Toto Wolff paljastaa: Mercedeksen tähtikuljettajat olivat lähellä saada kenkää
Mercedeksen tallipäällikkö Toto Wolff paljastaa The Athleticin haastattelussa antaneen käytännössä jo potkut Lewis Hamiltonille ja Nico Rosbergille kesken kauden 2016.
Saksalaisvalmistaja dominoi hybridiaikakauden ensimmäisiä kausia ja 2016 oli myös pääosin Mercedeksen ylivoimaa. Mestaruus oli jo kolmatta kautta peräkkäin Hamiltonin sekä Rosbergin välinen kauppa. Hopeanuolten kiivas keskinäinen kilpa kulminoitui tuon samaisen kauden Espanjan GP:ssä, kun kaksikko pyyhkäisi toisensa ulos kilpailun avauskierroksella.
Tallipäällikkö Wolff kimpaantui tilanteesta täysin, eikä kiukuspäissään epäröinyt tehdä radikaalia ratkaisua antaa kenkää molemmille kuljettajilleen.
– Edustat Mercedeksen brändiä ja sinun on hyväksyttävä, ettei kaikessa ole kyse pelkästään itsestäsi. He ovat kisaajia ja me hyväksymme kisaamisen niin kauan, kun rajoja kunnioitetaan: älkää osuko toisiinne, muistelee Wolff menneitä.
– En ole koskaan pelännyt tehdä sitä selväksi. 2016, kun Lewis ja Nico kolaroivat, jonka jälkeen uudestaan (Itävallan GP:ssä), annoin heille potkut. Soitin pääjohtaja Dieter Zetschelle ja sanoin, että sinun täytyy allekirjoittaa eräs asia.
Zetsche oli odotetustikin ihmetellyt suuresti Wolffin aikeita ja itävaltalainen oli todellakin saanut tarpeekseen Hamiltonin ja Rosbergin verenmakuisesta vääntämisestä.
– Sanoin, etteivät he muuten ymmärrä kuinka tärkeätä tällainen on brändille ja tiimille, joka on heidän yläpuolellaan, jatkaa Wolff.
– Heidän keskinäinen kilpa otti vallan. Se oli jotakin sellaista, jota en voinut hyväksyä organisaatiossa. Lähetimme molemmille sähköpostia, että tällä hetkellä ette ole osa tätä tiimiä.
Pölyn laskeuduttua molemmat saivat lopulta jatkaa tallissa ja syynä tähän oli se, ettei Wolff osannut valita pääsyyllistä. Pelkästään toisen kuskin irtisanomisessa olisi ollut suuri riski täysin väärälle päätökselle. Mercedeksen tähtikuskit saivat kovan läksytyksen.
– Mitä Mercedeksen tehtaalla työskentelevät, joilla on asuntolainaa ajattelevat tällaisesta? Että te törmäilette toisiinne, koska ette pidä toisistanne? Se vaikuttaa välittömästi kahteen ja puoleen tuhanteen ihmiseen. Keitä te kuvittelette olevanne? Se oli tärkeää saada kuljettajille sisäistettyä, sanoi Wolff.

Kuva: All Over Press
Rosberg voitti 2016 mestaruuden hävittyään ensiksi kaksi edellistä kautta Hamiltonille taistonsa. Saksalainen teki shokkiratkaisun ja päätti lopettaa uransa talvikauden aikana. Rosberg muisteli viime vuoden lopussa juurikin tuota kyseistä Espanjan GP:n kolaria RaceFansille, jossa paljasti kaksikon joutuneen lopulta maksumiehiksi.
– Minun piti kirjoittaa sopimus, jossa sanottiin, että jos koskaan osun tallikaveriini, niin kuskit jakavat korjauskulut. Me jaoimme Barcelonan laskun.
Barcelonan kolarista tuli riitapukareille kallis töötti, sillä korjauskulut nousivat noin 720 000 euroon.
– Se oli hieman kivuliasta, muotoili kauden 2016 maailmanmestari.
LUE LISÄÄ
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suomalainen teinisensaatio yllätti kaikki EM-debyytissä: ”Muut ajoivat jo silloin, kun olin vaipoissa”
- Voittoa juhlinut Janni Hussi teki rankan paljastuksen Rallit.fi:lle
- 11-vuotias Robin Räikkönen hämmästytti jälleen: murskavoitto!
- Japanin MM-ralli 2026: Erikoiskokeet, televisiointi ja osallistujat
- Dramaattinen päätöspäivä Portugalissa: Hyundaille kauden avausvoitto
- Ensimmäinen täysosuma! Teemu Suninen ja Janni Hussi juhlivat Portugalissa
- Portugalin MM-ralli 2026: Tulokset, pisteet ja uutiset
- EK22: Shokkikäänne! Sebastien Ogier ja Sami Pajari putosivat rytinällä
- EK18–19: Teemu Suninen nousi johtoon, Sami Pajari taisteli kärjessä – Portugalissa hurja kaaosilta
- EK17: Sébastien Ogierilta hirmuveto haastavissa olosuhteissa
- Jari-Matti Latvala ei kierrellyt – kova väite Janni Hussista
- Portugalin MM-ralli 2026: Tulokset, pisteet ja uutiset
- EK8: Draamaa Portugalin MM-rallissa – kaksi kärkikuskia ajoi ulos samassa paikassa
- Shokkiuutinen varikolta: Red Bullilla valmis nimi Max Verstappenin tilalle
- Suomalaisvalmentaja paljasti Ylelle, mitä Kalle Rovanperän pitäisi nyt tehdä
- Viaplay: Valtteri Bottakselta raju avautuminen – ”Maku lähti koko lajista”
- Tekeekö Kalle Rovanperä paluun? Jari-Matti Latvala ei jättänyt mitään epäselväksi podcastissa
- Portugalin MM-rallissa käsittämätön vaaratilanne – Elfyn Evans raivostui täysin
- F1 tekee suuren sääntömuutoksen moottoreihin jo ensi kaudelle
- 11-vuotias Robin Räikkönen hämmästytti jälleen: murskavoitto!