Valtteri Bottas selvisi alun osumasta: ”Aika vahvan auton ovat näköjään rakentaneet” – näin suomalainen päivitteli upeaa kisaansa
Alfa Romeon Valtteri Bottas ajoi upeasti viidenneksi Emilia-Romagnan GP:ssä sunnuntaina.
Seitsemännestä ruudusta matkaan lähtenyt suomalainen sai lähdön onnistumaan kohdilleen ja piti paikkansa ennen ensimmäisiä mutkia. Kilpailu oli kuitenki lähellä ottaa isosti takapakkia, kun Bottas ei ehtinyt väistää edellä toisiinsa osuneita Carlos Sainzia sekä Daniel Ricciardoa.
Alfa Romeon keula kopsahti McLaren-auton perään, mutta selvisi kuin ihmeen kaupalla ilman suurempia vahinkoja. Bottas oli lopulta tyytyväinen hyvään pistepottiin.
– Lähdössä vähän momentumi meni siinä osumassa, mutta onneksi mitään ei hajonnut, että aika vahvan auton ovat näköjään rakentaneet, sanoi Bottas Viaplaylle kisan jälkeen.
Bottaksen varikkopysähdys meni mönkään, kun Alfa Romeon mekaanikoilla oli vaikeuksia kiinnittää oikeaa eturengasta paikoilleen. Bottas menetti varikolla noin 10 sekuntia ylimääräistä aikaa ja nastolalainen sanoikin ilman tätä mahdollisuuksia olleen jopa parempaankin. Auton kisavauhti kuitenkin lämmitti jälleen Bottasta.
– Vauhtia riitti kyllä tänään, että pystyi ajamaan ihan täysillä alusta loppuun saakka. Viimeiset viisi kierrosta renkaat alkoivat vasta kulumaan takapäästä, mutta muuten hyvä, jatkoi suomalainen.
Bottas pääsi vielä viimeisillä kierroksella haastamaan Mercedeksen George Russellia neljännestä sijasta, mutta ohitus jäi lopulta tekemättä. Suomalainen ei päässyt viimeisissä mutkissa tarpeeksi lähelle brittiä tehdäkseen kunnollisen ohitusyrityksen.
– En oikein päässyt ikinä tarpeeksi lähelle viimeisissä mutkissa. Siinä kohtaa alkoi renkaat vähän loppumaan ja ehkä heillä oli sitten vähän enemmän pelivaraa lopussa kiristää, päivitteli Bottas.
Valtteri Bottas on neljän osakilpailun jälkeen MM-pisteissä kahdeksantena. Suomalainen on onnistunut keräämään jo 24 pistettä.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Aston Martinilta isoja uutisia: Adrian Newey sivuun – Audin pomo hyppää tilalle
- IL: Suomalainen rallin suurlupaus katosi kisoista – syynä kysta
- Kimi Räikkösen ex-pomolta hulvaton paljastus – Jäämiehen pilailu meni täydestä
- Ferrari-tähti tyrmää sääntökritiikin – ”Hauskaa ja makeeta kisaamista”
- Draamaa F1-radalla – näin Sergio Pérez ja Valtteri Bottas kommentoivat asiaa
- MM-rallin jättiyllätys sai Kalle Rovanperän herkistymään
- F1-maailmassa liikkuu hurja huhu – nyt Toto Wolf laukoi suorat sanat
- IL: Suomalaiskuski aikoo voittaa Max Verstappenin: ”Hän tuo paljon lisähuomiota”
- Kuva: Valtteri Bottas yksityiskoneessa F1-supertähtien kanssa – yksi kuitenkin puuttui
- MM-ralli palaa Skotlantiin – edellisestä kisasta yli 30 vuotta
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalle uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- Valtteri Bottas saavutti Cadillacille merkittävän virstanpylvään
- Valtteri Bottakselle onnistuminen – näin suomalainen kommentoi tallikaverinsa aivopierua
- F1-tähdet ottivat yhteen Kiinan varikolla: Tunteet kuohahtivat myös lehdistötilaisuudessa – katso video
- Kiinan aika-ajoissa tehtiin F1-historiaa – Valtteri Bottakselta täystyrmäys tallitoverinsa suuntaan
- IS: Tällaiset Sami Pajarin ja Enni Mälkösen välit ovat nyt – tästä syystä yhteistyö päättyi
- Lewis Hamiltonilta sisäpiirin paljastus Mercedeksen moottorista – ”Minä tiedän miten he toimivat”
- Ferrari-tähti riehui raivosta sprintin aika-ajoissa – tästä oli kyse
- F1-tähti kovissa kivuissa Kiinan GP:ssä – joutui lopulta keskeyttämään ajamisen
- IL: Suomalaiskuski aikoo voittaa Max Verstappenin: ”Hän tuo paljon lisähuomiota”