Kimi Räikkösen paluusta yllätyspaljastus – muuan F1-mestari takapiruna!

Kolminkertainen F1-mestari Jackie Stewart oli merkittävässä roolissa Kimi Räikkösen F1-paluussa, raportoi MotorSport Magazine. Stewart palkattiin viime vuonna Lotus-tallin omistajan, Genii Capitalin konsultiksi.
– Minä arvelin, että Räikkönen on täysin eri eläin kuin (Michael) Schumacher ja uskoin aidosti, että hän pystyisi laittamaan johdon takaisin seinään ja saavuttamaan tuloksia – ja hyvin nopeasti, Stewart sanoo brittilehdelle.
Omaa rooliaan tallissa Stewart ei tee aivan selväksi, joskin lehden mukaan hän on ”selkeästi näytellyt merkittävää roolia kaiken vetämisessä yhteen” ja ehdotti Räikkösen palkkaamista Genii-pomo Gerard Lopezille.
– Tietenkään en ole suoranaisesti mukana tallin toiminnassa. Mutta tämä on erittäin hyvä tiimi nykyisin. Sillä on hyvä tekninen johtaja, hyvä pääsuunnittelija, hyvä tehdas.
– Mitä tulee puolestaan Kimiin, olen tyytyväinen häneen kaikissa suhteissa. Hän harjoittelee kovaa, hän on hyvässä fyysisessä kunnossa, hän on tehnyt hyvää työtä alusta alkaen. Sama pätee Romain Grosjeaniin – myös hän voi voittaa osakilpailun tänä vuonna – ja tämä on loistava tilanne molemmille, sillä he ovat erittäin kilpailuhenkisiä ja puskevat toisiaan eteenpäin.
– Kimi on Kimi ja pohjimmiltaan häntä ei voi muuttaa. Mitään draamaa tai ylimielisyyttä ei ole kuitenkaan ollut ja minun on sanottava, että hän näyttää nauttivan kilpa-ajosta enemmän kuin pystyn ikinä muistamaan. Minusta hän on ajanut kauniisti.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Red Bull -kuskille potkut vain kahden kilpailun jälkeen – korvaaja nähdään autossa jo ensi viikolla
- Vahvistus: Ferrarille katastrofi – molemmat autot hylättiin
- Ferrari tuomariston eteen Kiinan GP:n jälkeen – tallia uhkaa hylkäys osakilpailusta
- McLarenille kaksoisvoitto Kiinan osakilpailussa – viime viikon katastrofitallille kaksi pistesijaa
- Draamaa Ferrarilla: Lewis Hamilton ei totellut tallimääräyksiä Kiinassa – ”Minä päätän sen”
- Huonon tuurin multihuipentuma – Kalle Rovanperä keskeytti ”kahden markan vikaan” Keniassa
- Voi pahus! Kalle Rovanperällä epäonnen päivä Safari-rallissa
- Lähde: Liam Lawson yhden kilpailun päässä potkuista Red Bullilta – ”Tämä on tulosurheilua”
- Red Bullilla viimeiseksi – näin Liam Lawson kommentoi aika-ajokatastrofiaan
- Lando Norris mokasi jälleen – Oscar Piastrille uran ensimmäinen paalupaikka
- Draamaa Ferrarilla: Lewis Hamilton ei totellut tallimääräyksiä Kiinassa – ”Minä päätän sen”
- F1-valmistajaa uhkaa hylkäys Kiinan GP:ssä – talli tuomariston tutkintaan uuden säännön rikkomisesta
- Lähde: Liam Lawson yhden kilpailun päässä potkuista Red Bullilta – ”Tämä on tulosurheilua”
- Vahvistus: Ferrarille katastrofi – molemmat autot hylättiin
- Red Bull Kiinan sprintin aika-ajon viimeinen – ”Olen niin pahoillani, mutta en vain pysty siihen”
- Ferrari tuomariston eteen Kiinan GP:n jälkeen – tallia uhkaa hylkäys osakilpailusta
- Lewis Hamilton huolissaan omasta suorituksestaan sprinttikisassa- ”Joudun opettelemaan samalla”
- Red Bullilla viimeiseksi – näin Liam Lawson kommentoi aika-ajokatastrofiaan
- Lewis Hamiltonille historiallinen voitto Kiinan sprintissä – viimeisissä mutkissa ketjukolari
- Lando Norris mokasi jälleen – Oscar Piastrille uran ensimmäinen paalupaikka