUE LISÄÄ
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- FIA jakoi selvän viestin uusista moottorisäännöistä: ”Emme voi olla autoteollisuuden panttivankeja”
- Cadillac erikoisvärityksellä ensimmäiseen kotikilpailuunsa
- Heikki Kovalainen jakoi pysäyttävän kuvan F1-vuosiltaan
- Red Bullilta merkittävä muutos jo Miamiin
- Jenkkikuski muistelee F1-mahdollisuuttaan – kertoo olleensa Kimi Räikköstä nopeampi
- Kanadan GP 2026 – F1: Aikataulu, tv, kuskit, tulokset
- David Coulthardilta tyly arvio Aston Martinista – nosti esiin ison mokan
- Juha Kankkunen jyrähti tähtikuskille – IL: ”Hänen täytyy miettiä”
- Sami Pajarin kaudessa toistuu nyt sama kaava – taas palkintopallilla
- Christian Hornerilta suoraa tekstiä – paluu F1-sarjaan edessä?
- Kanarian MM-rallin tulokset – Sami Pajarille jälleen huippusijoitus
- Jenkkikuski muistelee F1-mahdollisuuttaan – kertoo olleensa Kimi Räikköstä nopeampi
- Villi väite: F1-supertähti korvaa Max Verstappenin?
- Juha Kankkunen jyrähti tähtikuskille – IL: ”Hänen täytyy miettiä”
- Nyt jysähti – mullistava uutinen rallin MM-sarjaan!
- Zak Brown sanoi sen ääneen: tähän talliin Max Verstappen siirtyy
- Heikki Kovalainen jakoi pysäyttävän kuvan F1-vuosiltaan
- FIA reagoi – Miamin F1-kisaviikonloppuun yllätysmuutos!
- Romahdus – Sami Pajari latasi suorat sanat!
- Ferrarin ex-pomolta yllättävä paljastus Red Bullista: ”Tarkoitus oli johtaa koko toimintaa”