Miamin GP:n sprintissä mieletöntä draamaa – Max Verstappen putosi viimeiseksi

Miamin GP:n sprinttikilpailusta muodostui melkoinen tapahtumien kirjo ja lopulta voittajaksi selviytyi kakkosruudusta startannut Lando Norris.
Olosuhteet olivat todella märät sprintin alla ja romua tuli jo ennen sprinttikilpailun alkua. Ferrari-tallin Charles Leclerc menetti autonsa hallinnan jo matkalla lähtöruudukkoon, eikä hän täten päässyt mukaan ollenkaan.
Tämä koitti harmia McLarenin Oscar Piastrille, joka huonossa näkyvyydessä ajoi monacolaisen kilpurista irronneiden romujen yli. Brittitallin mekaanikot joutuivat kehittelemään pikaisia paikkauksia aussikuskin autoon muun muassa vanhan liiton jeesusteipin avulla lähtöruudukossa.
Lämmittelykierrokselle lähdettiin turva-auton perässä, mutta hyvin pian kilpailun johto totesi kuskien palautteen perusteella, että näkyvyys oli liian huono. Autot ajoivatkin takaisin varikolle odottelemaan, jotta rata kuivuisi hieman.
Vajaan puolentunnin odottelun jälkeen autot lähtivät uudestaan lämmittelykierrokselle ja monien yllätykseksi startti tapahtui paikoiltaan lähtöruudukosta.
Perjantainen yllätyspaalumies Kimi Antonelli oli kovassa paikassa ja menetti kärkipaikkansa McLareneille jo avausmutkassa. Samalla oven avauksella pyyhkäisi edelle myös Max Verstappen. Antonelli koki Piastrin työntäneen hänet ulos radalta, mutta ainakaan tuomaristo ei nähnyt tilannetta samalla tavalla. Kärjen osalta järjestys pysyi muuttumattomana usean kierroksen ajan ja McLarenit vetivät kaulaa muihin.
Red Bullin Yuki Tsunoda oli ensimmäinen koekaniini kuivan kelin renkaalla kymmenennen kierroksen päätteeksi. Seuraavalla kierroksella rupesi muitakin tulemaan varikolle ja rata alkoi kuivua nopeaa tahtia, vaikka liukkaita paikkoja oli edelleen.
Varikkorulliansin yhteydessä nähtiinkin dramatiikkaa, kun Red Bull päästi Max Verstappenin liian aikaisin liikkeelle varikkoruudustaan. Tämän seurauksena Verstappen osui varikkotiellä Antonellin takapyörään ja etusiipi otti osumaa. Tästä Verstappenille annettiin 10 sekunnin aikarangaistus. Kaiken kukkuraksi tilanteen johdosta Antonelli ei päässyt ajamaan omaan varikkoruutuunsa renkaanvaihtoon, kun Red Bull -auto tuli päälle, joten italialaisnuorukainen putosi pisteiltä ulos. Samaan syssyyn Carlos Sainz osui seinään ja hänen matkansa loppui varikolle nilkutettua.
Radalla alkoikin tapahtua siellä sun täällä ja liukasteluralli päättyi turva-auton tuloon radalle, kun Fernando Alonso pyörähti Liam Lawsonin toimesta kaiteisiin.
Sprinttiä oli tässä kohtaa vain kolme kierrosta jäljellä, joten ruutulipulle tultiin turva-auton perässä. Lando Norris nousi voittajaksi, sillä hän jäi vielä radalle Piastrin mennessä varikolle ja turva-auto tuli brittikuskille suotuisaan aikaan, joten hänelle tämä lotto osui mukavasti.
Lewis Hamilton oli ensimmäisten joukossa kuivan kelin renkailla ja nousi tämän ansiosta hienosti sprintin kolmanneksi. Verstappen oli maalissa neljäs, mutta hänen aikasakkonsa pudotti hollantilaisen koko pakan perälle. Alex Albon nousi neljänneksi ja viides oli George Russell. Kuudenneksi lottosi Lance Stroll ennen Liam Lawsonia, jolle lienee kuitenkin vielä rangaistus tulossa Alonson kolaamisesta. Oliver Bearman oli sprintissä viimeinen pistesijalle noussut kuljettaja.
Lauantaina ajetaan vielä pääkilpailun aika-ajot, jotka käynnistyvät kello 23:00 Suomen aikaa. Sprintin alustavat tulokset alla.
Miamin GP:n sprinttikilpailu
- Lando Norris, McLaren
- Oscar Piastri, McLaren
- Lewis Hamilton, Ferrari
- Alex Albon, Williams
- George Russell, Mercedes
- Lance Stroll, Aston Martin
- Liam Lawson, RB
- Oliver Bearman, Haas
- Yuki Tsunoda, Red Bull
- Kimi Antonelli, Mercedes
- Pierre Gasly, Alpine
- Nico Hülkenberg, Sauber
- Isack Hadjar, RB
- Esteban Ocon, Haas
- Gabriel Bortoleto, Sauber
- Jack Doohan, Alpine
- Max Verstappen, Red Bull
Keskeyttäneet: Fernando Alonso, Carlos Sainz ja Charles Leclerc
LUE LISÄÄ
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- F1-kuskille lätkäistiin jättirangaistus Monacossa
- Monacon F1-harjoituksissa kolisi jälleen useaan kertaan
- Lance Stroll törttöili harjoituksissa – sai lähtöruuturangaistuksen
- Monacon F1-kisassa poikkeuksellinen uudistus – pelastaako tämä klassikkokilpailun?
- F1-harjoituksissa hölmö kolari – Ferrari-tähden kilpuri hajalle heti kättelyssä
- Tuukka Taponen ei yltänyt kärkivauhtiin Monacon aika-ajoissa
- Charles Leclercia kehotetaan lähtemään
- Red Bull-pomo Max Verstappen-huhuista – ”Katsotaan, mitä tapahtuu”
- Mick Schumacher saattaa nousta F1-kilpakuskiksi
- F1-kuljettajaa uhkaavat toisetkin potkut
- NASCAR-tähti ehdolla Valtteri Bottaksen tallikaveriksi
- Franco Colapinton paluu F1-sarjaan suututti Max Verstappenin – myös muut kärkikuskit ihmeissään
- Charles Leclercia kehotetaan lähtemään
- Saako F1-kuljettaja heti potkut?
- Max Verstappen voittoon viimeisessä Imolan GP:ssä – Charles Leclerc raivostui Ferrarille
- F1-kuljettajaa uhkaavat toisetkin potkut
- F1-kausi jatkuu perinteikkäällä näyttämöllä – tässä Monacon GP:n lähetysajat
- Tässä oli Max Verstappenin yllätysmenestyksen salaisuus
- Mick Schumacher saattaa nousta F1-kilpakuskiksi
- Max Verstappen ei ole menossa Mersulle