Vahvistus – F1-sarja palaa Malesiaan jo tällä kaudella
Formula 1 -sarja vahvisti sunnuntaina, että Bahrainin Sakhirissa ei pystytä tällä kaudella kilpailemaan, joten Malesiassa sijaitseva Sepangin näyttämö toimii korvaavana kilpailuna.
Malesiassa kaasutellaan 2.-4. lokakuuta Azerbaidzhanin GP:n sekä Singaporen GP:n välissä, joka tarkoittaa kilvanajoa kolmena peräkkäisenä viikonloppuna. Maantieteellisesti ja logistisesti kyseessä on loistava rako, sillä Singaporen ja Sepangin väliin mahtuu vain noin 300 kilometriä.
– Meillä on ilo vahvistaa, että Malesia isännöi Bahrainin Grand Prix -kilpailua vuonna 2026. Laji on jälleen kerran osoittanut kykynsä mukautua, löytää ratkaisuja ja toimia, tarjoten jännittäviä hetkiä kaikille Formula 1:n seuraajille, kommentoi F1-pomo Stefano Domenicali.
Kilpailua tullaan kaikesta huolimatta kutsumaan Bahrainin GP:ksi, vaikka se Malesian Sepangissa ajetaankin, sillä järjestäjinä toimivat edelleen samat tahot, kuin Bahrainissa.
– Tämä on upea uutinen faneillemme. He pääsevät nauttimaan kokonaisesta ja jännittävästä Formula 1 -kalenterista ja näkevät samalla lajin palaavan hienolle näyttämölle. Malesia on upea maa ja Sepangilla on erityinen paikka sarjan historiassa. Rata tarjoaa näyttävät puitteet kilpa-ajolle sekä unohtumattoman kokemuksen niin paikan päällä oleville kuin ympäri maailmaa kisoja seuraaville faneille, fiilisteli Domenicali.
Sepangissa on pitkät F1-perinteet, sillä radalla ajettiin kilpaa yhtäjaksoisesti vuosina 1999-2017. Suomalaismenestystä radalta on tuonut Kimi Räikkönen, kun Jäämies juhli uransa avausvoittoa Sepangissa kaudella 2003. Toinen voitto napsahti Ferrarin puikoissa 2008.
LUE MYÖS: Fanien suosikkirata nousi ykköskorvaajaksi – myös kauden päätöskisan näyttämö vaihtumassa
LUE LISÄÄ
- Max Verstappenilta täyslaidallinen – otti Red Bull -tuuraajat esimerkeiksi: ”En halua olla epäkunnioittava, mutta…”
- Drift Masters -finaali 2026: Aikataulu, suomalaiskuskit ja livelähetykset
- Näin Kimi Räikkönen kommentoi poikansa Red Bull -sopimusta
- Robin Räikkönen: sopimus F1-huipputallin kanssa!
- Valtteri Bottas: MM-kisat jäämässä väliin?
- Rallifaneille ilouutisia – legendaarinen kilpailu tekemässä paluuta MM-kalenteriin
- Suomalaislupaus dominoi Italiassa – sarjajohto jo 97 pistettä
- Kalle Rovanperältä iso uutinen – uusi perheenjäsen!
- Kalle Rovanperä julkaisi jälleen mystisen päivityksen
- Red Bullille lisää huonoja uutisia Espanjan GP:n alla
- Kalle Rovanperä julkaisi mystisen videon – unelmaprojekti alkamassa!
- Kimi Antonelli Ferrarin väreihin? Vastaus ei jättänyt paljoa arvailtavaa
- MM-rallissa iso käänne – Toyota ja Hyundai nostivat kädet pystyyn
- Suomalaislupaus dominoi Italiassa – sarjajohto jo 97 pistettä
- Huhumylly kiihtyy – Robin Räikkönen, 11, hyppäsi F1-auton kyytiin
- Kolmen kuukauden odotus päättyi – Monacon GP:n palkintokorokesijat jälleen uusiksi
- Kalle Rovanperä julkaisi jälleen mystisen päivityksen
- Kalle Rovanperältä iso uutinen – uusi perheenjäsen!
- Takamoto Katsutan kartanlukija sivuun – loukkaantui rajussa ulosajossa
- Uusi rallitiimi tekee tuloaan MM-sarjaan – nyt debyytistä saatiin uutta tietoa