Uudet F1-autot aiheuttivat uuden turvallisuushuolen – starttiproseduuriin muutos?
Uudet moottorisäännöt ovat aiheuttaneet päänvaivaa tiimeille ja yksi suurimmista ongelmista on tällä hetkellä auton toimintaikkunan optimointi paikaltaan lähdöissä.
Sähkövoiman lisääminen puoleen auton voimantuotosta tarkoitti sitä, että voimayksikön MGU-H, eli lämpöenergian talteenottojärjestelmä sai väistyä. Tämä on tuonut uuden ongelman ison turboviiveen muodossa.
Bahrainin talvitesteissä huomion kiinnitti kuskien tekemät harjoituslähdöt varikkosuoran päässä. Kuskit nostivat kierroksia ja revittivät moottoria jopa 10-15 sekunnin ajan, jotta turbo saadaan mukaan ennen kytkimen nostamista. Sen lisäksi muun muassa Haas-kuski Oliver Bearman paljasti proseduurin olevan kiinni millisekunneista optimaalisen lähdön saamiseksi, eli tasaisesti hyvien starttien ottaminen on erittäin vaikeaa.
Starttiproseduuriin onkin tehtävä pienimuotoinen muutos, jotta häntäpään kuskitkin saavat ottaa oman aikansa valmistaakseen voimayksikkönsä starttiin, mikäli siinä kestää jatkossakin näin kauan. Alpine-kuski Pierre Gasly maalaili jo piruja seinille Australian avauskilpailuun liittyen.
– Neuvon teitä olemaan TV:n edessä Australiassa, koska se saattaa jäädä monien mieleen, kommentoi ranskalainen startteihin liittyen.
– Näemme sitten mitä tapahtuu ja en ole varma itsekään. Se tulee olemaan ehdottomasti vaikeampaa kuin ennen.
Skenaarion tekee vaaralliseksi se, jos lähtöruudukon kärkipäässä autoa/autoja ei saadakaan liikkeelle, niin taaempaa vauhtinsa kelanneet täräyttävät herkästi hitaampia vaihdelaatikkoon.
Ferrari nosti ainoana tiiminä asian esiin jo viime vuonna, mutta muut tallit eivät nähneet asiassa ongelmaa. Italialaistalli vaikuttaakin olleen kerrankin muita fiksumpi ja huomioinut haasteen turbonsa koossa rakentamalla pienemmän turbon, jonka myötä viive on pienempi kuin muilla valmistajilla. Muut tallit ovatkin tietysti nostaneet jo esiin huolensa tapauksesta, kun taas Ferrari ei näe syytä pidentää aikaa viimeisen auton pysähtymisen ja lähtövalojen syttymisen välissä.
Asia on tarkoitus käydä läpi F1-komission kokouksessa tällä viikolla. Ferrari ei kuitenkaan tule välttämättä nauttimaan etua ollessaan etupellossa, sillä FIA voi muuttaa starttiproseduurin pituutta turvallisuuteen vedoten, jolloin muutos ei tarvitse kaikkien tallien hyväksyntää.
Lähde: PlanetF1.com
LUE LISÄÄ
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Max Verstappen paljasti rajun ulosajonsa syyn – ”Oli vielä liian aikaista”
- Lewis Hamilton antoi palaa tiimiradiossa – nyt tallipäällikkö vastasi kritiikkiin
- Suomalaiskuski nappasi historiallisen mestaruuden – ”Onhan tämä todella kova juttu”
- Teemu Suninen näkee itsensä jälleen MM-huipulla – ”Näytöt on annettu”
- Valtteri Bottas joutui taas keskeyttämään – paljasti syyn
- Lando Norrisista Hollannin kuningas – Max Verstappen rajusti ulos avauskierroksella
- Ott Tänak tekee yllätyspaluun – hyppää Toyotan rattiin
- Max Verstappen rajusti ulos Hollannin GP:ssä – punaiset liput
- Yksi puhelu muutti Janni Hussin elämän neljä vuotta sitten – ”Vei koko kehon ja sielun”
- Täyttä ylivoimaa! Jari-Matti Latvala ja Janni Hussi murskavoittoon
- Kovaa tekstiä Valtteri Bottaksesta – entinen F1-pomo: ”Jos kuljettajia vaihdetaan, hän lähtee”
- Paraguayn MM-ralli 2026: Aikataulu, ohjelma, tv, osallistujat ja tulokset
- Entinen tallikaveri kommentoi Max Verstappenin jättisopimusta – ”Mukava palkankorotus”
- Drift Mastersin pistejohtaja vaihtui – mestaruus ratkeaa viimeisessä kisassa
- Kimi Antonelli vahvistaa: Lähtöruuturangaistus kotikilpailuun
- Valtteri Bottas joutui taas keskeyttämään – paljasti syyn
- Isack Hadjarin loukkaantumisesta lisätietoa – ranskalainen pidempäänkin sivussa?
- F1-sarjasta kajahti isoja sopimusuutisia – tässä jäljellä olevat tallipaikat ensi kaudelle
- Hyundailta vahvistus – Esapekka Lapin seuraava MM-ralli selvisi
- Lando Norris nappasi paalupaikan Hollannissa – Valtteri Bottas jälleen tallikaveria vikkelämpi