Formula 1 -sarjassa lähestytään keskikesän taukoa, joka tarkoittaa vuodesta toiseen villimpien huhujen spekuloimista, eikä tälläkään kertaa jäädä kylvämättä.

Brassisivusto Grande Premio uutisoi lähteisiinsä nojaten, että McLaren-kuski Oscar Piastri taustavoimineen olisi tyytymätön brittitallin tilanteeseen, katsellen vaihtoehtoja muualta. Aussikuskin alkukausi on ollut vaikea ja julkaisun mukaan pöydällä olisi Piastrin sopimuksesta löytyvä purkupykälän aktivoiminen.

Piastrin managerina toimivan Mark Webberin tiedetään turhautuneen kenties suojattiaankin enemmän viime kauden tapahtumista, kun heikon loppukauden kisojen myötä Piastri menetti maailmanmestaruuden tallikaveri Lando Norrisille.

Tallin toimintatapa oli kyseenalainen esimerkiksi Italian GP:ssä, kun Piastria pyydettiin päästämään Norris edelle brittikuskin epäonnistuneen varikkokäynnin johdosta. Läpi kauden puhuttiin niin sanotuista papaya-säännöistä, joilla McLaren pyrki kohtelemaan kuskejaan mahdollisimman tasavertaisesti. Webberin kerrotaan kulisseissa etsineen jo hyvän aikaa uutta tallipaikkaa Piastrille, jossa olisi mahdollisesti ykköskuskin roolia tarjolla.

Mitä tekee Max Verstappen?

Tässä kohtaa kuvioon astuu Max Verstappen, jonka oma tulevaisuus on ollut tapetilla jo pidemmän aikaa. Hollantilainen ei ole uuden sukupolven F1-autojen fani, vaikka parannuksia moottorin voimankäyttöön on luvassa jo ensi kaudeksi. Nelinkertaiselle mestarille ei kelpaa mikään muu kuin voittava auto, jota Red Bull ei tällä hetkellä pysty tarjoamaan.

Lisäkipinöitä Verstappenin lähtöliekkeihin saatiin jälleen viime viikonloppuna Britannian GP:ssä, kun hollantilainen keskeytti neljä kierrosta ennen maalia ulosajoon. Syynä tähän oli sama vika kuin viikkoa aiemmin Itävallan GP:n aika-ajoissa, kun takasiipi ei sulkeutunut kunnolla.

LUE MYÖS: Max Verstappen sai tarpeekseen – ”Tästä on tulossa vaarallista”

Hieman hollantilaisen keskeytyksen jälkeen Verstappenin manageri Raymond Vermeulen sekä isä Jos Verstappen bongattiin varikolta kiivaassa keskustelussa tallipäällikkö Laurent Merkiesin kanssa.

Sen lisäksi Verstappenin pitkäaikainen luottohenkilö ja kisainsinööri Gianpiero Lambiase pakkailee pikku hiljaa kamojaan siirtyessään juurikin McLarenille ensi kauden jälkeen. Eikä tässä vielä kaikki, kuten klassisissa myyntifraaseissakin todetaan. McLaren on naarannut viime aikoina enemmänkin Red Bullin ”kultavuosien” tekijöitä tiimiinsä, kuten esimerkiksi Rob Marshallin (ent. pääsuunnittelija) sekä Will Courtenayn (ent. strategiapomo). Tuttuja sekä meritoituneita tekijöitä olisi vastassa, mikäli Verstappen päättäisi vaihtaa tallia tai ylipäätään jatkaa kuninkuusluokassa.

Verstappen on jäänyt jo kauas kärkikahinoista MM-sarjassa, joka tarkoittaa sitä, että hollantilaistähden oma purkupykälä sopimuksessaan on aktivoitavissa. Tämän estämiseen olisi vaadittu sijoitus kahden parhaan joukossa kesätauolla, johon on enää aikaa kaksi kisaa ja 78 pistettä, joka on matemaattinen mahdottomuus.

Grande Premion mukaan todennäköisin vaihtoehto tällä hetkellä on se, että Piastri ja Verstappen vaihtaisivat paikkoja keskenään.

LUE MYÖS: Lando Norris ottaisi Max Verstappenin ilomielin McLarenille: ”Haluan mitata itseni parhaita vastaan”

LUE LISÄÄ