Hurja huhu F1-sarjasta: Mercedes myy tehdastallinsa
Kuva: Getty Images
F1-sarjaa viimeiset vuodet hallinnut Mercedes saattaa myydä tehdastallinsa, uutisoi saksalainen Auto Bild -lehti.
Lehden ”luotettava lähde” kertoo saksalaismerkin miettivän tosissaan omasta tallistaan luopumista lähivuosina. Mercedes on voittanut kaikki maailmanmestaruudet vuodesta 2014 lähtien, kun sarja siirtyi V6-hybridimoottoreihin.
Mercedes on panostanut viime aikoina vihreämmän arvon omaavampaan strategiaan. Merkki vetäytyi DTM-vakioautosarjasta, siirtäen panostuksensa sähköformulasarja Formula E:hen.
Lisäpainetta muutokselle luo emoyhtiö Daimlerin toimitusjohtajavaihdos keväällä. F1-projektin isä Dieter Zetsche jäi eläkkeelle, ja tilalle tuli Ola Källenius, jolla ei ole läheistä suhdetta formula ykkösiin.
Näkökulma: Vetäytyykö Mercedes F1-sarjasta? Johtajatason muutoksessa synkkä uhkakuva: ”En ole tietoinen uuden johtajan F1-inokkuudesta”
Tallipomo Toto Wolffin sanomiset aiemmin tällä viikolla tulkittiin laajalti huolestuttavaksi signaaliksi tallin jatkon puolesta.
Vaikka Mercedes vetäytyisikin tehdastallina, jatkaisi se silti moottoritoimittajana eri talleille. Auto Bildin mukaan automerkki on kertonut nykyisille asiakkailleen Racing Pointille ja Williamsille, tulevalle kumppanilleen McLarenille ja jopa Red Bullille, että se on halukas jatkamaan heidän kanssaan yhteistyötä myös kauden 2020 jälkeen.
Auto Bildin mukaan nykyiselle tallille on löytynyt ostajaehdokkaita. Amerikkalainen moottoriurheilulegenda Roger Penske, joka omistaa nimeään kantavan kilpatallin, IndyCar-sarjan sekä Indianapoliksen moottoriradan on kiinnostunut palaamaan formula ykkösiin. Penske kilpaili sarjassa 1970-luvulla.
Lisäksi rikas venäläinen oligarkki Dmiti Mazepin on yhdistetty jälleen uuteen F1-talliin ostoaikeissa. Nikita-poikaansa tukeva isä on yrittänyt ostaa aiemmin Force Indian, minkä lisäksi hän on kärkkynyt Williamsia.
KUUNTELE PAALUPAIKKA-PODCASTIN UUSI JAKSO – käsittelyssä F1-sarjan tulevaisuus
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- McLaren uskoo tehneensä läpimurron Kiinan GP:n katastrofin jälkeen
- Poikkeuksellinen tilanne: F1-kuljettaja ei käyttänyt tiimiradiota ollenkaan kisan aikana
- Aston Martinilta isoja uutisia: Adrian Newey sivuun – Audin pomo hyppää tilalle
- IL: Suomalainen rallin suurlupaus katosi kisoista – syynä kysta
- Kimi Räikkösen ex-pomolta hulvaton paljastus – Jäämiehen pilailu meni täydestä
- Ferrari-tähti tyrmää sääntökritiikin – ”Hauskaa ja makeeta kisaamista”
- Draamaa F1-radalla – näin Sergio Pérez ja Valtteri Bottas kommentoivat asiaa
- MM-rallin jättiyllätys sai Kalle Rovanperän herkistymään
- F1-maailmassa liikkuu hurja huhu – nyt Toto Wolf laukoi suorat sanat
- IL: Suomalaiskuski aikoo voittaa Max Verstappenin: ”Hän tuo paljon lisähuomiota”
- Valtteri Bottas saavutti Cadillacille merkittävän virstanpylvään
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalle uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- Valtteri Bottakselle onnistuminen – näin suomalainen kommentoi tallikaverinsa aivopierua
- F1-tähdet ottivat yhteen Kiinan varikolla: Tunteet kuohahtivat myös lehdistötilaisuudessa – katso video
- Kiinan aika-ajoissa tehtiin F1-historiaa – Valtteri Bottakselta täystyrmäys tallitoverinsa suuntaan
- IS: Tällaiset Sami Pajarin ja Enni Mälkösen välit ovat nyt – tästä syystä yhteistyö päättyi
- Lewis Hamiltonilta sisäpiirin paljastus Mercedeksen moottorista – ”Minä tiedän miten he toimivat”
- F1-tähti kovissa kivuissa Kiinan GP:ssä – joutui lopulta keskeyttämään ajamisen
- IL: Suomalaiskuski aikoo voittaa Max Verstappenin: ”Hän tuo paljon lisähuomiota”
- McLarenille katastrofi – molemmat kuskit ulos jo ennen starttia