Kovalainen ei lupaa menestystä – "Täytyy olla realistinen"

Caterham-tallissa halutaan ottaa askelia eteenpäin. Keskikastista on puhuttu ennen kauden alkua, mutta kehitystä on tapahtunut kovimmissa kilpailijoissakin. Tallipäällikön mukaan kaikki on valmista taisteluun edellä olevia talleja vastaan, mutta Heikki Kovalainen ei vielä uhoa liiemmin.
– Melbournen kisa on erittäin tärkeä meille ja sellainen, josta olen innostuneempi kuin oikeastaan mistään aiemmasta, johon olemme osallistuneet kahtena lyhyenä vuotenamme F1:ssä, tallipäällikkö Tony Fernandes sanoi Sky Sportsille.
– Me karistimme uuden tallin leiman 2011 alussa, mutta suurimman osan viime kautta me kilpailimme ei-kenenkään-maalla. Me olimme helposti edellä kahta tallia, jotka aloittivat samaan aikaan kanssamme (HRT, Marussia) ja suuren osan kautta meillä oli sellainen olo, että olemme senttejä jäljessä edellämme olevia talleja.
– Nyt on meidän aikamme ottaa paikkamme keskikastissa ja meillä on kaikki valmiina sitä varten. Jos me onnistumme siinä, ja kisaamme sellaisia talleja vastaan kuten Williams, Toro Rosso ja Sauber, se olisi upea saavutus: tyhjästä tehtaasta 2009 kilpailemaan vuosikymmeniä kehittyneitä ja rakennettuja talleja vastaan.
Kovalainen ei halunnut luvata suurta menestystä.
– Kolmen hyvän testiviikon jälkeen matkaamme Melbourneen hyvässä kunnossa. Me olemme selkeästi edenneet siitä, missä olimme vuonna 2011 ja olemme kaukana siitä, missä olimme 2010, mutta haluamme yhä pysyä realistisina sen suhteen, että mitä voimme tällä kaudella tehdä.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- F1-tulevaisuudestaan taisteleva kuski niskuroi USA:n GP:ssä – tallilta rajua ryöpytystä: ”Olemme pettyneitä häneen”
- Red Bull sortui härskiin temppuun – yritti sabotoida Lando Norrisin starttia
- Carlos Sainzilta karu virhearvio – rangaistus seuraavaan kilpailuun
- Max Verstappen lähestyy uskomatonta temppua – nelinkertaiselle mestarille ylivoimainen voitto Texasissa
- Jatkuuko Max Verstappenin loppukiri? Tässä USA:n GP:n lähtöjärjestys
- Kalle Rovanperältä huikea temppu – Toyota varmisti valmistajien mestaruuden
- McLaren-pomo haukkui kilpailijansa pystyyn – perui myöhemmin puheensa
- Max Verstappen jälleen paalulle – MM-kärki Oscar Piastri epäonnistui
- McLarenille katastrofi USA:n sprintistä – Max Verstappenilta kiitos ja kuittaus
- Draamaa mestaruustaistossa! McLarenit kolaroivat jälleen
- Valtteri Bottakselta yllätyspaluu F1-sarjaan USA:ssa? Tallille kävi hulvaton moka
- Max Verstappen naureskelee McLarenin papaija-säännöille: ”He ovat itse luoneet ongelman”
- USA:n sprintin aika-ajoissa järjetöntä sekoilua – Max Verstappen jälleen nopein
- F1-sarja palaa Pohjois-Amerikkaan – tässä USA:n GP:n lähetysajat
- Virallinen vahvistus: Tässä ovat Mercedeksen ensi kauden kuljettajat
- Christian Horner Ferrari-huhuissa – tuulinen pesti jälleen vaakalaudalla
- Näin Max Verstappen kommentoi mestaruusmahdollisuuksiaan
- Dramatiikkaa! Sébastien Ogier täräytti ulos – Kalle Rovanperällä kärjessä huikea mahdollisuus
- Kalle Rovanperältä väkevää tekemistä – suomalaistähti loistavissa asemissa
- McLaren-pomo haukkui kilpailijansa pystyyn – perui myöhemmin puheensa