Kommentti: Flavio osaa myydä, mutta tätä tarinaa ei osteta

Alpine vahvisti keskiviikkona odotetun uutisen, jonka myötä Jack Doohan sysätään sivuun. Hänen paikkansa ottaa viime kauden Williams-komeetta Franco Colapinto.
Tallipäällikön tehtävään noussut Flavio Briatore sai vihdoin haluamansa ja kenties jopa tuplana. Ranskalaistiimistä kajahti mystisesti tiistai-iltana tiedote, jossa ilmoitettiin Oliver Oaekesin ottavan hatkat välittömästi. Oakesin nousukiidossa ollut ura tallipäällikkönä kesti täten vain yhdeksän kuukautta. Se ei ole sattumaa, että Colapinton ylennys julkistettiinkin heti perään. Briatore on tunnettu ketku, joka on aina tottunut saamaan haluamansa ja sai puskettua tahtonsa läpi tälläkin kertaa bonuksen kera.
Colapinton julkistuksessa eritoten yksi asia ihmetytti välittömästi. Argentiinalaisen on tarkoitus ajaa seuraavat viisi kilpailua, jonka jälkeen “Alpinella arvioidaan kuljettajia” uudemman kerran. Allekirjoittanut ei tätä ainakaan osta, mutta minäpä en olekaan osa miljoonaluokan urheilubisnestä.
Briatoresta voi olla montaa mieltä, mutta juurikin taloudelliselta kantilta italialainen on seppä johtamaan F1-tallia. Ensi kaudeksi kuninkuusluokan laitteet muuttuvat rajusti, eikä muutamasta argentiinalaisesta lisämiljoonasta ole sillä saralla haittaa kehitystyössä. Tämäkin nostona vain siksi, että Alpine puntaroi brändinä itsessään omaa jatkoaan F1-sarjassa ja tällaisilla tempuilla mielenkiintoa voi saada lisättyä. Seuraavaksi Colapinton täytyykin vain olla pirun nopea ja sponsoreita kiinnostaa entistä enemmän.
Doohanin puolesta ei voi taas kuin ihmetellä F1-maailman raakuutta. Spekulaatiot aussitulokkaan potkuista alkoivat jo ennen uuden kauden alkua, joten paineet ovat olleet melkoiset. Tulokset ovat olleet sellaisia, että Briatore sai raavittua tekosyyn sivuun sysäämiseksi.

Kuva: All Over Press
Tuoreelta Alpine-pomolta voisikin kysyä, että miten nuori tulokas voi näyttää potentiaalinsa ensimmäisissä kisoissa uudella autolla, kun siihen ei kykene edes seitsenkertainen maailmanmestari Lewis Hamiltonkaan?
Alpine (tai Briatore) yrittää tällä viiden kisan illuusiolla vain pehmentää mediamyllerrystä, sillä Colapinto ajaa koko loppukauden. Eikä häneltä mitään pois, sillä argentiinalainen on itse ajanut tiensä kuninkuusluokkaan ja käyttänyt mahdollisuutensa. Doohan sai kokea karun näytöksen F1-maailman julmuudesta ja nyt on Colapinton aika loistaa sekä iskeä latinopesot poikimaan.
LUE LISÄÄ
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Christian Hornerin potkut käynnisti tuolileikin Red Bullilla – sisartalliin suomalaisfaneille tuttu räyhääjä
- Potkut! Red Bullin tallipäällikkö Christian Hornerille lähtöpassit
- FIA-pomolta paljastus – F1-sarjassa kyhätään isoa moottorimuutosta: ”Emme tarvitse sähköä”
- Analyysi: Oscar Piastri ei ansainnut rangaistustaan
- Max Verstappen luovuttaa mestaruustaistossa – ”Ihan sama”
- Huimaa draamaa Britannian GP:ssä – 15-vuotta odottanut F1-suosikki ajoi Sauberilla palkintokorokkeelle
- ”Olen sanaton” – Max Verstappenilta uskomaton suoritus Britannian aika-ajoissa
- Harjoituksissa tötöilleelle F1-tulokkaalle jättirangaistus
- Valtteri Bottas neuvottelee kahden F1-tallin kanssa – suomalainen paljasti formula-unelman takarajan
- F1-tulokkaalta nolo moka britannian harjoituksissa – ”Ei varikko ole mikään nakkikioski”
- Max Verstappen luovuttaa mestaruustaistossa – ”Ihan sama”
- Analyysi: Oscar Piastri ei ansainnut rangaistustaan
- Valtteri Bottas neuvottelee kahden F1-tallin kanssa – suomalainen paljasti formula-unelman takarajan
- FIA-pomolta paljastus – F1-sarjassa kyhätään isoa moottorimuutosta: ”Emme tarvitse sähköä”
- Valtteri Bottas vahvisti Alpine-neuvottelut – suomalaiselta päivitys tilanteesta
- Kestääkö Lando Norris kotiyleisön paineet? Tässä Britannian GP:n lähetysajat
- Harjoituksissa tötöilleelle F1-tulokkaalle jättirangaistus
- Huimaa draamaa Britannian GP:ssä – 15-vuotta odottanut F1-suosikki ajoi Sauberilla palkintokorokkeelle
- ”Olen sanaton” – Max Verstappenilta uskomaton suoritus Britannian aika-ajoissa
- Potkut! Red Bullin tallipäällikkö Christian Hornerille lähtöpassit