Grosjean varovaisena Kanadaan – "Tulen osoittamaan kunnioitusta"

Romain Grosjean, joka keskeytti jälleen heti startissa Monacossa, lähtee Montréaliin ajamaan maaliin asti. Toisin kuin Kimi Räikkönen, hän ei mainitse mitään tiettyjä tulostavoitteita ensi viikon kilpailuun.
– Se tulee olemaan ensimmäinen kertani Kanadassa ja näin ollen tietenkin myös ensimmäinen kertani Circuit Gilles Villeneuvella, ranskalainen sanoo Lotuksen kotisivulla.
– Se on myös rata, joka voi puraista sinua, minkä olemme nähneet vuosien saatossa Mestareiden Muurilla. Vaikkakaan en ole F1-mestari, tulen osoittamaan kunnioitusta kyseiselle osalle rataa!
Grosjean ei kuitenkaan odota erityisiä ongelmia Kanadassa. Hän uskoo oppivansa radat nopeasti ja auto on helppo ajaa.
– Viimeisinä vuosina olen aina tuntunut oppivan uudet radat, joten minulla on kai aika hyvä lähestyminen siihen. Tällä kaudella asiaa auttaa se, että E20 on niin anteeksiantavainen auto ja meillä on erittäin hyvät perusasetukset, mikä tarkoittaa, että pystymme nopeasti parantamaan sitä ja löytämään lisää vauhtia.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Näin näet Ruotsin MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Katso video – Brad Pittin tähdittämästä F1-elokuvasta esimakua
- FIA uhkaa tehdä tympeän muutoksen F1-sarjaan
- Valtteri Bottas vahva ehdokas uuteen F1-talliin – suomalainen kamppailee kilpailuvoittajaa vastaan
- F1-hylkiö sopimukseen Ferrari-tallin kanssa – petaa paikkaa Cadillacille?
- Toto Wolff lataa tiukat säännöt Valtteri Bottakselle – ”Hän saa pitää ruman hiustyylinsä”
- Valtteri Bottakselta karu paljastus – petettiin tylysti sopimusneuvotteluissa
- Lewis Hamilton kolaroi Barcelonan testissä – brittimestarin ajovirheellä valitettavat seuraukset Ferrarille
- Valtteri Bottas lähellä sopimusta hallitsevan F1-mestarin kanssa
- Monte Carlon spesialisti teki sen jälleen – Kalle Rovanperälle torjuntavoitto