F1-kuljettaja sai omituisen rangaistuksen – tässä selitys

Sunnuntaisessa Kanadan GP:ssä monet saattoivat hieroa silmiään nähdessään syyn McLaren-kuljettaja Lando Norrisin rangaistukselle.
Brittikuljettajalle langetettiin viiden sekunnin aikarangaistus ”epäurheilijamaisesta käytöksestä”. Kyseessä ei kuitenkaan ollut esimerkiksi kyse siitä, että kilpailijaa olisi mollattu tai vedetty kansainväliset käsimerkit pystyssä ohi.
Kierroksella 12 Mercedeksen George Russell paiskasi kilpurinsa kaiteisiin ja radalle jääneet romut toivat turva-auton vetämään joukkoa. Tässä kohtaa McLaren-kaksikko Norrisilla sekä Oscar Piastrilla oli varikkopysähdys tekemättä ja oranssit autot valmistautuivat varikkokäyntiin ollessaan peräkkäin radalla.
Norris kenties ajatteli pelaavansa itselleen aikaa, jotta ei joudu jonottamaan vuoroaan tallikaverinsa perässä varikolla. Britti nosteli sen verran, että Piastri ehti tehdä oman stoppinsa ja näin ollen Norris pääsi kurvaamaan tyhjään ruutuun. Samalla kuitenkin McLarenin takana olevat kuljettajat kärsivät hidastelusta ja tuomaristo katsoi toimintatavan olleen sääntöjenvastaista.
Rangaistus ei mennyt Norrisin jakeluun. McLaren-kuljettajan mukaan muut ovat tehneet aiemmin monesti samaa ilman sanktioita.
– Se ei mene jakeluuni. Olin kolme- tai neljä sekuntia perässä omaa delta-aikaani, kuten kaikki muutkin välillä ovat. Varikkokäynti tuli (taktiikan kannalta) liian aikaisin, enkä suunnitellut pysähtyväni, kunnes minut pyydettiinkin juuri ennen varikon sisääntuloa sisään, kertoi Norris kilpailun jälkeen.
– Olen yllättynyt, koska aina vastaavissa tilanteissa kiihdytellään ja jarrutellaan, jotta renkaissa pysyvät lämmöt. En ollut kuitenkaan kymmentä sekuntia delta-aikaani perässä, joten jos rangaistus tuli siitä, niin kaikille pitäisi jakaa sakkoa viimeisen kolmen tai neljän vuoden ajalta, jakoi britti näkemyksensä.
Norris ylitti maaliviivan yhdeksäntenä, mutta aikarangaistus pudotti veikeän brittikuljettajan ulos pisteiltä aina sijalle 13 saakka.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Kommentti: Flavio osaa myydä, mutta tätä tarinaa ei osteta
- Vahvistus: Jack Doohanille potkut – mutta vain hetkeksi?
- F1-tallissa shokkilähtö: Formuloihin porttikiellon saanut kohupersoona nousee tallipäälliköksi
- Ferrarilla kuohuu: Lewis Hamilton sanaharkassa tallipäällikön kanssa Miamin GP:n jälkeen – ”Älä ole noin herkkä”
- Lähde: F1-tulokas on saanut potkut – tuttu korvaaja nähdään radalla jo ensi viikolla
- Lewis Hamilton turhautui Ferrarin toimintaan Miamin GP:ssä – ”Pitäkää teetauko, kun mietitte sitä”
- McLarenin ylivoimaa Miamissa – Max Verstappenin törkytemppu pilasi voittotaistelun
- Miamin GP:n alla hätkähdyttävä näky – Paras kuskiparaati ikinä?
- Lewis Hamiltonilta huolestuttava paljastus Ferrarista – ”Williams on meitä nopeampi”
- McLaren-pomo syyttää Red Bullia valehtelusta – ”Eivät he mitään ihmeitä tee”
- Lähde: F1-tulokas on saanut potkut – tuttu korvaaja nähdään radalla jo ensi viikolla
- F1-kuskin potkut lipsahti ulos suorassa tv-lähetyksessä? – Näin vastaa tallipäällikkö
- Miamin sprinttikilpailun tulokset uusiksi – kolme kuskia pisteiltä ulos
- Ferrarilla kuohuu: Lewis Hamilton sanaharkassa tallipäällikön kanssa Miamin GP:n jälkeen – ”Älä ole noin herkkä”
- McLarenin ylivoimaa Miamissa – Max Verstappenin törkytemppu pilasi voittotaistelun
- Red Bullin toisen auton kirous jatkuu – tiimiltä nolo kämmi
- Max Verstappenilta jälleen mestarillista venymistä – Ferrarin vauhti kateissa
- Lewis Hamiltonilta huolestuttava paljastus Ferrarista – ”Williams on meitä nopeampi”
- McLaren-pomo syyttää Red Bullia valehtelusta – ”Eivät he mitään ihmeitä tee”
- Miamin GP:n sprintissä mieletöntä draamaa – Max Verstappen putosi viimeiseksi