Suomalaisilla vaikea iltapuhde Monte Carlossa – Sébastien Ogierin keskeytys todella lähellä
MM-rallikauden avaavan Monte Carlon MM-rallin ensimmäinen ajopäivä on saatu pakettiin. Kilpailun kärkipaikalta yötauolle lähtee hallitseva maailmanmestari Thierry Neuville. Näin torstai-illan kolme erikoiskoetta etenivät.
LUE MYÖS: Kalle Rovanperä huolissaan – asetti maltillisen tavoitteen Monte Carloon
EK1
Ralli käynnistyi tuttuun tapaan illan pimetessä ja lisävaloille oli heti käyttöä Monten kimuranteilla vuoristoteillä. Tiet olivat suhteellisen kuivia, mutta yllättäviä paikkoja riitti siitä huolimatta.
Toyotalla vuoden tauon jälkeen jälleen täyden kauden ajava Kalle Rovanperä aloitti todella varovasti ja suomalainen saattoi kärsiä jo myöhäisestä lähtöpaikastaan. Seitsemäntenä reitillä ollut Toyota-tähti sai huomata muiden nostaneen likaa tielle, joka haittasi menoa.
– En ole yllättynyt. Alkoi olla aika likaista ja minulle tämä oli eka kerta, kun muut kaverit vetivät tämän jo viime vuonna kahdesti, sanoi Rovanperä.
Rovanperä jäi avauspätkällä pohjat ajaneesta ranskalaiskonkari Sébastien Ogierista runsaat 15 sekuntia.
Suomalaisväriä Monte Carlossa edustaa myös ensimmäisen täyden kautensa ajava Sami Pajari. Pajari kaasuttelee ensimmäistä kertaa klassikkokilpailussa Rally1-kalustolla ja haastetta riittää.
– Todella haastavaa. Tunsin itseni todella hitaaksi ja ajelin vain keskellä tietä. Koitetaan askel askeleelta rakentaa itseluottamusta, veisteli Pajari avauspätkän maalissa.
Pajari jäi ensimmäisellä nykäisyllään pohja-ajasta noin 22 sekuntia ja vastaavasti tallikaveri Rovanperästä ”vain” seitsemän sekuntia.
Avauspätkän pohjat siis Ogierille ja toiseksi nopeinta vauhtia piti Toyota-kuski Elfyn Evans, ennen hallitsevaa maailmanmestaria Neuvillea. Rovanperä oli kuudes ja Pajari kahdeksas.

Sébastien Ogier tuntee Monten metkut. Kuva: All Over Press.
EK2
Kakkospätkällä olosuhteet olivat aikalailla vastaavat kuin illan avauksessa. Lopputulema oli sama kärjen osalta, sillä Ogier jatkoi nuorempiensa kouluttamista pohja-ajan merkeissä.
Rovanperän vauhti oli täysin kadoksissa, eikä vauhtieroa kärkeen voi selittää pelkästään lähtöpaikan johdosta. Suomalainen vaikutti olevan hämillään vauhdin puutteesta.
– Ajat ovat paskaa ja vaikea sanoa miksi. Ei vain ole vauhtia. Ei mitään ihmeellistä ja paljon tulee tukkaan, ihmetteli Rovanperä.
Rovanperän suomalaistallikaveri Pajari teki kakkospätkällä varmaa työtä ja toi laitteensa ehjänä läpi. Tällä kertaa hän alitti jopa vaikeuksissa olleen Rovanperänkin ajan niukasti.
– Todella haastavaa, pakko sanoa. Viimeinen osuus todella mutainen ja todella liukasta. Joillakin osuuksilla oli ihan hyvä fiilis, analysoi Pajari.
Ensimmäisenä reitille lähtenyt Neuville nousi kokonaistilanteessa Evansin ohi toiseksi. Kahden pätkän jälkeen Ogier johti Neuvillea hieman yli viidellä sekunnilla.
Suomalaiskaksikko Rovanperä ja Pajari löytyivät vasta sijoilta kuusi ja yhdeksän.
EK3
Illan viimeisellä pätkällä ainakin tunnelma oli teiden laidalla katossa. Faneilla oli runsaasti soihtuja ja ilotulituksia, joista oli haittaa kuljettajien näkyvyydelle.
Ranskalaismestari Ogier tarjoili itselleen sekä paikalle saapuneille ranskalaisfaneille ylimääräisiä sydämentykytyksiä. Kahdeksankertainen maailmanmestari valui pitkäksi yhdessä mutkassa ja oli onnekas, ettei auto kipannut ympäri. Aikaa valui useita sekunteja hukkaan ja täten Neuville nousi illan päätteeksi kilpailun kärkipaikalle.
EK3:lla taaempaa lähteneet kuljettajat kärsivät lähtöpaikastaan enemmän kuin kahdella ensimmäisellä. Teiden sivuilta nousi runsaasti mutaa tielle, joka aiheutti lisähaasteita kimuranteilla teillä, jonka lisäksi tiet alkoivat pikku hiljaa jäätymään.
Rovanperä sai puristettua hieman parempaa kyytiä illan päätöspätkälle ja rutisti kolmanneksi nopeimman ajan huonosta lähtöpaikasta huolimatta.
– Suoritustaso ei ole siellä missä pitäisi. Kärkeen ei pysty tältä lähtöpaikalta, kun on sen verran sontaa tiellä. Täytyy kattoa mitä voidaan tehdä, kommentoi Rovanperä.
Rovanperä on avauspäivän jälkeen kilpailussa kuudentena, eikä odotukset kauheasti paremmasta ole huomisen suhteen korkealla. Lähtöpaikka on huomennakin sama ja autoon on löydettävä mieluisammat säädöt.
Pajari lasketteli illan viimeisen pätkän todella varovaisesti ja jäi runsaasti muista kuljettajista ajallisesti. Auto tuotiin kuitenkin ehjänä läpi, joka oli yksi päivän tavoitteista.
– Päästiin läpi yhtenä kappaleena. Tosi varovasti vaan monessa paikkaa. Tekisi mieli ajaa lujempaa, mutta vaikeaa vain löytää rytmiä, sanoi Pajari avauspäivästään.
Kilpailu jatkuu lauantai-aamuna EK4:n merkeissä kello 10:31 Suomen aikaa. Kilpailun kokonaistilanne torstain jälkeen alla.
Monte Carlon MM-rallin tilanne, EK 3/18
- Thierry Neuville, Hyundai
- Elfyn Evans, Toyota +2,0
- Sébastien Ogier, Toyota +12,8
- Ott Tänak, Hyundai +27,0
- Adrien Fourmaux, Hyundai +30,0
- Kalle Rovanperä & Jonne Halttunen, Toyota +43,9
- Grégoire Munster, M-Sport Ford +48,8
- Takamoto Katsuta, Toyota +53,3
- Sami Pajari & Marko Salminen, Toyota +1:24,4
- Nikolay Gryazin, Skoda (WRC2) +2:16,7
- Yohan Rossel, Citroën (WRC2) +2:23,9
- Joshua McErlean, M-Sport Ford +2:53,9
LUE LISÄÄ
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Max Verstappen ryhtyi toimiin uusien F1-autojen parantamiseksi – keskustelut käynnissä FIA:n kanssa
- Lewis Hamilton paljasti: Ferrarin kohuttu takasiipi tulossa Kiinan kisaan
- Paljastus – Hondan F1-projekti oli myöhässä jo ennen alkujaan
- Kuliseissa käydään keskusteluja – kiinalainen autojätti liittymässä F1-sarjaan?
- Carlos Sainz nosti esiin huolen F1:n uusista säännöistä: ”Tuntui todella vaaralliselta”
- Robin Räikkönen, 11, esitteli osaamistaan: ”Täydellinen viikonloppu”
- Max Verstappen loikkaa toisen lajin pariin kesken F1-kauden
- F1-sarja otti rajun palauteryöpyn vastaan – säännöt saattavat muuttua jo seuraavan kisan jälkeen
- Kenian MM-ralli 2026: Aikataulu, erikoiskokeet, osallistujat ja televisiointi
- Kuinka paljon tienaat rallista? Näin Janni Hussi kommentoi asiaa podcastissa
- Lewis Hamilton pelkää Mercedeksen vilppiä – ”Olen pettynyt tuomaristoon”
- Kenian MM-ralli 2026: Aikataulu, erikoiskokeet, osallistujat ja televisiointi
- Valtteri Bottakselta paljastus – tämän takia ero tallikaveriin revähti
- Ott Tänakista liikkuu huhuja rallimaailmassa – nyt virolainen astui esiin
- F1-mestarisuosikkia epäillään kahdesta sääntörikkeestä – tästä on kyse
- Max Verstappen latasi jälleen täyslaidallisen uusista autoista: ”Voit tehdä tuota menemällä kotiin pelaamaan Mario Kartia”
- Valtteri Bottaksen kilpailu ohi kesken kaiken
- Australian GP:ssä shokkikäänne ennen starttia – Oscar Piastri ajoi seinään
- Jari-Matti Latvala ja Janni Hussi voittoon heti kauden avauksessa
- Suosikin viitta on jaettu – Paljastuiko Mercedeksen ylivoima jo harjoituksissa?