Rangaistukset sekoittivat pakkaa – tässä Italian GP:n lähtöjärjestys
Formula 1 -kauden 16:s osakilpailu tarjoaa Italian Monzassa herkulliset lähtöasetelmat, kun tällä kertaa McLaren ei onnistunut nappaamaan paalupaikkaa.
Piikkipaikan nappasi hallitseva maailmanmestari Max Verstappen, joka täräytti nopeimman koskaan ajetun kierroksen legendaarisessa vauhtitemppelissä. Taistelu kärkiruuduista muodostui todella tiukaksi ja esimerkiksi F1-sarjan tarjoaman datan mukaan neljänneksi ehtinyt Charles Leclerc olisi voinut helposti olla paalulla, mikäli olisi onnistunut saamaan kaikki huippusektorinsa yhdelle kierrokselle.
Voittotaistosta saattaakin tulla kolmen tai neljän kuljettajan kauppa, sillä McLaren ei ole nauttinut Monzan suorilla samanlaista ylivoimaa kuin muilla radoilla. Verstappen ei usko mahdollisuuksiinsa kisavauhdissa, eikä hollantilaisella ole mitään menetettävää. Se saattaakin tarjota ylimääräistä draamankaarta McLaren-kuskien mestaruustaistoa silmällä pitäen. Leclerc on vastaavassa tilanteessa Verstappenin kanssa, eikä Ferrarin kisavauhti ollut heikkoa perjantain treeneissä. Monacolainen haluaa varmasti tarjota kotiyleisölle parasta ja isollakin riskillä.
Kilpailua värittää myös rangaistukset, kun Lewis Hamilton putoaa Hollannin GP:stä saadun rangaistuksensa myötä kymmenenteen lähtöruutuun. Seitsenkertainen mestari on ollut paremmassa vauhdissa kuin aiemmissa kisoissa ja on varmasti nälkäinen ajaessaan ensimmäistä kertaa Monzassa intohimoisten Ferrari-kannattajien suosikkina.
Pierre Gasly ja Isack Hadjar puolestaan lähtevät kilpailuun varikolta, sillä heidän kilpureihin on vaihdettu uudet voimanlähteet. Kärkitaiston lisäksi todella tiiviissä keskipakassa on kovat panokset ja muun muassa Sauberin kova suoravauhti on mielenkiintoinen seuraamisen kohde iltapäivän kilpailussa. Gabriel Bortoleto ajoi hienon aika-ajon ja lähtee kilpailuun niinkin korkealta kuin seitsemännestä ruudusta.
Italian GP starttaa kello 16:00 Suomen aikaa. Lähtöjärjestys kokonaisuudessaan alla.
Italian GP:n lähtöjärjestys
- Max Verstappen, Red Bull
- Lando Norris, McLaren
- Oscar Piastri, McLaren
- Charles Leclerc, Ferrari
- George Russell, Mercedes
- Kimi Antonelli, Mercedes
- Gabriel Bortoleto, Sauber
- Fernando Alonso, Aston Martin
- Yuki Tsunoda, Red Bull
- Lewis Hamilton, Ferrari
- Oliver Bearman, Haas
- Nico Hülkenberg, Sauber
- Carlos Sainz, Williams
- Alex Albon, Williams
- Esteban Ocon, Haas
- Lance Stroll, Aston Martin
- Franco Colapinto, Alpine
- Liam Lawson, RB
Pierre Gasly ja Isack Hadjar lähtevät varikkosuoralta.
LUE LISÄÄ
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Jatkaako Max Verstappen loppukiriään? – Tässä Meksikon GP:n lähetysajat
- F1-tulevaisuudestaan taisteleva kuski niskuroi USA:n GP:ssä – tallilta rajua ryöpytystä: ”Olemme pettyneitä häneen”
- Red Bull sortui härskiin temppuun – yritti sabotoida Lando Norrisin starttia
- Carlos Sainzilta karu virhearvio – rangaistus seuraavaan kilpailuun
- Max Verstappen lähestyy uskomatonta temppua – nelinkertaiselle mestarille ylivoimainen voitto Texasissa
- Jatkuuko Max Verstappenin loppukiri? Tässä USA:n GP:n lähtöjärjestys
- Kalle Rovanperältä huikea temppu – Toyota varmisti valmistajien mestaruuden
- McLaren-pomo haukkui kilpailijansa pystyyn – perui myöhemmin puheensa
- Max Verstappen jälleen paalulle – MM-kärki Oscar Piastri epäonnistui
- McLarenille katastrofi USA:n sprintistä – Max Verstappenilta kiitos ja kuittaus
- Valtteri Bottakselta yllätyspaluu F1-sarjaan USA:ssa? Tallille kävi hulvaton moka
- F1-tulevaisuudestaan taisteleva kuski niskuroi USA:n GP:ssä – tallilta rajua ryöpytystä: ”Olemme pettyneitä häneen”
- Max Verstappen naureskelee McLarenin papaija-säännöille: ”He ovat itse luoneet ongelman”
- USA:n sprintin aika-ajoissa järjetöntä sekoilua – Max Verstappen jälleen nopein
- Red Bull sortui härskiin temppuun – yritti sabotoida Lando Norrisin starttia
- McLaren-pomo haukkui kilpailijansa pystyyn – perui myöhemmin puheensa
- Näin Max Verstappen kommentoi mestaruusmahdollisuuksiaan
- Dramatiikkaa! Sébastien Ogier täräytti ulos – Kalle Rovanperällä kärjessä huikea mahdollisuus
- Carlos Sainzilta karu virhearvio – rangaistus seuraavaan kilpailuun
- Max Verstappen lähestyy uskomatonta temppua – nelinkertaiselle mestarille ylivoimainen voitto Texasissa