Ferrari-kuskien täydellinen oma maali – Vettelin virhe edesauttoi pilaamaan myös Leclercin kisan
Kuva: Getty Images
Ferrarin unelma 15 vuoden voitottoman kirouksen päättämisestä Japanissa romuttui jo kilpailun avaussekunneilla. Tällä kertaa syyttävä sormi osoittaa Maranellon kuljettajakaksikkoon.
Eturivin valloittaneet Sebastian Vettel ja Charles Leclerc omasivat parhaat asetelmat voittotaistoon ennen lähtövalojen sammumista, mutta urakka vaikeutui valtavasti vain pari sekuntia myöhemmin.
LUE ARVIOMME: SuomiF1 arvioi Japanin GP:n topit ja flopit: Bottas herra ja hidalgo, tuomareille täystyrmäys
Vettel liikautti autoaan ennenaikaisesti, välttäen silti varaslähtörangaistuksen vain täpärästi. Tämä sekaannus vei saksalaiselta kuitenkin parhaan terän, avaten Mercedeksen Valtteri Bottakselle sauman kiihdyttää kolmosruudusta kärkeen.
Uusi kuvakulma näyttää Sebastian Vettelin ”varaslähdön” selvästi – miten ihmeessä tästä ei rangaistu?
Miksi Vettel selvisi rangaistuksetta varaslähdöstään? Näin tuomaristo perusteli
F1-maailmanmestari latasi tylyn tuomion Ferrari-kuskien toimista Suzukassa – viittasi Kimi Räikkösen kokeneen vääryyttä
Myös Leclerc lähti liikkeelle heikosti, ja tämän johdosta Max Verstappenin rinnalle pudonnut monacolainen kolautti autonsa Red Bulliin. Auto kärsi vaurioita, jotka pakottivat Leclercin varikolle. Kirsikkana kakun päälle Leclerciä vielä rangaistiin avauskierrosten toimistaan.
Kaikki olisi voinut olla toisin, jos Ferrarit olisivat lähteneet viivalta paremmin liikkeelle. Vettelin moka heijastui myös Leclercin starttiin.
– Häiriinnyin startissa, kun näin Sebin auton liikkuvan liian aikaisin. Sen johdosta oma reaktioaikani oli huono, Leclerc manasi kisan jälkeen Autosportille.
MM-pistetaulukko Japanin GP:n jälkeen!
LUE MYÖS: Lewis Hamilton nauroi Sebastian Vettelin päälle kuultuaan selityksen – ”älä valehtele”
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kipuihin Kiinan GP:n keskeyttänyt Fernando Alonso pitää huumoria yllä: ”Häviämme akkumestaruuskilpailun”
- Max Verstappen raivosi faneille Kiinan GP:n jälkeen – ”Jos pidät tästä, et tiedä lajista mitään”
- IS: Tällaiset Sami Pajarin ja Enni Mälkösen välit ovat nyt – tästä syystä yhteistyö päättyi
- Palkintopallilla hulvaton moka – Kimi Räikkönen Kiinan GP:n voittajaksi
- Kyynelten sunnuntai moottoriurheilussa – Takamoto Katsuta ja Kimi Antonelli liikuttuivat voittojensa jälkeen
- Japanin GP 2026 – F1 | Aikataulu, tv, tulokset
- Valtteri Bottakselle onnistuminen – näin suomalainen kommentoi tallikaverinsa aivopierua
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalla uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- F1-tähti kovissa kivuissa Kiinan GP:ssä – joutui lopulta keskeyttämään ajamisen
- Kimi Antonelli voitti Kiinan GP:n – podiumilla myös pitkästä aikaa tuttu kasvo
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalla uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- Valtteri Bottas saavutti Cadillacille merkittävän virstanpylvään
- Valtteri Bottakselle onnistuminen – näin suomalainen kommentoi tallikaverinsa aivopierua
- F1-tähdet ottivat yhteen Kiinan varikolla: Tunteet kuohahtivat myös lehdistötilaisuudessa – katso video
- Kiinan aika-ajoissa tehtiin F1-historiaa – Valtteri Bottakselta täystyrmäys tallitoverinsa suuntaan
- Lewis Hamiltonilta sisäpiirin paljastus Mercedeksen moottorista – ”Minä tiedän miten he toimivat”
- Ferrari-tähti riehui raivosta sprintin aika-ajoissa – tästä oli kyse
- Kiinan GP:n harjoituksissa selkeä marssijärjestys
- F1-tähti kovissa kivuissa Kiinan GP:ssä – joutui lopulta keskeyttämään ajamisen
- McLarenille katastrofi – molemmat kuskit ulos jo ennen starttia