Uusi F1-rata sai tylyn vastaanoton – muutoksia luvassa jo ensi kaudeksi
Formula 1 -kauden 14:s osakilpailu kaasuteltiin viime viikonloppuna upouudella Madringin katuradalla Madridissa, eikä vastaanotto ollut lopulta kovinkaan ruusuinen.
Siinä missä kuljettajat fiilistelivät radan haastavuutta etenkin aika-ajokierrosta ajaessa, oli kisaamisen kannalta narratiivi toisenlainen. Rata ei tarjonnut oikeastaan yhtään todellista ohituspaikkaa ja ohituksia nähtiin vähemmän kuin esimerkiksi Monacon ahtaalla katuradalla.
Muutoksia luvassa
The Race uutisoi, että järjestäjät eivät olleet sokeita kritiikille, vaan korjaaviin toimenpiteisiin on jo ryhdytty. Madringin mutkia 5, 13 ja 20 tullaan muokkaamaan todennäköisesti jo ensi kaudeksi mahdollisiksi ohituspaikoiksi.
Suunnitelmissa on leventää ja muokata lähestymistä vitosmutkan shikaaniin. Sunnuntain kisassa takana tuleva pääsi monesti lähelle, mutta shikaanin ja loivan sisääntulon ansiosta kunnollisia ohitusyrityksiä ei nähty. Tämän huomasi myös Max Verstappen, joka piti helposti kisan loppuhetkillä nopeamman Lando Norrisin takanaan.
– Laitoit vain auton keskelle, niin se tuntui toimivan hyvin, kommentoi Verstappen kisan jälkeen.
Lisäksi radan 13:s mutka La Monumental -kaarteen jälkeen tulee olemaan tiukempi ensi kaudella kunnollisen jarrutuspaikan ja ohitusmahdollisuuden luomiseksi. Kolmas muutos nähdään radan loppupuolella kolmanneksi viimeisessä mutkayhdistelmässä. Tarkoituksena on muotoilla sisääntulo uusiksi ja leventää ulostuloa ohitusmahdollisuuden toivossa.
Tha Racen mukaan nämä kolme kohtaa olivat jo ennen viime viikonlopun kisaa huomioitu FIA:n toimesta, mutta rata valmistui tälläkin profiililla aivan viime tinkaan, joten muutoksia ei ehditty toteuttaa.
LUE MYÖS
- Uusi F1-rata sai tylyn vastaanoton – muutoksia luvassa jo ensi kaudeksi
- Valtteri Bottas jäi hännille – yksi ongelma nousi jälleen esiin
- Tuukka Taposen tulevaisuudesta ikävä paljastus – ”Ollaan huonossa tilanteessa”
- Chilen MM-ralli 2026: Lopputulokset
- Espanjan GP 2026 – F1 Madrid: Tulokset ja uutiset
- Oliver Solberg voittoon Chilessä, Sami Pajari kavensi MM-johtoa – katso pistetilanne
- Hurjaa draamaa Chilessä! Elfyn Evans putosi – Sami Pajarin mestaruushaaveet elävät
- Kimi Antonelli onnekas Madridissa – Lando Norrisilta ryöstettiin voitto
- Se on siinä! Tuukka Taposelta mestarillinen näytös Madridissa
- Chilen rallin sunnuntain aikataulu ja tv-lähetykset
- IL: Mika Salo laukoi suorat sanat Robin Räikkösen Red Bull -sopimuksesta
- Chilen MM-ralli 2026: Lopputulokset
- MTV: Kalle Rovanperä latasi suorat sanat Sami Pajarin tilanteesta
- Suomalaislupaus dominoi Italiassa – sarjajohto jo 97 pistettä
- Chilen rallin sunnuntain aikataulu ja tv-lähetykset
- Max Verstappen latasi suoran arvion Robin Räikkösestä
- Chilen MM-rallin lauantain aikataulu ja tv-lähetykset
- Drift Masters -finaali 2026: Aikataulu, suomalaiskuskit ja livelähetykset
- Chilen MM-rallin torstain aikataulu ja tv-lähetykset
- WRC-tähti etsii uutta tallia – ”Aika alkaa käydä vähiin”