Tuukka Taponen nappasi hyvät lähtöasetelmat F3-sarjan aika-ajoissa

Suomen formulalupaus Tuukka Taponen nappasi hyvät lähtöasetelmat F3-sarjan toisen kisaviikonlopun aika-ajoissa.
F3-sarjalle tyypilliseen tapaan ruuhkaa oli jälleen luvassa, kun kaikki 30 autoa ampaisivat samaan aikaan radalle puolentunnin mittaisessa sessiossa.
Taposen ensimmäinen aikakierros meni pieleen, mutta kahdella seuraavalla lohjalainen paransi roimasti. Paras vetokin tuli lopulta viimeisellä yrittämällä, vaikkakin eroa toisen perättäisen paalun napanneeseen Rafael Camaraan kertyi yli puoli sekuntia. Taponen oli lopulta aika-ajojen kuudes ja selkeästi nopein ART-tallin kuljettajista.
Tämä tarkoittaa Taposen osalta sitä, että hän starttaa lauantain sprinttiin seitsemäntenä (TOP-12 käännetty järjestys) ja sunnuntain pääkilpailuun kuudentena.
ART:n avausviikonloppu oli Australissa katastrofaalinen, kun tallin kuskit eivät saaneet raavittua kasaan ainuttakaan pistettä. Taposen pisteiden saalistus käynnistyy lauantaina kello 13:15 alkavan sprinttikilpailun merkeissä.
LUE LISÄÄ
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Valtteri Bottas fiilistelee uutta haastetta: ”Uskomattoman spesiaalia”
- Se on siinä! Valtteri Bottas palaa F1-kisakuljettajaksi
- Valtteri Bottas hylkäsi F1-tallin tarjouksen
- Näin näet Paraguayn MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Uusista F1-autoista hurja ennustus – suorilla jopa 400 kilometriä tunnissa?
- Useat lähteet: Valtteri Bottas allekirjoittanut F1-sopimuksen
- Ford ottamassa odotettua suurempaa roolia Red Bullilla
- Ferrari-pomo Lewis Hamiltonista: ”Liioittelee ongelmiaan”
- Huhupuheet romukoppaan – Max Verstappenilta selkeä viesti Mercedeksen suuntaan
- Muistatko Kimi Räikkösen kaikkien aikojen avauskierroksen? Tuttu vauhtivuoristorata hamuaa takaisin F1-kalenteriin
- Uusista F1-autoista hurja ennustus – suorilla jopa 400 kilometriä tunnissa?
- Valtteri Bottas hylkäsi F1-tallin tarjouksen
- Se on siinä! Valtteri Bottas palaa F1-kisakuljettajaksi
- Näin näet Paraguayn MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Valtteri Bottas fiilistelee uutta haastetta: ”Uskomattoman spesiaalia”