F1-sarjasta kajahti isoja sopimusuutisia – tässä jäljellä olevat tallipaikat ensi kaudelle
F1-sarja palaa tulevana viikonloppuna kesätauolta ja hiljaisten viikkojen jälkeen julkistettiin Hollannin GP -viikonlopun alla isoja jatkosopimuksia.
Williams-talli vahvisti kiinnittäneensä molemmat kuskinsa ensi kaudeksi ja ainakin Carlos Sainzin sopimuksen kerrottiin olevan monivuotinen.
LUE: Williams kiinnitti toisenkin kuskinsa – Carlos Sainzille monivuotinen jatkosopimus
Lisäksi Red Bullilta jysähti isoja uutisia, kun Max Verstappenin jatkosopimus julkistettiin hollantilaistähden kotikilpailun alla. Toki Verstappenin edellinenkin sopimus olisi kantanut kauden 2028 loppuun saakka, mutta kuluvan kauden kommentteihin peilaten jatko jo tässä vaiheessa oli hieman yllättävä.
Ensi kauden tallipaikkojen osalta isompia kaloja ei ole oikeastaan enää vapaana ja vahvistamattomia ajopaikkoja on jäljellä enää kahdeksan. Näidenkään tonttien osalta ei ole isompia yllätyksiä luvassa.
Aston Martin, Haas, sekä Racing Bulls eivät ole vielä vahvistaneet kumpaakaan ensi kauden kuljettajaansa ja Red Bullin sekä Alpinen toiset kuskit ovat vielä julkistusta vailla.
Aston Martinin osalta kyse lienee tässä kohtaa kyse vain siitä, jatkaako Fernando Alonso, sillä Lance Strolliakaan ei tunnuta saavan sivuun isänsä omistamasta tallista kirveelläkään. Racing Bullsillakin tilanne on se, että molemmat kuskit ovat suorittaneet hyvin, mutta samaan aikaan F2-kuski Nikola Tsolov on tunkemassa soppaan mukaan.
Red Bullilla ollaan jaettu tyytyväisiä kommentteja Hollannin GP:stä sivuun jäävästä Isack Hadjarista ja olisi omituista, mikäli ranskalainen ei ajaisi ensi kaudellakin Verstappenin rinnalla.
LUE MYÖS: Isack Hadjarin loukkaantumisesta lisätietoa – ranskalainen pidempäänkin sivussa?
Alpinellakin tallipomo Flavio Briatoren kommentit ovat indikoineet sitä, ettei muutoksia ole luvassa, mikäli Franco Colapinto pystyy jatkamaan alkukauden jälkeen parantuneita otteitaan. Haasilla puolestaan riittää spekuloitavaa, vaikkakin Oliver Bearmanin jatko tiimissä näyttää todennäköiseltä. Sen sijaan Esteban Oconin surkea suoritustaso on lietsonut huhuja, joiden mukaan ranskalainen voisi olla lähtökuopissa. Tilalle on huhuiltu muun muassa Jack Doohania sekä Yuki Tsunodaa, joka saa oivan näytönpaikan tulevana viikonloppuna Hollannissa Racing Bullsin kalustolla.
Kaikki vahvistetut ja vahvistamattomat ajopaikat näet alla olevasta kuvasta.
Jos upotus ei näy laitteellasi, saat sen auki klikkaamalla tästä.
LUE LISÄÄ
- Valtteri Bottakselta jättipaljastus suuresta ongelmasta aika-ajoissa
- Ossi Oikarinen maalasi karun uhkakuvan Max Verstappenin kilpailulle
- Kalle Rovanperällä oli seuraa lauantaina – päivitteli kuulumisiaan Monacosta
- Yllättävä lopputulos: Sami Pajari taipui suomalaiskonkarille!
- F1-mestari ivaili toimittajalle Viaplayn haastattelussa
- Max Verstappen dominoi Singaporessa – Valtteri Bottakselle pettymys
- Singaporen aika-ajot siirtyvät – uusi aika tiedossa
- Max Verstappen Singaporen sprintin voittoon – ajoissa peräti kahdeksan keskeytystä
- Singaporen sprintti alkoi keskeytyssumalla: George Russell ajoi seinään sprintissä
- Sébastien Ogierilta suorat sanat tulevaisuudestaan – ”En halua palata”
- IL: Iso paljastus Kalle Rovanperän aikeista – ”Hän haluaa sinne”
- Tältä Oliver Solbergin dramaattinen ulosajo näytti kuskin perspektiivistä – katso video
- IS: Kalle Rovanperä saattaa palata MM-ralleihin – Jari-Matti Latvala kertoo suunnitelmista
- Näitkö tätä? Näin Elfyn Evans reagoi Oliver Solbergin ulosajoon
- Sébastien Ogierilta suorat sanat tulevaisuudestaan – ”En halua palata”
- Valtteri Bottas pyysi talliltaan anteeksi Bahrainin GP:n jälkeen – tästä on kyse
- Singaporen aika-ajot siirtyvät – uusi aika tiedossa
- Sami Pajarin kausi ei olekaan ohi – kilpailee seuraavaksi Suomessa
- Ratkesiko Formula 1 -mestaruus tähän?
- Rallin MM-sarjan 2027 kalenteri julki – kolme uutta kilpailua
