Jättääkö Mercedes F1-sarjan kauden 2021 jälkeen? Tallipomo Wolffin sanomiset herättävät huolta
Kuva: Getty Images
Mercedeksen tallipäällikkö Toto Wolff väläyttää huolestuttavaa uhkakuvaa Hopeanuolen jatkosta F1-sarjasta. Viime vuosina kaiken voittanut talli ei aio taata pysymistään mukana kuninkuusluokassa kauden 2021 jälkeen.
Mercedes palasi tehdastallina mukaan formula ykkösiin vuonna 2010 toimittuaan sitä ennen McLarenin moottorikumppanina 15 vuoden ajan. Haparoivan alun jälkeen Mercedes on hallinnut formula ykkösiä, vieden näytöstyyliin kaikki MM-tittelit vuodesta 2014.
Mercedes on ollut nykyisen V6-hybridiaikakauden kiistaton hallitsija. Tulevaisuuden sääntömuutokset yhdistettynä F1-sarjan haluun olla entistä ympäristötietoisempi ja -ystävällisempi palvelevat lajia isossa mittakaavassa, mutta se ei vielä takaa Mercedeksen jatkoa.
Automerkki aloittaa tänä vuonna toimintansa tehdastiiminä myös sähköformuloissa, joka on nauttinut viime vuosina automerkkien suosiota. F1 on jäänyt ainakin tällä hetkellä sähkömoottorikilvassa kakkosviulun asemaan nuoremmalle haastajasarjalleen.
Mercedeksen F1-projekti on joutunut uhanalaiseksi myös emoyhtiö Daimlerin johdossa tapahtuneiden henkilöstömuutosten johdosta. SuomiF1-sivuston toimittaja Juuso Taipale ennakoi jo toukokuussa toimitusjohtajavaihdoksen saattavan kieliä ajan hengen muuttumisesta. Entinen pääpamppu Dieter Zetsche eli ja hengitti formula ykkösiä, uusi johtaja Ola Källenius ei ole profiloitunut F1-sarjan ystäväksi.
Wolff puhui Mercedeksen tulevaisuudesta Autosportille. Tallipomo pyöritteli vastausta, mutta hän ei suostunut vahvistamaan automerkin jatkoa, joskaan hän ei liioin kieltänytkään sitä.
– Tällä hetkellä kaikki viittaa siihen, että jatkamme sarjassa. Mutta se ei ole silti varmaa. Se riippuu monesta asiasta, ja tällä hetkellä käymme neuvotteluja sarjan kanssa ehdoista. Lisäksi käsittelemme asiaa autoyhtiön sisällä, Wolff toteaa.
Wolffin mukaan autoteollisuuden kehityssuunta tulee olemaan merkittävässä roolissa tulevaisuutta ajatellen.
– Onko F1 edelleen relevantti sarja autoteollisuuden kannalta? Onko se sitä viihde- ja teknologia-arvoltaan? On olemassa kaksi ajattelutapaa. Toinen on Ferrarin ”me teemme tätä ikuisesti, rakennamme sekä kilpa- että siviiliautoja”. Toinen tapa on todeta ”olemme saavuttaneet kaiken, meillä ei ole enää mitään todistettavaa”.
Muuta käsitystäsi sähköformuloista! Kuuntele Paalupaikka-podcastin erikoisjakso! Vieraana Eurosportin asiantuntija Joonas Lappalainen.
LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Valtteri Bottas reagoi Cadillacin yllätysratkaisuun – ”Todella harmillista”
- Max Verstappen paljasti rajun ulosajonsa syyn – ”Oli vielä liian aikaista”
- Lewis Hamilton antoi palaa tiimiradiossa – nyt tallipäällikkö vastasi kritiikkiin
- Suomalaiskuski nappasi historiallisen mestaruuden – ”Onhan tämä todella kova juttu”
- Teemu Suninen näkee itsensä jälleen MM-huipulla – ”Näytöt on annettu”
- Valtteri Bottas joutui taas keskeyttämään – paljasti syyn
- Lando Norrisista Hollannin kuningas – Max Verstappen rajusti ulos avauskierroksella
- Ott Tänak tekee yllätyspaluun – hyppää Toyotan rattiin
- Max Verstappen rajusti ulos Hollannin GP:ssä – punaiset liput
- Yksi puhelu muutti Janni Hussin elämän neljä vuotta sitten – ”Vei koko kehon ja sielun”
- Paraguayn MM-ralli 2026: Aikataulu, ohjelma, tv, osallistujat ja tulokset
- Entinen tallikaveri kommentoi Max Verstappenin jättisopimusta – ”Mukava palkankorotus”
- Valtteri Bottas joutui taas keskeyttämään – paljasti syyn
- Lewis Hamilton antoi palaa tiimiradiossa – nyt tallipäällikkö vastasi kritiikkiin
- Kimi Antonelli vahvistaa: Lähtöruuturangaistus kotikilpailuun
- Valtteri Bottas reagoi Cadillacin yllätysratkaisuun – ”Todella harmillista”
- F1-sarjasta kajahti isoja sopimusuutisia – tässä jäljellä olevat tallipaikat ensi kaudelle
- Max Verstappen paljasti rajun ulosajonsa syyn – ”Oli vielä liian aikaista”
- Lando Norris nappasi paalupaikan Hollannissa – Valtteri Bottas jälleen tallikaveria vikkelämpi
- Hondalle jälleen kurat niskaan – Fernando Alonso paljasti oudon ongelman