Will Smithin kohellus F1-varikolla ei ollut kertaluontoinen temppu – julkimoille kaavaillaan suurempaa roolia formuloissa
Kuva: Getty Images
F1-sarjan emoyhtiö Liberty Media ilmoitti tehneensä yhteistyösopimuksen Hollywood-näyttelijä Will Smithin viihdeyritys Westbrook Studiosin kanssa.
Liiton myötä F1-kisoissa nähdään enemmän julkisuuden henkilöitä viihdyttämässä yleisöä.
Yhteistyön taustalla on Smithin esiintyminen viime vuoden Abu Dhabin GP:ssä.
Amerikkalaisnäyttelijä nähtiin kisan TV-lähetyksessä näytetyssä komediasketsissä yhdessä Lewis Hamiltonin kanssa. Videolla Smith kidnappasi Mercedes-tähden ja varasti hänen F1-autonsa kisatakseen sillä Abu Dhabin osakilpailussa.
Smith nähtiin pelleilemässä myös F1-varikolla. Mies sai myös kunnian lähettää Hamiltonille onnen toivotukset tiimiradiossa brittikuskin voitettua maailmanmestaruuden kisan päätteeksi.
[readmore from=”liberty media”]
F1-sarjan omistajat innostuivat tempauksen viihdearvosta niin kovasti, että yhteistyötä Smithin kanssa päätettiin jatkaa.
Ensi vuonna formulalähetysten yhteydessä nähdään Libertyn tiedotteen mukaan ”laajasti A-luokan julkimoita, temppuja ja haasteita, joita tukevat live-musiikkiesitykset F1-kisaviikonloppuja isännöivissä kaupungeissa”.
F1-kiima nousussa? Bahrainin formulakisa rikkoi television katsojaennätyksen
Liberty kertoi toivovansa hankkeen tehostavan vuorovaikutusta fanien kanssa. Tavoitteena on myös hankkia uusia kaupallisia yhteistyökumppaneita.
– Rakentaessamme F1:n viihde- ja sisältötarjontaa yhteistyö Willin [Smithin] kanssa on mahtava tilaisuus vetää entistä enemmän tähtiloistoa F1:n ja GP-viikonloppujen pariin ja saada samalla yhä laajempaa yleisöä, kuninkuusluokan kaupallinen johtaja Sean Bratches hehkutti.
F1-sarjan talousluvut julkistettiin – lisääntyneistä tuloista huolimatta tulos jäi karuksi
LUE MYÖS:
- F1-sarjasta tervetullut vahvistus: V8-moottoreiden paluu aikaistuu
- F1 vahvisti ison uutisen – yli 30 vuoden odotus päättyy
- Valtteri Bottaksen olohuoneesta paljastui melkoinen yllätys – ”En ole näyttänyt sitä koskaan kenellekään”
- USA:n GP 2026 – F1: Aikataulu, TV, lähetysajat, tulokset
- Uransa päättänyt Esapekka Lappi palasi heti rallin pariin
- Red Bullilta myrskyvaroitus – kova lausunto tallin potentiaalista
- Rallilegenda Sébastien Loeb testasi uutta WRC-autoa – teki heti yhden asian selväksi
- McLaren-kaksikon kolari saattoi maksaa jopa kymmenen miljoonaa dollaria
- Thierry Neuville ei aja täyttä MM-kautta 2027 – näin hän perustelee ratkaisuaan
- Janni Hussi nosti tärkeän asian tapetille: ”Mun sydän särkyy”
- IL: Iso paljastus Kalle Rovanperän aikeista – ”Hän haluaa sinne”
- Uransa päättänyt Esapekka Lappi palasi heti rallin pariin
- Kalle Rovanperällä oli seuraa lauantaina – päivitteli kuulumisiaan Monacosta
- Yllättävä lopputulos: Sami Pajari taipui suomalaiskonkarille!
- Lewis Hamiltonilta suora viesti tiimiradioon Singaporen kilpailun jälkeen
- Thierry Neuville ei aja täyttä MM-kautta 2027 – näin hän perustelee ratkaisuaan
- Sébastien Ogierilta suorat sanat tulevaisuudestaan – ”En halua palata”
- Lähde: Haasin tyhjä kuljettajapaikka täyttymässä – Ferrarin huippulupaus nousee F1-sarjaan
- Rallilegenda Sébastien Loeb testasi uutta WRC-autoa – teki heti yhden asian selväksi
- Singaporen aika-ajot siirtyvät – uusi aika tiedossa