Hurja huhu F1-sarjasta: Mercedes myy tehdastallinsa
Kuva: Getty Images
F1-sarjaa viimeiset vuodet hallinnut Mercedes saattaa myydä tehdastallinsa, uutisoi saksalainen Auto Bild -lehti.
Lehden ”luotettava lähde” kertoo saksalaismerkin miettivän tosissaan omasta tallistaan luopumista lähivuosina. Mercedes on voittanut kaikki maailmanmestaruudet vuodesta 2014 lähtien, kun sarja siirtyi V6-hybridimoottoreihin.
Mercedes on panostanut viime aikoina vihreämmän arvon omaavampaan strategiaan. Merkki vetäytyi DTM-vakioautosarjasta, siirtäen panostuksensa sähköformulasarja Formula E:hen.
Lisäpainetta muutokselle luo emoyhtiö Daimlerin toimitusjohtajavaihdos keväällä. F1-projektin isä Dieter Zetsche jäi eläkkeelle, ja tilalle tuli Ola Källenius, jolla ei ole läheistä suhdetta formula ykkösiin.
Näkökulma: Vetäytyykö Mercedes F1-sarjasta? Johtajatason muutoksessa synkkä uhkakuva: ”En ole tietoinen uuden johtajan F1-inokkuudesta”
Tallipomo Toto Wolffin sanomiset aiemmin tällä viikolla tulkittiin laajalti huolestuttavaksi signaaliksi tallin jatkon puolesta.
Vaikka Mercedes vetäytyisikin tehdastallina, jatkaisi se silti moottoritoimittajana eri talleille. Auto Bildin mukaan automerkki on kertonut nykyisille asiakkailleen Racing Pointille ja Williamsille, tulevalle kumppanilleen McLarenille ja jopa Red Bullille, että se on halukas jatkamaan heidän kanssaan yhteistyötä myös kauden 2020 jälkeen.
Auto Bildin mukaan nykyiselle tallille on löytynyt ostajaehdokkaita. Amerikkalainen moottoriurheilulegenda Roger Penske, joka omistaa nimeään kantavan kilpatallin, IndyCar-sarjan sekä Indianapoliksen moottoriradan on kiinnostunut palaamaan formula ykkösiin. Penske kilpaili sarjassa 1970-luvulla.
Lisäksi rikas venäläinen oligarkki Dmiti Mazepin on yhdistetty jälleen uuteen F1-talliin ostoaikeissa. Nikita-poikaansa tukeva isä on yrittänyt ostaa aiemmin Force Indian, minkä lisäksi hän on kärkkynyt Williamsia.
KUUNTELE PAALUPAIKKA-PODCASTIN UUSI JAKSO – käsittelyssä F1-sarjan tulevaisuus
LUE MYÖS:
- Vahva näyttö! Suomalaislupaus lähellä pohja-aikaa F1 Academyn testeissä
- Ensi kauden F1-kalenterin erikoinen päätös suututti fanit – ”Suurin vitsi ikinä”
- Tässä se on! F1-kauden 2027 kisakalenteri julki
- Porvoon SM-ralli 2026 – reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Pawel Korpulinski Drift Mastersin mestariksi kotiyleisön edessä – katso lopullinen pistetilanne
- Red Bullilta takaraja Isack Hadjarille – Liam Lawson odottaa ratkaisua
- Juha Rytkönen teki huiman nousun EM-hopealle – ”En olisi uskonut”
- Rallicross EM 2026: Pisteet, kuskit ja uutiset
- Drift Masters 2026: Pisteet, kuskit ja uutiset
- Drifting SM 2026: Pisteet ja uutiset
- IL: Mika Salo laukoi suorat sanat Robin Räikkösen Red Bull -sopimuksesta
- Chilen MM-ralli 2026: Lopputulokset
- MTV: Kalle Rovanperä latasi suorat sanat Sami Pajarin tilanteesta
- Chilen rallin sunnuntain aikataulu ja tv-lähetykset
- Max Verstappen latasi suoran arvion Robin Räikkösestä
- Chilen MM-rallin lauantain aikataulu ja tv-lähetykset
- Chilen MM-rallin torstain aikataulu ja tv-lähetykset
- WRC-tähti etsii uutta tallia – ”Aika alkaa käydä vähiin”
- Chilen MM-rallin perjantain aikataulu ja tv-lähetykset
- Drift Masters -finaali 2026: Lopputulokset