Janni Hussi näkee yhteistyön Teemu Sunisen kanssa väylänä saavuttaa unelmat
Rallikuljettaja Teemu Suninen ja kartturi Janni Hussi osallistuvat Ruotsin MM-ralliin. Kyseessä on kaksikon ensimmäinen yhteinen MM-osakilpailu. Hussille yhteistyö merkitsee mahdollisuutta ottaa seuraavia askelia omalla uralla – ja tehdä töitä kunnianhimoisten tavoitteiden eteen.
– Teemu on tuttu edellisiltä rallivuosilta, ja olen seurannut hänen uraansa pitkään. Tiet kohtasivat oikeaan aikaan, käytiin testiajoilla ja todettiin, että tästä se lähtee, Hussi kertoo SuomiF1.comille.
Ratkaisevaksi tekijäksi nousi Sunisen asenne ja suhtautuminen omaan uraansa.
– Se palo ja draivi uralle, mikä Teemulla on, vakuutti. Ei tarvinnut kahta sekuntia miettiä, että lähdenkö, Hussi sanoo ja uskoo oppivansa Suniselta paljon.
Yhteistyö on Hussille ennen kaikkea mahdollisuus keskittyä omiin tavoitteisiin rallissa.
– Tämä merkitsee sitä, että pääsee tavoittelemaan omia haaveita – sitä korkeinta tasoa, hän tiivistää.
Tavoitteena pidempi yhteistyö – ”Kulisseissa tehdään töitä”
Suninen ja Hussi tekevät töitä myös sen eteen, että kilpailukalenteriin saataisiin lisää startteja vielä tämän vuoden aikana.
– Aikataulusta en voi sanoa oikein mitään. Kulisseissa tehdään kuitenkin koko ajan töitä, että saadaan asioita onnistumaan, Hussi sanoo.
Ruotsin MM-ralli toimii Suniselle ja Hussille tärkeänä mittarina sille, millaisia mahdollisuuksia yhteistyö voi avata jatkossa.
Lue myös: Näin näet Ruotsin MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Suosikin viitta on jaettu – Paljastuiko Mercedeksen ylivoima jo harjoituksissa?
- F1-sarja perumassa kaksi kilpailua tältä kaudelta – korvaajia ei luvassa
- Ott Tänakista liikkuu huhuja rallimaailmassa – nyt virolainen astui esiin
- F1-mestarisuosikkia epäillään kahdesta sääntörikkeestä – tästä on kyse
- Oscar Piastri riemastutti kotiyleisöä – Max Verstappenilla murheita
- Tuukka Taposen kaudelle mollivoittoinen alku
- Useat tallit ongelmissa F1-avauksessa – Aston Martinin kauhukuvat kävivät toteen
- Adrian Neweyltä karu paljastus Hondan ongelmista – kuljettajat vaarassa: ”Riski pysyville hermovaurioille”
- Oscar Piastri | F1-tilastot, uutiset, ura, palkka, auto, kypärä
- Lando Norris | F1-tilastot, uutiset, ura, palkka, auto, kypärä
- Christian Horner paljasti Toto Wolffin lähettämän viestin potkujensa jälkeen – ”Olet ollut todellinen kusipää”
- IL: Valtteri Bottas laukoi suorat Cadillacin tilanteesta: ”Se on fakta”
- Valtteri Bottas palaa lähtöruudukkoon rangaistus niskassaan – linjasi tavoitteen Cadillacin debyyttikaudelle
- Valtteri Bottaksen F1-talli aiheutti heti kiusallisen ongelman – muutos sääntöihin
- Ennakko: Valtteri Bottas vs Sergio Perez – kumpi nousee Cadillacin ykköskuskiksi?
- Rallit.fi: Marcus Grönholm Kalle Rovanperästä: ”Luulen, että Kalle lopetti myös sen takia”
- Max Verstappenilta suora tunnustus F1:n uusista autoista: “Minulla ei ole vielä mitään käsitystä ohituksista”
- F1-testit peruttu turvallisuussyistä Lähi-idän tilanteen vuoksi
- Aston Martinin kriisissä entistä pahempi käänne – tallin avauskisasta tulossa uskomaton katastrofi
- Adrian Neweyltä karu paljastus Hondan ongelmista – kuljettajat vaarassa: ”Riski pysyville hermovaurioille”