F1-insinööri muistelee Keke Rosbergin auton mysteeriä: ”Sen asennettuamme kaikki edellisvuoden ongelmat katosivat”
Kuva: Getty Images
2010 eläkkeelle jäänyt entinen F1-insinööri Frank Derner on muistellut motorsport.comin haastattelussa tallien takavuosien testitoimintoja.
Muun muassa Williamsilla Keke Rosbergin kanssa 1980-luvulla työskennellyt Dernie muistelee tallia vaivanneesta mysteerisestä suorituskykyä vieneestä viasta.
– Kausi 1984 oli tallimme ensimmäinen kokonaan turbolla ajettu vuosi, ja sitä se oli myös molemmille kuljettajillemme. Se oli huono kausi meille ja kuljettajat valittivat koko vuoden ajan auton käyttäytyvän oudosti. Teimme kaikkemme muuttaaksemme autoa, mutta ongelma ei vain korjaantunut, Derner muistelee.
Kauden 1985 ensimmäisissä testeissä vika kuitenkin paikallistettiin erittäin yllättävästä suunnasta.
– Asensimme Hondan turbomoottorin uusimman kehitysversion edellisvuoden autoomme, ja huomasimme jo parin kierroksen jälkeen, että sen asennettuamme kaikki edellisenä vuonna koetut ongelmat olivat poissa kuin taikaiskusta. Ajettavuusongelmat oli aiheuttanut turboviive, Derner paljastaa.
Ongelman korjaannuttua Rosberg oli kaudella 1985 oivassa viressä. Suomalainen voitti kaksi osakilpailua sijoittuen loppupisteissä kolmanneksi.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Autosport listasi vuoden parhaat rattimiehet – näin sijoittui Kalle Rovanperä
- Raaka arvio Cadillacin F1-hankkeesta – ”Se on jo voitto, jos saavat auton lähtöruudukkoon”
- Kulisseissa tapahtuu! Rallin MM-sarjaan täysin uusi valmistaja
- Christian Hornerin paluu nousi jälleen esiin – kahden voimahahmon liitto syntymässä
- Osakilpailut – Formula 1
- Formula 1 – televisiointi
- Formula 1 – kausi 2026
- MM-ralli – kausi 2026
- Yllätysuutinen! Täysin uusi kuljettaja rallin MM-sarjaan
- Super Formula – kausi 2026
- Raaka arvio Cadillacin F1-hankkeesta – ”Se on jo voitto, jos saavat auton lähtöruudukkoon”
- Rallin MM-sarjaan palaava talli paljasti kuljettajansa
- IS: Manageri paljasti uutta tietoa Kalle Rovanperän tilanteesta
- Lewis Hamilton latasi terveiset epäilijöilleen – lopettamispuheet voidaan unohtaa
- Christian Hornerin paluu nousi jälleen esiin – kahden voimahahmon liitto syntymässä
- Yllätysuutinen! Täysin uusi kuljettaja rallin MM-sarjaan
- Kulisseissa tapahtuu! Rallin MM-sarjaan täysin uusi valmistaja
- Autosport listasi vuoden parhaat rattimiehet – näin sijoittui Kalle Rovanperä