F1-kuski sadatteli turhautuneena pistesijansa menetystä Unkarin GP:ssä – ”Olen todella pettynyt”
Kuva: Getty Images
Toro Rosson F1-tallin kuljettaja Brendon Hartley kertoi Motorsport Weekille pettyneensä pahasti pistesijansa menettämiseen Unkarin F1-kisassa.
Uusiseelantilainen taisteli ensi kertaa tälle kaudelle kolmanteen aika-ajosessioon ja pääsi aloittamaan sunnuntain kilpailun kahdeksannesta lähtöruudusta.
Hartley piti Unkarin kisassa jonkin aikaa kiinni MM-pisteisiin oikeuttavasta sijoituksestaan. Mies kuitenkin jäi lopulta Renaultin Carlos Sainzin ja Haasin Kevin Magnussenin taakse.
Budapestistä ei jäänyt kotiin vietäväksi ainuttakaan pistettä. Hartley myönsi sunnuntain pettymyksen kirvelleen erityisen kovasti juuri siksi, että pistesaalis oli taas kerrankin niin lähellä.
– Olen todella pettynyt 11. sijaan. Minulla oli hyvä lähtö ja hyvin vauhtia, mutta ei yhtään mahdollisuutta ohittaa, uusiseelantilainen harmitteli.
Toro Rosso -kuski koki kisataktiikkansa epäonnistuneen harvinaisen pahasti.
– Ymmärrän, että tallina meidän on joskus jaettava strategiat. Se ei kuitenkaan toiminut minulle tällä kertaa. Minua ei oikeastaan ohitettu kertaakaan, mutta hävisimme kaiken strategiallamme.
– Minulla oli vielä paljon renkaan pintaa jäljellä tullessani varikolle, mutta kovemmalla rengasseoksella olin hitaampi kuin ne, jotka pysyivät pehmeillä renkailla. En ole nähnyt kaikkia kisan yksityiskohtia, mutta olen tietenkin pettynyt, Hartley sadatteli.
Lähde: Motorsport Week
LUE MYÖS:
- Vahva näyttö! Suomalaislupaus lähellä pohja-aikaa F1 Academyn testeissä
- Ensi kauden F1-kalenterin erikoinen päätös suututti fanit – ”Suurin vitsi ikinä”
- Tässä se on! F1-kauden 2027 kisakalenteri julki
- Porvoon SM-ralli 2026 – reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Pawel Korpulinski Drift Mastersin mestariksi kotiyleisön edessä – katso lopullinen pistetilanne
- Red Bullilta takaraja Isack Hadjarille – Liam Lawson odottaa ratkaisua
- Juha Rytkönen teki huiman nousun EM-hopealle – ”En olisi uskonut”
- Rallicross EM 2026: Pisteet, kuskit ja uutiset
- Drift Masters 2026: Pisteet, kuskit ja uutiset
- Drifting SM 2026: Pisteet ja uutiset
- Chilen MM-ralli 2026: Lopputulokset
- IL: Mika Salo laukoi suorat sanat Robin Räikkösen Red Bull -sopimuksesta
- MTV: Kalle Rovanperä latasi suorat sanat Sami Pajarin tilanteesta
- Chilen rallin sunnuntain aikataulu ja tv-lähetykset
- Max Verstappen latasi suoran arvion Robin Räikkösestä
- Chilen MM-rallin lauantain aikataulu ja tv-lähetykset
- Chilen MM-rallin perjantain aikataulu ja tv-lähetykset
- Drift Masters -finaali 2026: Lopputulokset
- Madridin ensimmäinen formulakilpailu takana – näin kävi Tuukka Taposelle
- Tuukka Taposelta kylmäpäinen suoritus – joukkokolari väritti Madridin F3-kilpailua